PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO/VIDEO. Scandal în trafic, între un avocat cunoscut și polițiști. Șoferul ar fi refuzat să coboare din mașină

FOTO/VIDEO. Scandal în trafic, între un avocat cunoscut și polițiști. Șoferul ar fi refuzat să coboare din mașină

By PresaSM
septembrie 18, 2020
2017
16

Scandal în trafic între un cunoscut avocat din municipiul Satu Mare și mai mulți polițiști. Totul s-a întâmplat astăzi, în jurul orei 17.00, pe Bulevardul Vasile Lucaciu.

Potrivit informațiilor PresaSM, avocatul se afla la volanul unei mașini și ar fi fost oprit pentru control de către un echipaj al Poliției Rutiere Satu Mare. Din câte se pare, avocatul ar fi acuzat maniera în care s-ar fi adresat unul dintre oamenii legii, astfel încât ar fi refuzat inițial să coboare din mașină, blocând ușile autoturismului.

La fața locului au ajuns nu mai puțin de patru echipaje de Poliție și Poliție Locală, respectiv un echipaj de intervenție al Inspectoratului Județean de Jandarmi. Bărbatul a coborât din mașină și a continuat să acuze modul în care s-ar fi adresat oamenii legii, în timp ce polițistul i-a cerut șoferului să respecte indicații sale, după cum prevede legea.

După minute bune de dezbateri aprinse, situația s-a mai calmat. Potrivit informațiilor PresaSM, șoferul a rămas fără permis de conducere pentru 30 de zile, din cauza nerespectării indicațiilor polițistului.









TagsInspectoratul de Poliție Județeanpolițiescandal
Previous Article

Preotul Ioan Panusciac, înmormântat din greșeală de ...

Next Article

FOTOGALERIE. Biciclist lovit de o mașină, în ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    MONSTRU. Puștanul ”Vinetu” a violat o fată cu autism, în județul Satu Mare

    decembrie 29, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Accident rutier! Mașină ajunsă răsturnată în șanț, în județul Satu Mare

    decembrie 9, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTOGALERIE. Cum s-a produs accidentul cu 11 persoane implicate din județul Satu Mare

    iulie 17, 2024
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    SATU MARE. Căruțaș, tatăl a doi copii, decedat într-un accident. Șoferul, condamnat la închisoare cu suspendare

    mai 19, 2023
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTOGALERIE. Accident cu victime în județul Satu Mare. Impact violent, mașină în șanț

    mai 24, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Un sătmărean și-a ”produs” propria iubită, mamă a doi copii. O amenința că nu îi va vedea

    aprilie 13, 2024
    By PresaSM

16 comments

  1. Conservator 18 septembrie, 2020 at 19:01

    Vreau sa vad daca era un tigan la volan, cum reactiona politia. Sau daca era o femeie. Sau un gay. Sau un transexual. Sau un musulman! Mai corectilor politic, la un barbat alb si heterosexual ce tupeu puteti avea!

    View Comment
  2. Bil Gheiț 18 septembrie, 2020 at 20:09

    De ce nu l-au dus la sectie pe jmeker ???Pentru ca e „mare” avocat ????Nu i-a placut cum i s-a adresat politistul ?El ca avocat stia ce are de facut in aceasta situatie !In niciun caz scandal in mijlocul strazii,ca derbedeii !!

    View Comment
  3. Anonim 18 septembrie, 2020 at 21:00

    Oare cine era acest pacalici? In America ar fi deja istorie 🙂

    View Comment
  4. Secolul21 18 septembrie, 2020 at 22:38

    Rugam redacția presei sa urmărească subiectul.sa anunțe cititorii ce se întâmplă cu acest individ ce se crede mai presus de lege. Domnul și-a ieșit din minți, era parca posedat. Inadmisibil asa ceva.nu ai cum sa vorbești asa cum polițiștii. Așteptăm alte articole cu noi informații în ceea ce-l privește pe acest ‘domn’. În rest good job guys.

    View Comment
  5. Demostene 18 septembrie, 2020 at 22:57

    Dragă Bill Gheiț, îți doresc să ai parte de același tratament din partea agentului Mona. Dacă pe tine te doare la cașchetă de drepturile tale e treabă ta, însă eu îmi doresc ca un funcționar public( cu atribuții speciale) să mă respecte, cel puțin pentru faptul că are salariul din impozitul pe care-l plătesc. Dacă ești atât de bine intenționat poate îmi spui care a fost regula de circulație încălcată ce a generat oprirea. Poate îmi spui ce lege îi permite agentului Mona să dea cu spray lacrimogen către o persoană care nu se manifestă violent? E nevoie de un nou caz că cel din Vatra Dornei, in care o jandarmeriță a generat moartea unei persoane? Ceea ce insinuezi tu, că „pulanul” poate să te înjosească atunci când vrea „neuronul” lui este este imoral și ilegal.

    View Comment
  6. Observ 18 septembrie, 2020 at 23:50

    S-a sărit calul, îmi e greu sa cred ca asta e atitudine de avo(pu)cat,de era badea Gheorghe, era de mult încătușat la secție. Dar asta e lumea, unii au privilegii. Se observa cum politia aplaneaza situația, iar individul o provoacă. Urat avo(pu) catule.

    View Comment
  7. garcea 19 septembrie, 2020 at 09:17

    @anonim : in SUA cand te opreste police ,nu trebuie sa cobori din masina ci sa stai nemiscat cu ambele maini pe volan…….asta ca si cultura generala , in rest va luati dupa filme , care sunt o alta lume…..

    View Comment
  8. Foris 19 septembrie, 2020 at 10:46

    Nu înțeleg de ce trebuia să coboare din mașină? Eu am fost oprit în trafic de multe ori dar nu m-i sa vorbit nici odată înjositor, nu am fost umilit a fost respect reciproc. Avocatul fiind de vină probabil a apelat la isterie că dacă va scăpa cum o fac mulți alții și multe altele. Eu îi respect, chiar dacă uneori nu au dreptate dar atunci prin respect ca om le aduc la cunoștiță observațiile mele. Se poate și așa.

    View Comment
  9. Victor 19 septembrie, 2020 at 13:01

    Bravo polițistului! Foarte bine că i s-a rupt că e avocat. Nu te manifești ca un golan. Trebuia să respecte indicațiile polițistului. A, dacă e un abuz se poate rezolva elegant. Dar din păcate unii se cred Dumnezei. Tot din păcate sunt foarte mulți avocați care habar nu au de lege.Nu o cunosc dar cred că totul li se cuvine.Polițistul de la rutieră te poate opri în trafic când vrea el dacă este în timpul serviciului, chiar în scop preventiv. Asta e rolul lui, în primul rând să prevină.Ți se cer actele, le prezinți civilizat și dacă totul este în regulă mergi mai departe. Toți am fost opriți măcar odată în trafic, nu. Și nu ne-am manifestat ca niște derbedei (unii ). Am prezentat actele și am mers mai departe. E simplu. Dar civilizația nu ține de funcție. Bravo polițistului!

    View Comment
  10. Bil Gheiț 19 septembrie, 2020 at 13:28

    Nea’ Demostene !Un om cu scaun la cap,care stie ca nu a incalcat cu nimic legea,nu sare cu gura mare la politisti pentru a cere lamuriri de ce a fost oprit.Opreste frumos masina,dupa care asteapta cu mainile pe volan pana ce politistul ii cere sa se legitimeze,apoi sa i se aduca la cunostinta motivul pentru care a fost oprit.Daca cel tras pe dreapta nu este satisfacut de cele ce i se aduc la cunostinta, nu sare la gatul politistului,cu invective, acuze si violente,pentru ca reactia politistului poate sa fie la fel ca a soferului,adica una „rromaneasca” !! Sunt destui derbedei care procedeaza astfel,dar de la un avocat am pretentii !!P.S.-vizionand filmuletul PRESASM, parca as indrazni sa-l sfatuiesc pe cel „oprit” sa-si faca un „control”.La mansarda !!!

    View Comment
  11. Vespasian 20 septembrie, 2020 at 03:38

    De acord si eu , foarte bine ca i s-a rupt polițistului ca este avocat , dar cine știe amănunte , ce a făcut avocatul de l -a oprit admirabilul polițist ?
    Din câte știu , pe verificate, legea spune ca polițistul te poate opri si verifica , pe tine , pe cei care se afla in vehiculul pe care il conduci si vehiculul in sine , atunci cand are indicii despre comiterea unei fapte contravenționale sau penale .
    Deci ce a făcut avocatul pentru ca polițistul sa fi avut motiv sa-l oprească ?
    Sigur , după ce aflam acest amănunt , aparent nesemnificativ, vorbim despre obligațiile conducătorului auto -avocat sau nu – de a se supune “indicațiilor polițistului “…
    Cât privește afirmația ca “polițistul de la rutieră te poate opri in trafic cand vrea el , daca este in timpul serviciului , chiar in scop preventiv “ nu am regăsit in Codul rutier o astfel de prevedere …cam extremista interpretarea, daca cetățeanul este chiar asa lăsat de lege la Discreția polițistului , care il poate opri “cand vrea el “, chiar daca nu a făcut nimic , iar noua ni se pare normal acest lucru , avem o problema gravă . De ce sa te oprească daca nu ai făcut nimic ?
    Regulamentul de aplicare a Codului rutier ,(articolul 179) prevede intr-adevăr dreptul polițistului de la rutieră de a acționa pentru prevenirea si constatarea unor încălcări ale normelor privind deplasarea in siguranța pe drumurile publice a tuturor participanților la trafic , însă nu poate nesocoti cerința din lege , aceea de a fi avut indicii referitoare la o fapta de natura contravenționala sau penală .
    Așadar : ce a făcut avocatul pentru ca intervenția polițistului sa fie justificata ?
    Daca vom afla ca avocatul nu a făcut de fapt nimic care sa justifice legal intervenția polițistului , atunci , mai ușor cu “ bravo polițistului “ .

    View Comment
  12. Vespasian 20 septembrie, 2020 at 08:16

    Foarte bine ca i s-a rupt ca e avocat ,bravo polițistului !
    Ce i s-a rupt de fapt ?
    Si de ce l-a oprit polițistul , ce indicii avea privind vreo fapta de natura penală sau contravenționala care sa-i justifice intervenția ?
    Si de ce nu avea polițistul masca in momentul in care s-a apropiat la mai puțin de 1,5 m de avocat , asa cum am aflat, afirmând in mod repetat ca nu este obligat sa poarte masca , pentru ca este in spațiu deschis ?
    Si de ce a refuzat sa își pună masca la cererea avocatului , data fiind condițiile de pandemie ?
    Si daca chiar nu tr3bie ca polițiștii sa poarte masca atunci cand interacționează cu dobitocul de cetățean, de de ulterior si-a pus-o ?

    Si , de ce i-a cerut insistent avocatului sa coboare din mașina ,cand legea prevede ca persoana verificata are obligația de a rămâne in vehicul?
    Si de ce nu au procedat la verificarea identității avocatului , prin alte modalități , (statiile de comunicare le aveau la ei , la fel ca si spray-urile paralizante , dar s-au gândit sa le folosească doar pe acestea din urma )si sa întocmească actele de sancționare a avocatului recalcitrant ?

    Si după ce polițistul a primit actele avocatului de ce in continuare a insistat ca acesta sa coboare , amenintandu-l ca il scoate cu spray-ul ?
    Si dincolo de aceste întrebări retorice privind conduita polițistului , voi , presam , de ce nu detaliați , respectiv sa spuneti ca , in urma verificărilor actele avocatului erau in ordine iar alcooltestul a arătat ca acesta nu consumase băuturi alcoolice ?

    View Comment
  13. Roosevelt 20 septembrie, 2020 at 08:30

    Vorbim cumva despre agentul (…), cel care își bătea nevasta , aflată la serviciu , in curtea spitalului, asa cum rezulta din filmulețele pe care le -am găsit dând cautare , atât pe presam, cât si pe cancan, informația zilei …
    Atunci , da , înțeleg ,ca i s-a rupt si de faptul ca tipul este avocat , si de lege (nu este prima data ) si de proceduri si de tot pana la urma
    , si da , înțeleg ca face ce vrea el, pentru ca poate …
    Doar ca atunci nu este “bravo” nici pentru el, nicii pentru cei care aproba un astfel de comportament !
    Atunci , mai degrabă este” Bravos națiune , Halal sa-ți fie “!

    View Comment
  14. Antiprostime 20 septembrie, 2020 at 23:04

    Nenica Vespasian și demostene sunteți aceiasi persoana cu diferite nume. Același stil de scris, aceiași idee. Mai că s ar știi și cine e… Auzi bătrânelule, dute în pat ca te cauta coasa! Devi foarte plictisitor, cu romane pe care nu le citește nici ….

    View Comment
  15. Grammar &spelling 22 septembrie, 2020 at 07:58

    Pentru “Antiprostime”
    Dacă tot te plictisești , învață sa scrii , trebuia sa știi când ai absolvit școala ;

    View Comment
  16. Nistor 21 decembrie, 2020 at 09:00

    Domnul av Suta,dumneavoastră numai drepturi aveți, obligații nu.
    Sa va fie rușine

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Accidentul mortal dintre Seini și Apa, provocat de un tânăr de 28 de ani. O sătmăreancă și-a pierdut viața

  • LocaleTop News

    FOTO. Cursă WizzAir, oprire de urgență pe Aeroportul Satu Mare!

  • Locale

    FOTOGALERIE. ”Dezastru” pe Aeroport. ”Accident” aviatic de amploare (SIMULARE)



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații