COVID-19 Satu Mare: 54 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore


Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, județul Satu Mare au fost raportate 54 cazuri de COVID-19. Alte 12 de persoane au fost retestate pozitiv.

Incidența cumulată la nivelul județului Satu Mare este de 1,41.

Numărul total de cazuri de COVID-19, înregistrate la nivelul județului Satu Mare a ajuns la 7431.

Tot astăzi, autoritățile județene au anunțat și noi decese înregistrate la Spitalul din Carei.

Situația la nivel național

Până astăzi, 12 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 676.968 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

605.045 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.697 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12876431,97
2.Arad14709511,49
3.Argeș19491611,67
4.Bacău17329901,6
5.Bihor188091011,97
6.Bistrița-Năsăud7769431,63
7.Botoșani8828501,47
8.Brașov266781322,76
9.Brăila88231072,06
10.Buzău8620120,94
11.Caraș-Severin6959592,15
12.Călărași6713231,46
13.Cluj322662943,68
14.Constanța280261272,97
15.Covasna5270251,01
16.Dâmbovița15606851,81
17.Dolj16191551,76
18.Galați173541242,42
19.Giurgiu6830321,64
20.Gorj5294220,76
21.Harghita5491200,59
22.Hunedoara12359641,48
23.Ialomița7220431,8
24.Iași291801901,49
25.Ilfov26247964,76
26.Maramureș117171132,42
27.Mehedinți5260201,16
28.Mureș15731531,43
29.Neamț11696531,45
30.Olt9955250,68
31.Prahova24890871,33
32.Satu Mare7431541,41
33.Sălaj6540261,73
34.Sibiu176741001,66
35.Suceava167961511,54
36.Teleorman8283641,83
37.Timiș286212254,12
38.Tulcea5707181,46
39.Vaslui11108651,76
40.Vâlcea10372411,64
41.Vrancea7364270,64
42.Mun. București1093456253,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe3540*1 
 TOTAL676.9683.697 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.044 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD24
3ARGEŞ31
4BACĂU23
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI14
8BRĂILA5
9BRAŞOV29
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ66
14CONSTANŢA67
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA39
17DOLJ48
18GALAŢI35
19GIURGIU5
20GORJ10
21HARGHITA7
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA10
24IAŞI58
25ILFOV19
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI101
29MUREŞ27
30NEAMŢ48
31OLT15
32PRAHOVA64
33SĂLAJ11
34SATU MARE12
35SIBIU15
36SUCEAVA42
37TELEORMAN8
38TIMIŞ59
39TULCEA7
40VÂLCEA7
41VASLUI8
42VRANCEA3
 TOTAL1044

Până astăzi, 16.881 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.01.2021 (10:00) – 12.01.2021 (10:00) au fost raportate 156 de decese (105 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 69 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.783. Dintre acestea, 1.073 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.048.928 de teste. Dintre acestea, 23.667 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.971 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.696 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 569 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 12 ianuarie a.c.



Fii primul care comentează! despre "COVID-19 Satu Mare: 54 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID-19 Satu Mare: Crește bilanțul deceselor înregistrate în județ

Închide