PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Percheziții la Satu Mare și Baia Mare ale polițiștilor din Bihor

Percheziții la Satu Mare și Baia Mare ale polițiștilor din Bihor

By PresaSM
iunie 5, 2025
261
0

În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 5 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor, au pus în executare 2 mandate de percheziție domiciliară, precum și o ordonanță de predare / ridicare de documente de cesionare și financiar – contabile.

Activitățile au fost desfășurate în municipiul Baia Mare, județul Maramureș, la sediul și punctul de lucru ale două societăți comerciale, precum și la o societate din municipiul Satu Mare, județul Satu Mare, într-un dosar penal în care sunt efectuate cercetări pentru comiterea infracțiunilor de  delapidare cu consecințe deosebit de grave și înșelăciune cu consecințe deosebit de grave.

Din cercetările efectuate de polițiști a rezultat că, în perioada 2024 – 2025, reprezentanții legali ai uneia dintre societățile comerciale cu sediul în municipiul Baia Mare, județul Maramureș, și-ar fi însușit sau traficat, în mod prejudiciabil pentru această persoană juridică, și în folosul celeilalte societăți comerciale cu sediul în municipiul Baia Mare, județul Maramureș, activul reprezentând o creanță existentă asupra debitorului UAT Municipiul Oradea, în valoare de 4.543.831,54 de lei, prin intermediul unei operațiuni juridice de cesiune de creanță, care nu are o contraprestație reală din partea cesionarului, respectiv a celei de-a doua societăți din Baia – Mare, cauzând astfel persoanei juridice cedente (primei societăți) un prejudiciu în valoare de 4.543.831,54 de lei.

De asemenea, în aceeași perioadă, reprezentanții legali ai celor două societăți, ar fi prezentat ca adevărat faptul nereal al cesionării creanței asupra UAT Municipiul Oradea, cu titlu oneros, în folosul celei de-a doua societăți, în valoare de 4.543.831,54 lei, determinând astfel, prin folosirea unor mijloace frauduloase, respectiv a actului de cesiune de creanță, încuviințarea executării silite împotriva UAT Municipiul Oradea, în folosul celei de-a doua societăți, dar fără a fi finalizată executarea / poprirea.

În urma perchezițiilor domiciliare și a ordonanței de predare de documente, efectuate pentru documentarea și probarea activității infracționale, au fost descoperite și ridicate în vederea cercetărilor înscrisuri, documente financiar – contabile, contract de cesiune de creanță, contracte de prestări servicii, contracte de colaborare, contracte de împrumut, fișă partener comercial, registre jurnale și acte de executare.

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor continuă cercetările sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor, pentru documentarea întregii eventuale activități infracționale.

Activitățile polițiștilor de investigare a criminalității economice au beneficiat de sprijinul polițiștilor Serviciului de Investigare Criminalității Economice Maramureș.

Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.









TagsBihorMaramureșpercheziții în județul Satu Mare
Previous Article

REȚINERE. Cu focar de rabie, un medic ...

Next Article

FOTO. Se repară un drum din județ ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Depășire cu consecințe tragice. Accident mortal pe DN19. Alte trei persoane au fost rănite

    august 25, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Percheziții făcute de polițiști la o fermă din Oaș. Aparține unui influent om de afaceri

    martie 29, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    Atac de o violență rară. Vânzătoare înjunghiată pe stradă. Lama cuțitului s-a rupt în abdomen

    august 10, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Accident grav în județul vecin. 11 persoane implicate, trei încarcerate

    octombrie 6, 2024
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Tragedia de Crăciun din Baia Mare, provocată de un șofer drogat. Doi tineri au murit

    decembrie 26, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    Un pas important pentru drumul expres Satu Mare – Baia Mare

    septembrie 1, 2021
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTOGALERIE. Accident cu 5 victime. Patru tineri se îndreptau spre Tășnad, dar au ajuns la spital

  • LocaleTop News

    FOTO. Traficanți droguri reținuți pe bandă rulantă. Aprovizionau județul Satu Mare

  • Locale

    FOTO. Fără suflet. Ce a găsit un tânăr într-un container din Satu Mare

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

servicii curășenie



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații