PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Alegeri Locale 2024
Home›Alegeri Locale 2024›Adrian Cozma face noi dezvăluiri de la Spitalul Județean Satu Mare. Apel la procurorul șef

Adrian Cozma face noi dezvăluiri de la Spitalul Județean Satu Mare. Apel la procurorul șef

By PresaSM
mai 23, 2024
1077
0

Deputatul Adrian Cozma, președinte al Organizației Județene Satu Mare a PNL și candidat pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Satu Mare, a transmis un comunicat de presă prin intermediul căruia face noi dezvăluiri vizavi de activitatea unor persoane din conducerea spitalului Județean Satu Mare. Redăm mai jos comunicatul: ”Am văzut ieri cu stupoare o așa-zisă acțiune de punere la colț a subsemnatului, o adevărată revoltă față de faptul că mi-am permis să spun că SJU Satu Mare este excesiv politizat, să critic managementul spitalului pentru că județul Satu Mare are cea mai scăzută speranță de viață din România, să reclam faptul că din lenea și nepriceperea domnilor Pataki și Govor, care și-au plantat oamenii obedienți în funcția de manager respectiv director medical, s-a pierdut un proiect de finanțare de 23 milioane euro pentru construirea unui nou corp de spital, proiect destinat să ne scoată din acest marasm al morții premature.

Am văzut ieri nu un grup de medici revoltați pe faptele mele ci mai degrabă niște oameni stânjeniți pentru că, în timpul programului de muncă sau poate al programului lor de odihnă, au fost păcăliți să se afișeze la așa o mascaradă orchestrată de Mircea Govor și distinsa doamnă medic doctor (mai vedem) Paula Mare. Doamna Paula a sunat cel puțin 50 de medici să se prezinte la sediul PSD, voind practiv să paralizeze activitatea SJU Satu Mare, punând în pericol viețile pacienților. Din fericire pentru sănătatea acestora doar un procent dintre medici au dat curs solicitării, mare parte neștiind despre ce e vorba.

Domnilor Pataki, Govor și doamnă Paula Mare, știți care este diferența dintre noi? Eu nu am să pun niciodată medicii sătmăreni să facă scut în jurul meu, eu cred că e de datoria mea să-mi asum deciziile și greșelile. Ce faceți dumneavoastră se numește LAȘITATE!

Aș vrea să-i răspund domnului Dăscălescu, un medic probabil de vârsta mea, probabil cu o educație excelentă, dar câteodată asta nu e totul. Domnule doctor, prezența dumneavoastră și aducerea unor profesioniști la sediul de partid pentru a face campanie electorală, pe banii pacienților și pe timpul lor, e dovada vie că am dreptate: SJU Satu Mare e excesiv politizat. În nici un caz așa ceva nu se va mai întâmpla, medicii nu pot fi făcuți preș la partid! Pe de altă parte, legat de insinuările dumneavoastră privind viitoarea mea colaborare cu medicii din SJU Satu Mare, să mă tem pentru viața mea sau a familiei mele? Să mă gândesc că aș putea să fiu victiva unui propagande mincinoase? Aștept răspuns din partea dumneavoastră domnule doctor.

Închei această poate prea lungă introducere prin a le mulțumii medicilor, atât celor prezenți cât și celor peste 35 care au fost chemați dar nu au venit, pentru mesajul non-verbal pe care l-au transmis și îi asigur de deplinul meu respect pentru activitatea lor.

Dar să vedem cine îi conduce pe acești medici:

Conform raportului de audit financiar al Curții de Conturi a României realizat până la data de 31.12.2022, doamna Paula Mare a încasat în mod necuvenit, suma de 63.000 lei sub formă de sporuri. Controlul a vizat doar 11 luni iar această situație s-a perpetuat. Să ne dăm sporuri pt. că-l avem pe Govor! Parcă Bădălău e la mititica? Același raport menționează că managementul spitalului a inventat sporuri neprevăzute de legislația în domeniul salarizării, respectiv ”sporul -Plan alb”, pecare și l-au atribuit. Sigur, valoarea acestuia este de aproximativ 66.000 lei pentru anul 2022.

Managerul Marc Adrian a încasat contravaloarea unor gărzi închipuite, adică sume de bani pentru nimic, doar nu a luat de la familia UDMR, a luat de la pacienți, nu?

Urmare a acestor situații semnalate în cadrul unui audit general al Consiliului Județean Satu Mare, Curtea de Conturi a derulat în intervalul ianuarie-martie 2024 o misiune de ”Audit privind modul de organizare, recrutare și salarizare a personalului din unitățile sanitare spitalicești Satu Mare”, raportul fiind în faza de reconciliere, motiv pentru care nu am avut acces oficial la el. Comunicarea se regăsește mai jos. Surse din cadrul consiliului județean ne-au comunicat însă că, pentru anul 2023 se mențin toate constatările din anul anterior, prejudiciile din sporuri inventate și nemeritate, încasate de managementul unității, cei doi oameni ai lui Pataki și Govor, fiind mult mai mari (ca să nu fiu criticat, cu simpatie o spun, de moralistul medic Dăscălescu), se mențin!

Dragi pacienți, ceea ce eu vă prezint sunt date și acte emise de o autoritate a statului, eu vin singur în fața dumneavoastră și vă spun că acești oameni, fură! Fiecare alege după conștiința lui. Ei o să facă tot posibilul să vă convingă să nu mergeți la vot, prin absența voastră această mafie, câștigă. Eu vă spun că votul vostru e revolta voastră, alegeți!

Înainte de a ne despărți, un mic detaliu: Săptămâna trecută apărea o știre că s-a clasat dosarul privind angajările la Spitalul Județean Satu Mare. Vedeți dumneavoastră, cineva s-a grăbit, vă asigur că raportul curții de conturi nu se află la dosar. Nu cred că e cazul să vă spun cine a instrumentat dosarul și cei care nu știu pot să bănuie. Oricum, am să cer procurorului șef să ceară raportul curții de conturi și să analizeze oportunitatea redeschiderii acestui dosar. O zi bună tuturor!”


Comandat de către PNL – Organizația Satu Mare

Executat de către SC Media Lider Satu Mare SRL – portal: www.presasm.ro

Cod mandatar financiar coordonator: 21240015









Tagsdeputat Adrian CozmaSpitalul Județean Satu Mare
Previous Article

Sătmărean acuzat de evaziune de milioane de ...

Next Article

VIDEO. La Shopping City Satu Mare poți ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Asta da! În sfârșit nu mai e criză de medicamente la Spitalul Județean Satu Mare!

    februarie 20, 2018
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Sătmăreancă în stop cardiac, salvată în ultimul moment. Preluată cu elicopterul SMURD

    septembrie 23, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    În Noaptea de Înviere s-a născut o fetiță de nota 10 la Spitalul Județean Satu Mare

    mai 4, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    Concurență uriașă la concursul pentru asistenți medicali de la Spitalul Județean Satu Mare

    martie 23, 2025
    By PresaSM
  • Locale

    Aglomerație în ianuarie la Urgențe. Sute de sătmăreni cu viroze, gripă și pneumonii

    februarie 3, 2025
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Ștefania, eleva (15 ani) decedată la Urgență. Explicațiile Spitalului Județean Satu Mare

    ianuarie 19, 2023
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO. Pompierii au găsit cadavrul lui Sorin. S-a înecat la Apa, nu știa să înoate

  • LocaleNationale

    Se întâmplă în România. Polițist premiat că denunța șoferii care au vrut să-l mituiască, acuzat că lua șpagă servicii la SPA

  • Locale

    Record de pasageri pe Aeroportul Satu Mare

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații