PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Campioana olimpică Simona Pop a REVENIT acasă! A ajuns AZI în Satu Mare (FOTOGALERIE)

Campioana olimpică Simona Pop a REVENIT acasă! A ajuns AZI în Satu Mare (FOTOGALERIE)

By PresaSM
august 26, 2016
1085
0

Sătmăreanca Simona Pop – care a adus singura medalie de aur a României la Olimpiada de la Rio, a ajuns AZI, 26.08.2016, în jurul orei 11.00, în municipiul Satu Mare.

Simona a parcurs drumul București – Satu Mare cu trenul. Proaspăta campioană olimpică a fost așteptată la gară de reprezentanții Direcției Județene pentru Sport și Tineret Satu Mare, de fostul antrenor de la CS Satu Mare, Francisc Csiszar, precum și de mulți antrenori de scrimă și de sportivi care tind să ajungă într-o zi pe podiumul olimpic. De altfel, aceștia din urmă au întâmpinat-o pe Simona cu un mesaj de bun-venit.

simona pop

„Atât de mult am stat la Rio că parcă am şi uitat ce s-a întâmplat acolo. Acum retrăim din nou momentele şi chiar acum reuşim să ne bucurăm cu adevărat de această medalie. Acolo te bucuri o zi, două, dar apoi intră alţii în concurs şi eşti prins cumva în acel program. Nici cei dragi nu sunt aproape de tine. Te bucuri cu adevărat abia când ajungi acasă. Nu m-am gândit că mă va aştepta atâta lume la Satu Mare. Această medalie este un vis împlinit pentru mine. La Rio au fost nişte meciuri la care m-am uitat în picioare, nu am avut răbadare mai ales cu SUA. Mi-a fost frică cu Rusia, dar acolo Simona a tras excelent. Mă bucur că a asigurat o medalie României. O să vedem mai târziu ce înseamnă această medalie pentru scrima sătmăreană. Sper din toată inima să nu fie singura medalie de aur din scrima sătmăreană. Sper să fim atât de mulţi încât să nu încăpem la o masă. Nu ştiu dacă sunt un model. Important e ca fiecare să-şi urmeze visul. Visele chiar devin realitate. Mă bucur că primesc recunoştinţa sătmărenilor. Întotdeauna am fost sătmăreancă, n-am negat niciodată asta. Întotdeauna m-am întors acasă, nu m-am mutat nicio secundă de aici”, a spus Simona în fața reprezentanților presei prezenți la Gara Satu Mare în număr foarte mare.

simona pop12

Simona Pop a anunțat că după Cupa României din toamnă se va retrage de pe planșă pentru o perioadă în dorința de a da naștere unui copil.

simona-pop12

Reamintim că echipa feminină de spadă a României a cucerit prima medalie de aur a României la Olimpiada de Vară din Brazilia. Echipa națională a învins în ultimul act China, cu un scor destul de strâns: 44-38.

Sătmăreanca Simona Pop a terminat la egalitate în releul doi împotriva chinezoacei Xu Anqi, 4-4, însă următorul releu a fost câștigat categoric de România.

În final, Ana Maria Popescu a adus punctul câștigător și România a obținut prima medalie de aur la Olimpiada de vară din Brazilia!

Simona Pop a fost cheia succesului pentru echipa României. Și asta pentru că în meciul de deschidere împotriva Statelor Unite ale Americii  Simona Pop a punctat de 8 ori. Apoi, Simona Pop a desființat Rusia, în semifinală, reușind nu mai puțin de 20 de tușe din 45.

simona pop13

Cine este Simona Pop

Simona Pop (nume de fată Simona Deac, n. 25 decembrie 1988, Satu Mare) este o scrimeră română specializată pe spadă. A fost laureată cu bronz la Campionatul European din 2015. Cu echipa României a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de vară din 2016 și medalia de argint la Campionatul Mondial din 2015. A fost și dublă campioană europeană în 2014 și în 2015.

Pop a început scrima la CS Satu Mare cu antrenorul Francisc Csiszar, care a antrenat-o pe ea timp de 12 ani. În anul 2012 s-a căsătorit cu colegul de lot național, Adrian Pop.

Simona Pop și-a conservat poziția în lotul olimpic datorită rezultatelor bune pe echipe, mai ales la etapa de Cupa mondială de la Buenos Aires, unde ea a înregistrat +14 tușe în semifinale cu Rusia și a învins-o pe Tatiana Logunova cu scorul 8–0 în al 8-lea releu.

În luna mai 2015 a câștigat primul titlu național al carierei, trecând succesiv de Loredana Dinu în semifinale și de Anca Măroiu în finală.

sursa foto: frscrima.ro









TagsSimona Popsport
Previous Article

Cozile din vămi fac prima victimă! Un ...

Next Article

Accident rutier! Minoră, de 5 ani, accidentată ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Simona Pop a primit titlul de Cetățean de Onoare! SĂTMĂREANCA a UNIT toți sătmărenii! (FOTOGALERIE)

    august 29, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Simona Pop, propusă pentru titlul de ”Cetățean de Onoare al municipiului Satu Mare”!

    august 12, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Simona POP – sătmăreanca care a adus AUR pentru România – CETĂȚEAN de ONOARE al SĂTMARULUI!

    august 19, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Fotbaliștii care l-au BĂTUT pe arbitrul Gheorghe Petreuș s-au ales cu dosar penal

    aprilie 18, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    BĂTAIE generală între jucătorii Olimpiei Satu Mare și cei ai ai Unirii Tărlungeni. A intervenit POLIȚIA (VIDEO)

    octombrie 8, 2016
    By PresaSM
  • LifeLocaleTop News

    RESPECT. Bogdan, un sătmărean în scaun cu rotile, a parcurs 107 km la un ultramaraton

    mai 7, 2024
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO. Bucătăria unui restaurant din centrul Sătmarului, închis de OPC: ”mucegai și mizerie”

  • LocaleNationaleTop News

    FOTO/VIDEO. O șoferiță a lovit 3 pietoni și 3 mașini încercând să iasă din parcare

  • Locale

    FOTOGALERIE. Cei șase sătmăreni care au peste 100 de ani! Născuți odată cu România Mare



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații