PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO. Politicianul care donează anonim pentru ajutorarea a doi copii rămași fără casă, în județul Satu Mare

FOTO. Politicianul care donează anonim pentru ajutorarea a doi copii rămași fără casă, în județul Satu Mare

By PresaSM
decembrie 21, 2020
943
2

Fostul deputat Octavian Petric este prima persoană care a donat bani și materiale de construcții pentru a-l ajuta pe preotul Vasile Manța, care a început construirea unei case pentru doi copii, părăsiți de mamă.

Casa lor a fost distrusă de un incendiu în luna noiembrie, în localitatea Medișa din județul Satu Mare. Mama copiilor i-a abandonat, iar aceștia au fost crescuți doar de tată. Dar după ce le-a ars casa, copiii au fost luați în sistemul de protecție socială.

Preotul Vasile Manța

Impresionat de drama familiei, preotul Vasile Manța a cerut ajutorul oamenilor cu dare de mână. Primul care a sărit necondiționat și a dorit să rămână anonim a fost Octavian Petric.

”Am fost la Chilia, la Mănăstirea Sfântul Apostol Andrei, și m-am întâlnit acolo cu domnul Octavian Petric. L-am întrebat dacă vrea să fie părtaș la o faptă bună, iar fără să stea pe gânduri m-a întrebat de ce am nevoie. A fost prima persoană care ne-a cumpărat materialele pentru ridicarea casei. A spus că vrea să rămână anonim, că important este ca fapta sa să fie văzută de Dumnezeu. Dar consider că este bine ca și comunitatea să știe că sunt multe persoane care ajută. Poate vor fi cât mai mulți și pentru alte acțiuni”, a spus preotul Vasile Manța pentru PresaSM.

Octavian Petric

Reamintim faptul că preotul ortodox Vasile Manța din satul Medișa a rămas profund impresionat de drama a doi copilași abandonați de mamă și crescuți doar de către tatăl lor. Cu atât mai mult cu cât în urmă cu câteva săptămâni (22 noiembrie) le-a ars și casa, iar familia a rămas sub cerul liber.

Momentan, copiii sunt în sistemul de protecție socială, fiindcă tatăl nu are unde să îi crească, în lipsa unor condiții minimale. Pentru a putea reîntregi familia, preotul Vasile Manța din satul Medișa a început să le construiască o casă, din puținul pe care a reușit să îl strângă, iar pe parcurs s-au alăturat și alte persoane, printre care și jandarmul și activistul social Răzvan Țiplea.

Jandarmul și activistul Răzvan Țiplea

Dacă doriți să îi întindeți o mână de ajutor Părintelui Vasile, sunați la numărul de telefon: 0720194745

Pentru donatii

Asociatia Parinti pentru Copii

Banca Transilvania

RO59BTRL03101205289467XX

Donatie Casa Medisa

Un apel umanitar, pentru a sprijini eforturile părintelui Vasile Manța, a fost transmis și de către Protopopiatul Ortodox Român Carei.

Haideți să îi ajutăm! Dați mai departe apelul!









Tagsdeputat Octavian Petricsolidaritate
Previous Article

FOTO. Zeci de sătmăreni blocați la granița ...

Next Article

Alertă în Satu Mare: o minoră a ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    MOBILIZARE. 90 de copii din Satu Mare au nevoie de ajutor. Toți putem ajuta

    martie 25, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Un tată, cu doi copii abandonați de mamă, au rămas fără casă după un incendiu

    decembrie 18, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Sătmărenii au votat! TOPUL celor mai importante investiții pentru județ

    martie 12, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTOGALERIE. Un preot a ridicat o casă pentru doi copilași abandonați de mamă, în județul Satu Mare

    ianuarie 19, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. SOLIDARITATE! Sătmărenii au dus hrană victimelor exploziei din Satu Mare!

    noiembrie 27, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Ultimul mesaj al tânărului sătmărean mort în accidentul din Austria. Mesaje sfâșietoare ale prietenilor

    martie 30, 2018
    By PresaSM

2 comments

  1. SIC 22 decembrie, 2020 at 11:27

    Cu tot respectul, stimate jurnalist : unde este „anonimul” ? L-ati deconspirat !

    View Comment
  2. Foris 22 decembrie, 2020 at 12:46

    Anonim deputatul Octavian Petric. oricum, felicitări.

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    Monstru cu chip uman! Sătmărean arestat după molestarea unui minor. L-a filmat și umilit!

  • Locale

    Cum s-a ales o șoferiță cu dosar penal! Detaliul la care nu s-a gândit

  • Locale

    FOTO. EROI! Doi polițiști locali au salvat viața unui careian! Au acționat ca la carte



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații