PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO. Peste 1000 de anvelope uzate urmau să ajungă la noi în țară. Frontieriștii sătmăreni au oprit transportul

FOTO. Peste 1000 de anvelope uzate urmau să ajungă la noi în țară. Frontieriștii sătmăreni au oprit transportul

By PresaSM
iulie 15, 2022
970
1

Poliţiştii de frontieră sătmăreni în cooperare cu lucrători din cadrul Gărzii de Mediu Satu Mare nu au permis intrarea în ţară a unui automarfar încărcat cu deșeuri, constând în 1.290 de cauciucuri uzate, pentru care șoferul nu a putut prezenta documentele prevăzute de lege, necesare transferului unor astfel de materiale.

Joi, 14 iulie a.c., în jurul orei 20.00, poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Petea, județul Satu Mare au efectuat, pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra unui automarfar, condus de către un cetăţean român, în vârstă de 30 de ani, din judeţul Suceava.

Acesta transporta, conform documentelor de însoțire a mărfii, cauciucuri uzate de la o societate comercială din Elveţia pentru o firmă din România.

În cadrul verificărilor s-a constatat faptul că mijlocul de transport era încărcat cu 1.290 de anvelope aflate într-o stare avansată de degradare.

Existând suspiciuni cu privire la legalitatea acestui transfer de deşeuri, a fost solicitat sprijin autorizat reprezentanților Gărzii de Mediu Satu Mare care au stabilit că bunurile transportate nu pot intra pe teritoriul României întrucât documentele prezentate erau incomplete.

Conform legislaţiei în vigoare, şoferul mijlocului de transport nu a putut prezenta Anexa nr. 7 la Regulamentul (CE) nr. 1013/2006.

În acest caz, autoritățile de control au dispus nepermiterea intrării pe teritoriul României a bunurilor transportate.









TagsanvelopePeteaPTF Petea
Previous Article

Informare de vreme rea. Meteorologii se așteaptă ...

Next Article

FOTO/VIDEO. Ședință cu tam-tam, soluții zero. Sătmărenii ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Un tânăr a condus prin Europa cu permisul anulat! Prins doar în Vama Petea. Ce ”scuză” avea

    octombrie 13, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Sătmăreanul a rămas fără permis, dar n-a lăsat asta să-i strice planurile de călătorie. La Petea s-a ales cu dosar ...

    august 2, 2024
    By PresaSM
  • Locale

    Tupeu, nu glumă! De ce a fost în stare un tânăr în Vama Petea

    iunie 22, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    Peste 34 de tone de haine second-hand, trimise înapoi în Ungaria de polițiștii de frontieră sătmăreni

    iulie 1, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Femeie încătușată în PTF Petea! Va ajunge direct în Penitenciarul Satu Mare

    septembrie 12, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Un violator a revenit în vacanță în România. Polițiștii din Vama Petea l-au recunoscut

    iulie 6, 2022
    By PresaSM

1 comment

  1. [email protected] 15 iulie, 2022 at 21:28

    pai unii cred inca ca Romania e groapa de gunoi a Europei,pana cand ?!

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    FOTO. Doi tineri furați într-un ștrand din Satu Mare. Hoții, bine pregătiți

  • Locale

    INCENDIU la Căminul de bătrâni din Carei. ZECI de persoane, EVACUATE de urgență (FOTOGALERIE)

  • Locale

    Au venit din Timișoara la Satu Mare. Acum sunt cercetați de polițiștii sătmăreni

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații