COVID-19 Satu Mare: 28 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Satu Mare, în ultimele 24 de ore au fost confirmate 28 cazuri noi.

Distinct de cazurile noi, 12 sătmăreni au fost reconfirmați pozitiv în urma retestărilor.

La nivelul județului Satu Mare, incidența a ajuns la 1,88. De la începutul epidemiei și până în prezent au fost confirmate un număr de 9839 de cazuri la nivelul județului Satu Mare.

Situția la nivel național

Până astăzi, 28 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 801.994 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

740.352 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.830 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15548472,36
2.Arad17339741,70
3.Argeș21147320,74
4.Bacău20342791,21
5.Bihor21345731,12
6.Bistrița-Năsăud8796240,88
7.Botoșani10964391,24
8.Brașov321751082,78
9.Brăila981770,78
10.Buzău9571240,69
11.Caraș-Severin8344230,99
12.Călărași7622240,63
13.Cluj40041902,86
14.Constanța32105621,46
15.Covasna5945130,91
16.Dâmbovița17821501,32
17.Dolj195891021,67
18.Galați20407721,25
19.Giurgiu7849311,16
20.Gorj6881591,68
21.Harghita6245180,69
22.Hunedoara157561122,55
23.Ialomița8230140,94
24.Iași336881401,16
25.Ilfov31386872,85
26.Maramureș16915673,14
27.Mehedinți6056260,99
28.Mureș17965480,97
29.Neamț13998501,10
30.Olt11379450,82
31.Prahova27311660,71
32.Satu Mare9839281,88
33.Sălaj8030401,76
34.Sibiu20057521,79
35.Suceava21006471,17
36.Teleorman9869261,13
37.Timiș391513264,95
38.Tulcea6431170,82
39.Vaslui12999330,95
40.Vâlcea11931521,39
41.Vrancea8280250,78
42.Mun. București1292753652,48
43.Cazuri noi nealocate pe județe2549*113 
 TOTAL801.9942.830 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 424 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD14
3ARGEŞ14
4BACĂU11
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI11
8BRĂILA1
9BRAŞOV11
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ18
14CONSTANŢA8
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ4
18GALAŢI8
19GIURGIU2
20GORJ13
21HARGHITA1
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA6
24IAŞI28
25ILFOV10
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI60
29MUREŞ13
30NEAMŢ7
31OLT11
32PRAHOVA6
33SĂLAJ6
34SATU MARE12
35SIBIU6
36SUCEAVA21
37TELEORMAN13
38TIMIŞ14
39TULCEA3
40VÂLCEA15
41VASLUI4
42VRANCEA5
 Total424

Până astăzi, 20.350 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.02.2021 (10:00) – 28.02.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (33 bărbați și 30 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Bihor, Botoșani, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Satu Mare, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

61 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.064. Dintre acestea, 1.006 sunt internate la ATI.  Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.022.647 de teste RT-PCR și 300.660 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.941 de teste RT-PCR (6.933 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.008 la cerere) și 4.550 de teste rapide antigenice.


1 Comment on "COVID-19 Satu Mare: 28 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

  1. Normal. Trebuie sa avem valul 3 trambitat de anul trecut si ne apropiem de termen. Ramane de vazut cum va fi facut. Cu carantina totala si armata pe strazi sau mai moale asa… mai uman. Au gasit si cum sa evite existenta vaccinului cu noi tulpini si stocuri insuficiente. Oare cate drepturi ale omului si constitutionale au sa se incalce? Cati vor muri de alte boli pentru ca nu pot fi tratati din cauza covidului , desi membrii ai familiei care au fost internati cu covid spuneau ca au stat timp de 13 zile in salon singuri si pe sectie erau 2 persoane si nu au vazut un medic atunci cand “nu mai erau locuri la ati” si “situatia era citica” . Eroi in alb isi bateau joc si le cereau bani ca sa se deranjeze sa ii verifice desi stateau la cafele.

    View Comment

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID-19 Satu Mare: Crește bilanțul deceselor înregistrate în județ

Închide