PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial


Locale
Home›Locale›FOTO. Cum fac unii italieni trafic cu migranți în județ. Identificați în municipiul Satu Mare

FOTO. Cum fac unii italieni trafic cu migranți în județ. Identificați în municipiul Satu Mare

By PresaSM
decembrie 22, 2018
425
0

Polițiștii de frontieră sătmăreni efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trafic de migranţi faţă de doi bărbaţi care au încercat să sprijine trei cetăţeni indieni să treacă ilegal frontiera din România în Ungaria.

În data de 20 decembrie a.c., polițiștii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Satu Mare au desfășurat o acțiune pe linia combaterii migrației ilegale.

Astfel, în jurul orei 22.00, polițiștii de frontieră au observat, pe raza municipiului Satu Mare, un autoturism marca Audi A4, înmatriculat în Italia, în care s-au îmbarcat trei cetățeni de origine afro-asiatică. Polițiștii de frontieră au procedat la urmărirea mașinii, care a fost depistată și oprită pentru control la scurt timp.

Deoarece în aceasta se aflau doar șoferul, un cetățean italian, Vincenzo N., în vârstă de 39 de ani și un cetățean indian cu drept de ședere pe teritoriul Italiei, Vijay M., în vârstă de 30 de ani, polițiștii de frontieră au luat măsuri de supraveghere a împrejurimilor.

De asemenea, au fost informaţi cei de la Inspectoratul Județean de Poliție Satu Mare pentru efectuarea de verificări suplimentare în localităţile apropiate, cei trei cetățeni de origine afro-asiatică fiind reținuți de către un echipaj de politie pe raza localității Pelișor, jud. Satu Mare.

Aceștia au fost preluaţi de polițiștii de frontieră și conduși la sediul STPF Satu Mare în vederea continuării cercetărilor.

Din primele verificări, polițiștii de frontieră au stabilit că cei trei sunt cetățeni indieni, cu vârste cuprinse între 26 și 38 de ani. Aceștia au declarat că intenționau să ajungă în Italia și Germania, însă nu posedă viză Schengen, motiv pentru care intenționau să treacă ilegal frontiera din România în Ungaria, ajutați de cele două persoane depistate anterior în autoturismul Audi A4, înmatriculat în Italia.

În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cei trei cetățeni indieni, iar cele două persoane din autoturism – cetățeanul italian și indianul cu drept de ședere în Italia – sunt cercetate pentru trafic de migranți.

La final vor fi dispuse măsurile legale ce se impun.









TagsPoliția de Frontieră
Previous Article

Accident în județ. Un șofer beat, la ...

Next Article

Trafic RESTRICȚIONAT spre Ungaria. Nu orice mașină ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Aproape 10 tone de mobilier și haine uzate, oprite la vama Petea. Trimise înapoi în Ungaria

    mai 30, 2023
    By PresaSM
  • AncheteLocaleTop News

    FOTO. Mega-rețea de traficanți care opera și prin Satu Mare: 150 milioane de euro au strâns

    mai 13, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    Trei bărbați arestați pe loc în PTF Petea. Li s-a făcut dor de casă, dar au ajuns după gratii

    august 17, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Se face pălinca, iar polițiștii au făcut primele capturi uriașe în Satu Mare

    august 24, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Cod roșu în vămi! Sătmărenii se grăbesc să petreacă 1 Mai în Ungaria

    mai 1, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    Vama Petea, luată cu asalt de refugiații ucraineni. La Halmeu e liniște

    martie 14, 2022
    By PresaSM

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

Citește și:

  • Locale

    Doi tineri, unul de doar 16 ani, au jefuit un vârstnic în județul Satu Mare

  • Locale

    FOTO. Chiar merită respect. Zeci de pompieri și polițiști curăță județul! La propriu

  • LifeLocale

    Centru de vaccinare anti-COVID-19 la sediul DSP Satu Mare



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb