PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO. Se menține pericolul de inundații la Satu Mare. Care este situația pe Tur și Crasna

FOTO. Se menține pericolul de inundații la Satu Mare. Care este situația pe Tur și Crasna

By PresaSM
ianuarie 22, 2024
593
0

Sectoarele îndiguite ale râurilor Tur (în aval de acumularea Cӑlineşti-Oaș) și Crasna (în aval de stația hidrometrică Craidorolț) rămân sub incidența codului galben hidrologic până la miezul nopții, atenționează hidrologii de la Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor.

Râul Tur, pe sectorul aval de stația hidrometrică Turulung, s-a aflat sub cod portocaliu până la ora 12.00. În momentul actual, se înregistrează depășiri ale cotelor de apărare pe râurile Tur (sectorul îndiguit Turulung – Micula) și Crasna (sectorul îndiguit Domănești – Berveni).

Acumularea Călinești-Oaș atenuează debitele produse pe cursurile de apă din bazinul hidrografic superior al râului Tur. În aval de acumulare debitele evacuate sunt controlate, râul Tur fiind îndiguit.

Grosimea maximă a stratului de zăpadă măsoară 48 de centimetri la Iezer, județul Maramureș. La Vlădeasa (cota 1400), județul Cluj, grosimea stratului de zăpadă este de 12 centimetri. Formațiunile de gheață (gheață la maluri, pod de gheață, năboi, sloiuri), existente pe majoritatea râurilor, vor fi în extindere și intensificare.

„Specialiștii noștri monitorizează permanent nivelurile și debitele cursurilor de apă și asigură fluxul informațional al datelor prin Dispecerat către toate instituțiile implicate în gestionarea situațiilor de urgență. Totodată, aceștia aplică programul de măsuri pentru exploatarea în siguranță a lucrărilor hidrotehnice în sezonul rece”, spun cei de la Apele Române Someș-Tisa.









TagsCălinești-OașCrasnainundațiirâul Crasnarâul Tur
Previous Article

FOTO. Incendiu la o casă din județul ...

Next Article

Sărbătoare la Satu Mare și Carei de ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Pericol de inundații la Satu Mare, din cauza precipitațiilor abundente

    noiembrie 14, 2023
    By PresaSM
  • LocaleLife

    HARTĂ. Cod galben de inundații la Satu Mare. Mai multe cursuri de apă, sub avertizare

    august 18, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Inundație pe B-dul Goga! Pasajul Soarelui este sub apă

    august 19, 2020
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTOREPORTAJ. 51 de ani de la cea mai mare catastrofă din Satu Mare: 53 de morți

    mai 12, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    VIDEO. Inundații în Oaș. Trei persoane salvate dintr-o mașină rămase în apele revărsate

    decembrie 19, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Zeci de pompieri sătmăreni au pornit dimineață spre Galați pentru a-i ajuta pe cei afectați de inundații

    septembrie 26, 2024
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    Alertă la Poliția Satu Mare. Un tânăr a reclamat că i s-a răpit iubita din club

  • Locale

    FOTO. Cum se aduc țigările de contrabandă. Captură în municipiul Satu Mare

  • Locale

    POZIȚIE. Primarul din Odoreu, Dumitru Pop, despre SCANDALUL dinaintea ALEGERILOR

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații