COVID-19 Satu Mare: 80 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore


Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, județul Satu Mare au fost raportate 80 cazuri de COVID-19. Alte 23 de persoane au fost retestate pozitiv.

Incidența cumulată la nivelul județului Satu Mare este de 1,43

Numărul total de cazuri de COVID-19, înregistrate la nivelul județului Satu Mare a ajuns la 7587.

Tot astăzi autoriățile județene au confirmat și înregistrarea unui nou deces.

Situația la nivel național

Până astăzi, 14 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 684.917 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

614.545 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.525 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13003561,94
2.Arad14862701,5
3.Argeș19616521,51
4.Bacău175541121,59
5.Bihor18999872,11
6.Bistrița-Năsăud7828231,48
7.Botoșani8942581,49
8.Brașov269711542,65
9.Brăila8910391,91
10.Buzău8680180,89
11.Caraș-Severin7093622,15
12.Călărași6762191,37
13.Cluj328252913,8
14.Constanța283861882,87
15.Covasna5319201,11
16.Dâmbovița15744701,78
17.Dolj16375541,71
18.Galați175961352,46
19.Giurgiu6877391,64
20.Gorj5354310,83
21.Harghita5539190,64
22.Hunedoara12551841,63
23.Ialomița7270281,66
24.Iași294751831,38
25.Ilfov266511434,45
26.Maramureș11930992,48
27.Mehedinți5304231,08
28.Mureș15878521,34
29.Neamț11823451,45
30.Olt10077590,72
31.Prahova25083801,3
32.Satu Mare7587801,43
33.Sălaj6626381,83
34.Sibiu17799781,74
35.Suceava170341431,63
36.Teleorman8414521,8
37.Timiș292232994,16
38.Tulcea5792441,52
39.Vaslui11280491,75
40.Vâlcea10441451,6
41.Vrancea7427400,69
42.Mun. București1106275603,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe3390*-296 
 TOTAL684.9173.525 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 927 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD30
3ARGEŞ15
4BACĂU18
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI13
8BRĂILA6
9BRAŞOV21
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ39
14CONSTANŢA80
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ12
18GALAŢI46
19GIURGIU6
20GORJ10
21HARGHITA3
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA7
24IAŞI28
25ILFOV38
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI136
29MUREŞ16
30NEAMŢ13
31OLT9
32PRAHOVA30
33SĂLAJ12
34SATU MARE23
35SIBIU14
36SUCEAVA50
37TELEORMAN18
38TIMIŞ71
39TULCEA9
40VÂLCEA17
41VASLUI17
42VRANCEA7
 TOTAL927

Până astăzi, 17.035 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.01.2021 (10:00) – 14.01.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (44 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.739. Dintre acestea, 1.101 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.104.229 de teste RT-PCR și 29.829 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.709 teste RT-PCR (16.474 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.235 la cerere) și 5.957 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 30.365 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.610 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.792 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 109 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.493 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 674 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.



Fii primul care comentează! despre "COVID-19 Satu Mare: 80 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID Satu Mare. Prefectura anunță creșterea bilanțului deceselor. Peste 1.600 de persoane vaccinate

Închide