Procurorii și polițiștii vânează arme nelegale prin județul Satu Mare. Percheziții în mai multe locații

Au fost percheziții în județul Satu Mare, în localitățile Gherța Mică și Turț. Totul a pornit de la o sesizare din oficiu, după ce polițiștii au aflat că două persoane au cumpărat muniție neletală, pentru arme care sunt supuse autorizării.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Negreşti-Oaş prin organele de cercetare penală din cadrul Serviciului de Arme, Explozive şi Substanţe Periculoase – IPJ Satu Mare, au pus în executare două mandate de percheziţie domiciliară în localităţile Gherţa Mică şi Turţ, jud. Satu Mare.
„Cu ocazia efectuării percheziţiilor a fost identificată şi ridicată o armă cu aer comprimat marca Kandal, de calibru 5,5 mm, arma fiind ridicată de către organele de cercetare penală în vederea continuării cercetărilor”, se arată într-un comunicat de presă transmis de procurori.
Potrivit anchetatorilor, totul a pornit de la o sesizare din oficiu, după ce polițiștii au aflat că două persoane au achiziționat muniție neletală.
„În data de 20.05.2025 organele de poliţie din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase -IPJ Satu Mare s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, în urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că 2 persoane domiciliate pe raza judeţului Satu Mare au achiziţionat muniţie neletală calibru 4,5 mm, 5,5mm, 6,35 mm, care serveşte ca muniţie pentru arme neletale cu aer comprimat, supuse autorizării conform prevederilor Legii nr. 295/ 2004, existând, astfel, suspiciunea că aceste persoane deţin fără drept arme neletale supuse autorizări”, mai precizeaz sursa citată.
