PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
Locale
Home›Locale›Partidul lui Tokes Laszlo renunță la protest în Satu Mare. Primăria a dat autorizația

Partidul lui Tokes Laszlo renunță la protest în Satu Mare. Primăria a dat autorizația

By PresaSM
septembrie 29, 2017
192
0

Organizaţia judeţeană Satu Mare a Partidului Popular Maghiar din Transilvania a declarat că intenționa să organizeze o demonstraţie în data de 1 octombrie, la Satu Mare în faţa clădirii Prefecturii, cu scopul de a exprima sentimentele de solidaritate faţă de minorităţile naţionale din Ucraina.

Cu toate acestea, formațiunea politică nu a primit încă autorizație din partea Primăriei Satu Mare. Între timp, organizatorii au renunțat, după o discuție cu prefectul Darius Filip.

”Suntem nevoiţi să constatăm cu regret că nici măcar 15 zile nu i-au fost deajuns Primăriei municipiului Satu Mare să reflecteze asupra cererii noastre referitoare la ocuparea temporară a zonei menţionate, care a fost formulată cu respectarea strictă a literei legii. Prin urmare, nu am primit răspuns din partea Dumnealor nici până în ultimul moment. În aceste condiţii – având în vedere importanţa problemei politice descrise –, renunţăm la organizarea demonstraţiei publice planificate, fiindcă nu putem garanta desfăşurarea regulamentară a acesteia şi nu dorim să creăm un prilej autorităţilor de exploata neglijenţa Primăriei şi a întreprinde măsuri de prevenire sau obstrucţionare a manifestaţiei”, s-a plâns Kiszner Csaba, preşedintele organizaţiei judeţene Satu Mare a Partidului Popular Maghiar din Transilvania.

UPDATE: În schimb, surse din Primăria Satu Mare susțin că Organizaţia judeţeană Satu Mare a Partidului Popular Maghiar din Transilvania au primit în data de 27 septembrie autorizația necesară. În aceste condiții, se pare că organizatorii au cam dramatizat situația.




Tagsprotest
Previous Article

FOTO. MĂCEL! Muncitorii unei firme de asfaltări ...

Next Article

FOTOGALERIE. Cinci sfaturi practice ale specialiștilor Lebăda ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    VIDEO. Mamele care declară război nesimțiților din Inspectoratul Școlar Satu Mare

    iunie 25, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    Protest la trei licee din Satu Mare. Elevii trag un semnal de alarmă

    martie 18, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Protest împotriva discriminării la Prefectura Satu Mare. Urmașii refugiaților au ieșit în stradă

    ianuarie 10, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    Protestatarii au luat o ”pauză” la Satu Mare. Organizatorii au făcut anunțul

    februarie 7, 2017
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. „Protestatar” pus pe scandal, în zona centrală. Au intervenit polițiștii

    august 30, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO&VIDEO. Protest anti-Unicarm. Politicieni maghiari au intrat în apa Someșului

    iulie 30, 2017
    By PresaSM

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

SIGUR TE-AR PUTEA INTERESA

  • Locale

    Cum caută Poliția Română simpatie pe Facebook după incidentul cu numerele anti-PSD

  • Locale

    FOTO. Sătmărean implicat într-un accident rutier. Traficul, restricționat parțial între SM și BM

  • Locale

    Accident cu VICTIME în Doba! Două mașini s-au TAMPONAT



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb