PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO/VIDEO. Capturi impresionante în Vama Halmeu. Mai mulți maghiari cu dosare penale

FOTO/VIDEO. Capturi impresionante în Vama Halmeu. Mai mulți maghiari cu dosare penale

By PresaSM
martie 24, 2018
908
1

În ultimele 24 de ore, polițiștii de frontieră din cadrul I.T.P.F Sighetu Marmaţiei au descoperit şi confiscat, din două autoturisme oprite în trafic, dar și în PTF Halmeu, precum și la frontiera verde, 15.460 pachete cu țigări de contrabandă, marfă ce urma să fie comercializată pe piaţa neagră de desfacere din România.

Azi dimineața, la nivelul Sectorului PF Halmeu, jud. Satu Mare, s-a declanșat o acțiune pe linia combaterii contrabandei cu țigări de proveniență ucraineană, în zona de responsabilitate. Astfel, în jurul orei 04.00, polițiștii de frontieră au oprit, în trafic, pentru control, pe strada Nicolae Titulescu de pe raza localității Halmeu, două autoturisme, mărcile Audi și Volkswagen, înmatriculate în Ungaria.

În primul autoturism, marca Audi, condus de către cetățeanul maghiar M. Laszlo, în vârstă de 23 de ani, lucrătorii noștri au identificat un spațiu special amenajat în bancheta din spate, în care erau țigări, iar în al doilea autoturism marca Volkswagen, condus de către M. Szabo, tot cetățean maghiar în vârstă de 31 de ani, alte două spații special amenajate în bordul și bara spate ale mașinii, în care, de asemenea, erau țigări.

Drept urmare, s-a luat măsura conducerii șoferilor împreună cu mașinile în cauză la sediul poliției de frontieră, în vederea continuării cercetărilor. În urma inventarierii țigărilor din spațiile special amenajate în cele două autoturisme, s-a constatat că în Audi sunt 680 de pachete țigări, iar în Volkswagen cantitatea de 1760 pachete țigări, de proveniență ucraineană.

Cantitatea totală de țigări, respectiv 2.440 pachete, în valoare de 28.500 lei a fost ridicată în vederea confiscării, iar cele două autoturisme în valoare de 4.500 euro au fost indisponibilizate până la finalizarea anchetei.

În ambele cazuri se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, precum și a documentării întregii activități infracționale.

Tot, azi dimineață, în jurul orei 04.30, s-a prezentat în Punctul de Trecere a Frontierei Halmeu, județul Satu Mare, pe sensul de intrare în țară, cetățeanul maghiar Robert D., în vârstă de 33 de ani, conducând un autoturism marca Audi, înmatriculat în Ungaria.

Acționând în baza unei analize de risc, polițiștii de frontieră împreună cu lucrătorii vamali au efectuat un control amănunțit asupra autoturismului, persoanei și bagajelor.
Astfel, a fost descoperită ascunsă şi nedeclarată, în vederea sustragerii de la controlul vamal, într-un spațiu special amenajat în rezervorul mașinii, cantitatea de 600 pachete cu țigări de proveniență ucraineană.

Țigările, în valoare de peste 2.700 lei, au fost reținute în vederea confiscării de către autoritatea vamală, iar autoturismul în valoare de 10.000 lei a fost indisponibilizat. De asemenea, cetățeanul maghiar a fost sancționat contravențional, de către autoritățile vamale, cu amendă în valoare de 5.000 lei.









Tagsvama Halmeu
Previous Article

FOTOGALERIE. Copiii cu nevoi speciale, adevărați campioni ...

Next Article

FOTO/VIDEO. Zeci de polițiști din Satu Mare ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Sute de camioane în așteptare la vama Halmeu. Coada kilometrică ajunge până la sensul giratoriu DN1C-DN19

    decembrie 8, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Unde a ascuns țigările de contrabandă un tânăr sătmărean. Prins în Halmeu

    septembrie 4, 2018
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Ucrainean, prins la vama Halmeu cu sute de mii de euro. Încerca să intre cu ei în România

    decembrie 14, 2022
    By Spanciu Silvia
  • LocaleTop News

    VIDEO. Autoritățile ucrainene se răzbună, românii suferă la Vama Halmeu. Blocaje și cozi fără precedent

    decembrie 7, 2023
    By PresaSM
  • Contrabandă cu țigări la Satu Mare
    Locale

    FOTO/VIDEO. Prin apă, cu coletele în spate. Cum se face contrabandă cu țigări la Satu Mare

    octombrie 31, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    ”Bunicul” și ”nepotul” său, cetățeni maghiari, săltați în Vama Halmeu. Bătrânul, interdicție în România

    noiembrie 26, 2017
    By PresaSM

1 comment

  1. Foris 24 martie, 2018 at 22:24

    Si totusi o duc bine ( adica traficantii). Inseamna ca acesta este doar varful aisbergului. Dar merita felicitari politia de frontiera.

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleReportaje

    SUPEREROU. Tânărul medic care a pus PRIMUL STENT la Satu Mare. A SALVAT zeci de vieți

  • LocaleTop News

    Infractor periculos arestat în județul Satu Mare. Este căutat pentru viol

  • Locale

    Au crezut că au scăpat, dar au fost condamnați. Criminalii din Micula, trimiși după gratii



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații