PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO. Filtre de amploare pe șoselele județului Satu Mare. Ploaie de amenzi

FOTO. Filtre de amploare pe șoselele județului Satu Mare. Ploaie de amenzi

By PresaSM
octombrie 20, 2020
733
0

Autobuze, microbuze, precum şi alte autovehicule de transport persoane sau mărfuri au fost oprite, cu prioritate, în perioada 12 – 18 octombrie a.c., pentru control, de poliţiştii rutieri. Activităţile au avut loc, simultan, în toate statele membre ale U.E.

Pe parcursul săptămânii 12 – 18 octombrie a.c., polițiștii rutieri sătmăreni au fost implicați în derularea unei acţiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere produse, în special, din cauza nerespectării normelor rutiere de conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de 8+1 locuri și de transport de marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone.

În cele 7 zile, au fost verificate peste 200 de autovehicule de către polițiști, în ceea ce privește respectarea, de către șoferii profesioniști, a vitezei legale, utilizarea centurilor de siguranță sau a dispozitivelor de retenție, funcționarea corespunzătoare a aparatului tahograf, respectarea perioadelor de conducere ori de odihnă, documentele obligatorii ale conducătorilor auto, ale vehiculului ori cele ale operatorilor de transport.

În ceea ce îi privește pe conducătorii autovehiculelor destinate transportului de marfă, controalele au vizat și respectarea limitei maxime admise, a greutății mărfurilor sau fixarea corespunzătoare a acestora, precum și respectarea normelor privind transportul mărfurilor periculoase.

Astfel, au fost aplicate 107 sancțiuni contravenționale în valoare de aproximativ 52 000 de lei, dintre care 93 au fost aplicate în cazul autovehiculelor de transport marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone și 14 conducătorilor autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de 8+1 locuri. Totodată, au fost desfășurate în cadrul acțiunii și activități de verificare a măsurilor de prevenire a răspândirii noului tip de coronavirus.









TagsInspectoratul de Poliție Județean
Previous Article

FOTO.Tânăr reținut de polițiștii sătmăreni. Cum l-au ...

Next Article

Kábítószerrel is kereskedő embercsempészbandát fogtak el


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Sute de km la volan, cu o alcoolemie uriașă. Polițiștii l-au prins tocmai în județul Satu Mare

    septembrie 16, 2020
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Trei fetițe au rămas orfane. Daniel (28 ani) a decedat într-un tragic accident în Rătești

    noiembrie 7, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    O mămică, cu doi copilași, a dispărut fără urmă din județul Satu Mare

    februarie 27, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Tineri care au fugit de Poliţie, călcați în picioare de un jandarm

    septembrie 10, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Accident în lanț cu trei autoturisme în județul Satu Mare, la trecerea la nivel cu calea ferată/DN19

    mai 29, 2025
    By PresaSM
  • Locale

    ANCHETĂ. Cadavrul unui bărbat, găsit pe câmp, în județul Satu Mare

    decembrie 12, 2018
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO. Note de plată umflate la un restaurant din Satu Mare. Dacă nu te prinzi, plătești

  • LocaleTop News

    Femeie la Urgență, în Satu Mare. Susține că un individ a vrut să o omoare. Ar fi sărit pe geam

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Cauza incendiului devastator de la service-ul auto din Satu Mare. Pagube uriașe



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații