PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleTop News
Home›Locale›FOTOGALERIE. Grup de persoane reținut în Vama Petea! Metoda prin care au încercat să iasă din țară

FOTOGALERIE. Grup de persoane reținut în Vama Petea! Metoda prin care au încercat să iasă din țară

By PresaSM
iunie 13, 2021
1490
0

Poliţiştii de frontieră au depistat șase cetăţeni afgani și un iranian, care au încercat să iasă ilegal din România, ascunși în compartimentul marfă al unui autocamion ce venea din R. Moldova, cu destinația Cehia și era încărcat cu baloți de sârmă.

În data de 12.06.2021, în jurul orei 02.30, la Punctul de Trecere a Frontierei Petea s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de frontieră un cetățean moldovean, în vârstă de 36 de ani, care conducea un ansamblu rutier, înmatriculat în R. Moldova. Șoferul transporta, conform documentelor de însoțire a mărfii, baloți de sârmă din R. Moldova pentru o societate din Cehia.

Procedând la verificarea mijlocului de transport, în prezența inspectorilor vamali din cadrul DRV Cluj, polițiștii de frontieră au deschis compartimentul de marfă și au descoperit, printre baloții de sârmă, șapte cetăţeni străini.

În cadrul cercetărilor s-a stabilit faptul că șase dintre ei sunt cetăţeni afgani, iar a șaptea persoană este iranian, sunt trei bărbați și patru femei și au vârste cuprinse între 17 și 40 de ani. Cu toții sunt solicitanți ai statutului de azilant în țara noastră. Aceştia au declarat că s-au urcat în mijlocul de transport în timp ce se aflau pe teritoriul României, iar șoferul nu a știut acest lucru. Tot în cadrul cercetărilor, cetățenii străini au declarat polițiștilor de frontieră faptul că intenționau să ajungă în state din vestul Europei.

Întrucât nu dețineau documente de călătorie legale care să le permită acest lucru, au încercat să treacă ilegal frontiera de stat din România în Ungaria, iar apoi să își continue călătoria spre destinația lor finală.

În cauză se derulează cercetări în vederea documentarii întregii activități infractionale, la finalizare urmând a fi luate măsurile legale ce se impun.







TagsmigranțiPoliția de FrontierăPTF Petea
Previous Article

Județul scapă de Codul galben, nu și ...

Next Article

FOTOGALERIE. Sărbătoare în centrul municipiului Satu Mare. ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    ACȚIUNE. Arestări pe bandă rulantă în Vămile Petea și Urziceni

    decembrie 22, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Un tânăr din Ucraina a testat vigilența frontieriștilor sătmăreni. S-a ales cu dosar penal

    mai 7, 2024
    By PresaSM
  • LifeLocale

    Ungaria anunță restricții la frontieră. Catolicii se pregătesc de Rusalii

    mai 17, 2024
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Mașină de zeci de mii de euro confiscată pe loc în Vama Petea

    iulie 4, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Tone de mobilier și saltele interzise prin Vama Petea. Erau mai mult deșeuri, din Olanda

    martie 11, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Grup de persoane, prins noaptea în lanul de porumb. Ce se pregăteau să facă

    octombrie 5, 2018
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    A băut de dimineață și s-a pus pe drumuri. Sătmăreanul, tras pe dreapta de polițiștii din județul vecin

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Imagine de coșmar pe Someș. Plutesc gunoaiele pe apă, malurile sunt pline de deșeuri

  • LocaleTop News

    FOTO. Pasarela pietonală din Satu Mare va avea un nume! Subliniază respectul între români și maghiari

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

servicii curășenie



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații