COVID Satu Mare: 158 de cazuri noi în județ, în ultimele 24 de ore. Scade incidența de infectări


Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, la nivelul județului Satu Mare au fost raportate un număr de 158 cazuri noi cazuri de infectări cu COVID. Un număr de 161 de persoane au fost declarate vindecate!

De asemenea, 27 persoane au fost retestate pozitiv, numărul total al infectărilor ajungând la 5341 de cazuri de la începutul pandemiei, în județul Satu Mare. Rata de infectare la nivelul județului este de 4,46 la mia de locuitori.

Până astăzi, 27 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 457.848 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 326.657 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.499 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

IMPORTANT: Dacă citiți această știre de pe telefon, este important să întoarceți telefonul pe orizontală pentru a putea vedea toate datele din tabelul de mai jos

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba96621635,65
2.Arad108731795,36
3.Argeș129843284,72
4.Bacău126351652,76
5.Bihor136342224,62
6.Bistrița-Năsăud5686843,71
7.Botoșani5859892,59
8.Brașov184494286,79
9.Brăila5326713,24
10.Buzău6354942,46
11.Caraș-Severin4643902,9
12.Călărași41111403,31
13.Cluj209544346,89
14.Constanța161275367,54
15.Covasna4061602,91
16.Dâmbovița110542193,55
17.Dolj117071663,09
18.Galați98502183,00
19.Giurgiu3937782,68
20.Gorj4231541,48
21.Harghita4581481,59
22.Hunedoara85462203,97
23.Ialomița44311513,84
24.Iași192543913,2
25.Ilfov145734314,76
26.Maramureș83502172,95
27.Mehedinți3849753,1
28.Mureș117072494,25
29.Neamț9160902,1
30.Olt70241231,72
31.Prahova185044084,45
32.Satu Mare53411584,46
33.Sălaj5441713,65
34.Sibiu135012227,49
35.Suceava129031492,19
36.Teleorman5415782,74
37.Timiș185053155,12
38.Tulcea34311133,99
39.Vaslui74941322,3
40.Vâlcea7752902,98
41.Vrancea5268891,61
42.Mun. București6497212836,63
43.Cazuri noi nealocate pe județe5709*-422 
 TOTAL457.8488.499 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.208 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD42
3ARGEŞ42
4BACĂU27
5BIHOR17
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI17
8BRĂILA23
9BRAŞOV37
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ29
14CONSTANŢA46
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA22
17DIN STRAINATATE2
18DOLJ15
19GALAŢI39
20GIURGIU16
21GORJ19
22HARGHITA19
23HUNEDOARA27
24IALOMIŢA14
25IAŞI65
26ILFOV49
27MARAMUREŞ12
28MEHEDINŢI14
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI163
30MUREŞ43
31NEAMŢ24
32OLT37
33PRAHOVA50
34SĂLAJ10
35SATU MARE27
36SIBIU42
37SUCEAVA39
38TELEORMAN36
39TIMIŞ40
40TULCEA1
41VÂLCEA5
42VASLUI17
43VRANCEA5
 TOTAL1208

Până astăzi, 10.884 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.11.2020 (10:00) – 27.11.2020 (10:00) au fost raportate 172 de decese (109 bărbați și 63 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

165 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.157. Dintre acestea, 1.226 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.048.536 de teste. Dintre acestea, 35.610 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.026 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.584 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 1.039 de  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 27 noiembrie.

Pe teritoriul României, 46.856 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.916  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 69.180 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 62 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.803 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 629 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 noiembrie a.c., 6.345 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.018.355 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.



4 Comments on "COVID Satu Mare: 158 de cazuri noi în județ, în ultimele 24 de ore. Scade incidența de infectări"

  1. Cate persoane vindecate in total are satu mare ? Asa sa nu ramanem prosti

    View Comment
  2. Nu stam deloc mai bine, doar ca au scazut numarul de teste efectuate. In plus doar 20-25% din bolnavii de covid au fost testati si sunt oficial inregistrati…

    View Comment
  3. Asta se și vrea, acesta e și motivul vindecărilor pe banda rulantă, mai exact din pix, mulți așa ziși “vindecați” au simtome după 14 zile dar DSP spune ca e ok, poți ieși din izolare indiferent dacă ai simtome sau nu.

    View Comment

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus Satu Mare
LISTĂ. 31 de localități din județul Satu Mare, în scenariul roșu COVID

Închide