PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocalePolitica
Home›Locale›Magyar Lorand, despre strategia împotriva pestei porcine: „Este inacceptabilă”. UDMR are propriul proiect

Magyar Lorand, despre strategia împotriva pestei porcine: „Este inacceptabilă”. UDMR are propriul proiect

By PresaSM
iulie 14, 2021
1476
0

Noua strategie a Ministerului împotriva pestei porcine este inacceptabilă

UDMR și-a pregătit propriul proiect în care s-a pus un mare accent pe protecția fermelor mici și  a gospodăriilor.

Ministerul Agriculturii a emis un nou proiect de decret guvernamental de urgență pentru a opri răspândirea pestei porcine africane. Aceasta este cea de-a patra versiune, deoarece cele trei anterioare au fost retrase atât din cauza presiunii UDMR, cât și a altor organizații profesionale, încă înainte de a fi puse în aplicare. Cu mare probabilitate, aceeași soartă o va avea și această ultimă versiune.

”În elaborarea proiectului, ministerul, nici de data aceasta, nu s-a consultat cu cei implicați, mai mult, în multe cazuri, această ultimă versiune urmează ideile de bază ale proiectelor anterioare eșuate. Presa a observat detaliul conform căruia micii fermieri nu vor mai putea hrăni animalele cu reziduuri menajere, respectiv faptul că fermierul este obligat să își dezinfecteze încălțămintea de fiecare dată când intră în grajd. Dar, nici pe departe, nu aceste detalii prezintă cele mai mari probleme ale acestui proiect. Din păcate, noul concept ar face imposibilă munca micilor fermieri, deoarece aceștia nu ar putea să reproducă porcii sau să vândă animale doar în cazul în care își desfășoară activitatea ca persoană juridică”,  a rezumat Magyar Lóránd, deputat și  vicepreședinte al Comisiei pentru Agricultură în Camera Deputaților.

După cum am aflat de la deputatul sătmărean, chiar și el a lucrat la contrapropunerea UDMR, cu scopul de a dezvolta un concept bine gândit născut prin implicarea experților și bazat pe standardele de sănătate animală și un bun simț al omului de rând.

Propunerea UDMR include, de asemenea, interzicerea utilizării reziduurilor alimentare domestice în alimentația porcilor. Aceasta este o regulă standard în majoritatea țărilor europene și, într-adevăr, eficace împotriva răspândirii pestei porcine prin faptul că, spre exemplu, resturile de pâine coapte din grâu infectat nu ajunge în organismul animalelor.

”La drept vorbind, însă, principala sursă de hrană pentru porcii fermierilor nu sunt resturile menajere domestice, ci porumbul și furajele. Sunt de acord cu dezinfectarea învățămintelor, ceea ce figurează și în versiunea redactată de UDMR. Proiectul nostru, însă, este de partea gospodăriilor: fermierii ar putea crește porci (maxim 15 capete), respectiv, ar avea posibilitatea de își vinde animalele. În cazul în care pesta porcina ar apărea într-o fermă mică, doar zonele imediat învecinate ar fi carantinate. Unitățile industriale neafectate din zonă și-ar putea continua transportarea și comercializarea animalelor”, a spus Magyar Lóránd.

Potrivit deputatului Magyar Lóránd: ”Este important de menționat faptul că atât proiectul nostru, cât și cel controversat, elaborat de minister include și educarea fermierilor, respectiv monitorizarea și, eventual, penalizarea nerespectării prevederilor. Aceasta este singura cale de a controla răspândirea pestei porcine africane”.

După cum am aflat, potrivit specialiștilor, boala nu poate fi eradicată în țară, căci factorii cheie în această problemă nu sunt doar oamenii sau fermele familiale și unitățile industriale. Din păcate, mistreții sunt foarte eficienți în răspândirea bolii, iar mișcarea și starea lor de sănătatea nu pot fi monitorizate în mod adecvat. În procesul de prevenire, pe plan național, nu sunt optime, neapărat, metodele adoptate cu succes în alte țări europene, deoarece la noi, foarte multe gospodării dețin doar 3-4 capete, iar în foarte multe regiuni din țară, aceste animale sunt lăsate libere crescând astfel riscul infectării.

”Dorim să fie implementat un proiect durabil care să țină cont și de interesele gospodăriilor. Trebuie să prevenim implementarea unor legi care afectează în mod negativ fermierii, astfel, vom iniția noi dialoguri cu ministerul cu scopul de ne prezenta propriul proiect”, a concluzionat Magyar Lóránd.







Tagsdeputat Magyar LorandMagyar Lorandpestă porcină africanăUDMR
Previous Article

FOTO/VIDEO. Mașină făcută scrum, în centrul municipiului ...

Next Article

FOTOGALERIE. Accident în lanț, provocat de un ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocalePolitica

    Deputatul Nagy Szabolcs: ”UDMR: protejăm viața umană – reintroducem vânătoarea pentru stoparea suprapopulării urșilor”

    iulie 15, 2024
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Deputatul Magyar Lorand: ”S-a adoptat schema de ajutor pentru apicultori, la solicitarea UDMR”

    martie 11, 2024
    By PresaSM
  • EDITORIALLocale

    OPINIE. Iobagii de anticameră, sclavii politici perfecți ai UDMR Satu Mare

    august 17, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    Focare de pestă porcină în mai multe localități din Satu Mare. Crescători de animale amendați în urma controalelor

    august 18, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Deputat Magyar Lorand: ”La mulți ani și multă fericire tuturor femeilor”

    martie 8, 2020
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Vești bune de la București: sosesc bani pentru investiții importante în Satu Mare

    februarie 6, 2025
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleLife

    Comunicat de presă: ”Reabilitarea și modernizarea Grădiniței nr.3 Carei”

  • Locale

    FERRERO, producătorul ouălor Kinder de la Carei: ”Acuzații inacceptabile”

  • LifeLocale

    VIDEO. Cel mai mare parc din Satu Mare începe să prindă contur

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

servicii curășenie



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații