PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Klaus Iohannis: Starea de urgență va fi prelungită cu încă o lună

Klaus Iohannis: Starea de urgență va fi prelungită cu încă o lună

By PresaSM
aprilie 6, 2020
932
0

Președintele Klaus Iohannis a declarat luni că va prelungi stare de urgență pentru încă o lună. Președintele a precizat că nu este momentul să ne relaxăm și să nu respectăm măsurile pentru că, nerespectrea indicațiilor poate duce la o creștere foarte mare a cazurilor de îmbolnăvire și repetarea unor scenarii precum cele din Italia sau Spania. 

Declarația președintelui Klaus Iohannis:

„Am avut astăzi o ședință de bilanț intermediar. Am dorit să tragem primele concluzii să vedem cum au fost puse în practică măsurile. Am evaluat impactul acestor măsuri și cum trebuie conduse lucrurile în următoarele săptămâni.

În comparație cu alte țări creșterea numărului de persoane afectate de epidemie nu a fost așa de mare cum a fost în țări precum Italia sau Spania. Acest lucru vine din faptul că noi am luat din timp măsuri foarte ferme.

Nu este însă momentul să ne relaxăm, să nu mai respectăm măsurile. Toți specialiștii spun că dacă respectăm indicațiile este posibil să nu avem o creștere foarte mare. Dacă nu le respectăm este posibil să ajungem în scenarii precum cele din țările menționate.

Nu suntem încă la vârful epidemiei. Să fim atenți, să nu fim panicați și să respectăm indicațiile.

O veste bună: la început se știe că a fost complicat să achiziționăm echipamente de protecție. Avem deja primele rezultate ale măsurilor luate de guvern. Primim în această săptămână 2,5 milioane de măști pentru medici, 5 milioane de măști pentru forțele de ordine, 8 milioane de măști care vor ajunge la populație. Vor veni 500.000 de combinezoane de protecție pentru medici. Sunt lucruri care se mișcă.

Trăgând linie am ajuns la concluzia că va fi nevoie de prelungirea stării de urgență. În această săptămână vom elabora textul decretului. Vom prelugi starea de urgență cu încă o lună. E absolut necesară pentru a ține evoluția epidemiei sub control.

România va trimite o echipă de medici și asistenți medicali în Italia, în zona Milano.

Am discutat despre pregătirea pentru rectificarea bugetară.

Prin această epidemie avem o criză care nu este doar de sănătate publică. Este o criză care va afecta bugetul. Va fi nevoie să se declare o creștere semnificativă a deficitului bugetar. E nevoie de bani mai mulți în sectorul de sănătate publică și pentru asistență socială. Vom avea o situație complicată a bugetului, însă este clar că această complicație nu se rezolvă de la sine și va trebui guvernul să facă o analiză și să nu ne limităm doar la o rectificare care prevede doar câteva schimbări ci va fi nevoie să se reevalueze și veniturile care sunt în scădere dar și cheltuielile care sunt în creștere și va fi nevoie de reevaluarea tuturor cheltuielilor”, a declarat președintele.









TagsKlaus Iohannisstare de urgență
Previous Article

ANUNȚ. Primăria Carei caută hoteluri pentru a ...

Next Article

COVID-19 România: Noi decese raportate de autorități. ...


ARTICOLE SIMILARE

  • PoliticaLocale

    Klaus Iohannis: Starea de alertă va fi prelungită cu 30 de zile

    iulie 15, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. România rămâne sub stare de urgență până pe 14 mai. Iohannis: Pericolul nu a trecut!

    aprilie 14, 2020
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    IRES: Profilul votanților. Cine sunt cei care i-au votat pe Iohannis, Dăncilă și Barna

    noiembrie 11, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Doi medici din județul Satu Mare, decorați de președintele României!

    decembrie 6, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    Nașterea în pandemie la Spitalul Județean Satu Mare. Experiența traumatizantă a unei tinere mămici

    august 25, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    IMPRESIONANT! Avioane de vânătoare F16 și elicoptere de luptă PUMA la Carei (FOTOGALERIE)

    octombrie 25, 2016
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    Casă făcută SCRUM în județ! Un bărbat s-a ales cu răni foarte GRAVE

  • Locale

    Mesajul emoționant transmis de familia femeii (46 ani) găsite fără viață de un copil, într-o anexă a casei

  • LocaleTop News

    FOTO. Atenție la UNII ”stranieri”. Încă un accident provocat de un ”englez” în județul Satu Mare



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații