PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial


Locale
Home›Locale›Fetiță (14 ani) în stare critică, în Satu Mare! Transportată cu elicopterul la Cluj

Fetiță (14 ani) în stare critică, în Satu Mare! Transportată cu elicopterul la Cluj

By PresaSM
februarie 16, 2020
446
1

Situație dramatică la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare. Potrivit informațiilor PresaSM, o minoră, în vârstă de 14 ani, din Cean (orașul Tășnad) a fost dusă astăzi la Unitatea e Primire Urgențe cu multiple răni, produse în urma unui accident rutier.

Medicii au încercat să facă tot posibilul pentru micuța pacientă, dar gravitatea rănilor i-a determinat să solicite sprijin din partea colegilor din Cluj-Napoca.

Astfel, s-a solicitat sprijin din partea echipajului de pe elicopterul SMURD, care au preluat pacienta, în jurul orei 10.00, și au transportat-o la o clinică specializată din Cluj-Napoca, acolo unde medicii dețin aparatura și experiența necesară pentru astfel de cazuri.


Potrivit informațiilor PresaSM, minora a fost rănită în această noapte, la ora 3.14, pe strada Înfrățirii din orașul Tășnad.

Atunci când un tânăr, în vârstă de 19 ani, aflat la volanul unei mașini, într-o succesiune de curbe, pe fondul neadaptării vitezei și la carosabilul alunecos, a pierdut controlul volanului, iar vehiculul a părăsit partea carosabilă, oprindu-se într-un stâlp și într-un copac.

În urma impactului a rezultat rănirea ușoară a șoferului. De asemenea, au fost rănire:  o minoră, în vârstă de 16 ani, din Tășnad, o minoră, în vârstă de 15 ani, din Cean, respectiv o fetiță, în vârstă de 14 ani, din Săuca, potrivit informațiilor PresaSM.

Toate victimele au fost preluate și transportate la Unitatea de Primire Urgențe. Din cauza stării foarte grave a victimei, în vârstă de 14 ani, medicii au solicitat transportul acesteia cu un elicopter SMURD la o clinică de specialitate din Cluj-Napoca.

Supus testării cu aparatul etilotest, a rezultat că șoferul nu consumase băuturi alcoolice înainte de a se urca la volan. Polițiștii rutieri au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.









TagsSMURDUnitatea de Primire Urgențe
Previous Article

FOTO/VIDEO. Operațiune dificilă de salvare pentru salvamontiștii ...

Next Article

Directorul RAR Satu Mare, Cristinel Darie, a ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    VIDEO. Anchetă în cazul Ștefania: Primele informații despre anchetele de la UPU. Peste 150 de declarații verificate

    februarie 7, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Familia unei persoane nevăzătoare, critici la adresa unor cadre UPU: ”A început să aibă halucinații, pierderi de memorie”

    noiembrie 23, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    Copil înecat cu mâncare în mall. Un medic nu a fost lăsat să intervină: „Atâta frustrare nu am simțit niciodată!”

    ianuarie 2, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Primele declarații ale directorului SJU Adrian Marc. Mesajul transmis sătmărenilor

    ianuarie 26, 2023
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Noi detalii în cazul copilașului (circa doi ani) decedat la UPU Satu Mare. Concluziile anchetei

    aprilie 18, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    ACCIDENT de muncă la DRAXLMAIER! O FEMEIE a fost dusă la URGENȚE

    septembrie 1, 2016
    By PresaSM

1 comment

  1. Mocan Maria 18 februarie, 2020 at 08:49

    Sa fie mai atenti

    View Comment

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

Citește și:

  • Locale

    FOTO. Incident rutier! O mamă s-a ales cu un avertisment din partea polițiștilor

  • Locale

    FOTO. Fetiță dispărută fără urmă. UPDATE: A fost găsită după câteva ore

  • Locale

    FOTO. Muncitorii străini folosesc România ca punct de scăpare spre Occident



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb