PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Localitate din Satu Mare, vizată de măsuri împotriva gripei aviare

Localitate din Satu Mare, vizată de măsuri împotriva gripei aviare

By PresaSM
ianuarie 22, 2020
763
0

O localitate din Satu Mare se află pe lista zonelor de protecție în cazul gripei aviare. Decizia a fost luată la nivelul Comisiei Europene, titrează Economica.net.

Potrivit jurnaliștilor, în anexa publicată de autoritățile europene, o localitate din Satu Mare și două din Maramureș au fost incluse pe lista zonelor de protecție. Este vorba despre localitățile Pomi, Seini și Săbișa.

Prevederile legale arată că, în zonele de protecție ” nicio pasăre de curte, nicio pasăre captivă și nici un mamifer domestic nu trebuie să intre sau să iasă din exploatație fără autorizarea autorității competente. Această restricție nu se aplică mamiferelor care au acces numai la părțile acestor exploatații utilizate pentru cazarea persoanelor, în care: nu au contact cu păsările de curte și cu celelalte păsări captive şi nu au acces la coliviile sau la zonele în care se țin aceste păsări”.

Mai multe detalii despre deciziile de la nivel european puteți citi pe Economica.net.

Pe 15 ianuarie, autoritățile ANSVSA au confirmat un focar de gripă aviară la Seini. A fost vorba despre o fermă, iar în urma cercetărilor s-a luat decizia de a sacrifica mii de păsări pentru a opri o eventuală răspândire a virusului.

Autoritățile au retras de pe piață mai multe produse, iar ANSVSA a luat măsuri și în ceea ce privește carnea de pasăre importantă din Ungaria și distribuită în peste 20 de județe ale țării.

În Satu Mare, DSVSA a anunțat la finalul săptămânii trecute că peste 1.000 de ouă au fost distruse tot ca urmare a confirmării focarului de gripă aviară de la Seini.









Tagsgripă aviarăMaramureșPomi
Previous Article

CCR a decis: Meleșcanu a fost ales ...

Next Article

FOTO/VIDEO. Mani Gyenes, primit ca un erou ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Trebuia să ajungă cu tatăl la spital în Satu Mare. Un polițist l-a încătușat

    septembrie 14, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Alocare uriașă de fonduri pentru Drumul expres Satu Mare – Baia Mare: sute de milioane de euro

    noiembrie 28, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    Focar de gripă aviară la poarta județului. Mii de păsări vor fi sacrificate

    ianuarie 15, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Se întâmplă în județul vecin. Bătaie între zeci de persoane, cu lopeți, topoare și bolovani. Au intervenit mascații

    martie 4, 2024
    By PresaSM
  • LocaleLife

    Percheziții în județul vecin. Rețea de proxenetism, destructurată după o crimă

    ianuarie 16, 2019
    By PresaSM
  • LocaleLife

    Ministrul de Interne, „indignat” de reacția Poliției în cazul câinelui împușcat

    ianuarie 12, 2020
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LifeLocale

    Grasu XXL va susține un show incendiar la restaurantul Capricci!

  • Locale

    O sătmăreancă, de 62 de ani, a LOVIT cu maşina o altă femeie! Victima se afla pe TRECEREA de PIETONI

  • LocaleLife

    Cod galben pentru Satu Mare. Mai multe localități, vizate de furtuni și vijelii



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații