PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleTop News
Home›Locale›Proiect de milioane pentru școlile din municipiul Satu Mare. Sute de săli de clasă, dotate cu mobilier modern și echipamente digitale

Proiect de milioane pentru școlile din municipiul Satu Mare. Sute de săli de clasă, dotate cu mobilier modern și echipamente digitale

By PresaSM
august 5, 2024
729
0

Nu mai puțin de 39 de licee, școli și grădinițe din municipiul Satu Mare vor fi dotate cu mobilier școlar, printr-un proiect european derulat de Primăria Municipiului Satu Mare. Contractul a fost semnat astăzi, a precizat Primăria municipiului Satu Mare. Peste 55 de milioane vor merge către achiziția de mobilier, echipamente digitale și materiale didactice pentru peste 790 de săli de clasă.

Primarul Kereskényi Gábor a semnat luni, 5 august, contractul pentru dotarea celor 793 de săli de clasă din 39 de unități de învățământ cu mobilier școlar. 

Termenul de furnizare a mobilierului este de 6 luni, astfel că dotarea efectivă a școlilor ar putea începe în vacanța de iarnă. Valoarea dotărilor depășește 14 milioane lei.

”Mă bucur că toți preșcolarii și elevii din Satu Mare, de la grădiniță până la liceu, vor avea condiții moderne de studiu în sălile de clasă. E un proiect important pentru noi, pentru că vrem să oferim fiecărui elev din Satu Mare, fie că învață într-o școală centrală sau într-o școală din cartier, condiții dintre cele mai bune. Facem din școală un mediu în care fiecare copil se poate dezvolta și crește frumos”, a spus primarul Kereskényi Gábor.

Acest contract este parte a unui proiect finanțat din fonduri europene, prin care Primăria Municipiului Satu Mare va dota grădinițele, școlile și liceele cu mobilier, echipamente digitale și materiale didactice în valoare de 55,6 milioane lei.









TagsKereskenyi GaborPrimăria Satu Mareșcoli
Previous Article

FOTO/VIDEO. Incendiu de amploare în Carei! Ard ...

Next Article

Prognoza meteo pentru două săptămâni. Când cresc ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Primăria vrea să ”pompeze” șapte milioane de euro în ghetourile din Satu Mare

    octombrie 2, 2017
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Dr. Cosmin Rațiu vine să vindece Primăria Satu Mare: ”Mă pun în slujba comunității”

    august 22, 2020
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Răsturnare de situație pe șantierul podului peste Someș. Vestea așteptată de autorități și executant

    octombrie 23, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Primăria Satu Mare: de luni se RIDICĂ mașinile parcate ilegal! Care sunt amenzile

    mai 2, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Primarul Kereskenyi declară război vandalilor! Ordin clar pentru Poliția Locală

    august 21, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    La Satu Mare se vrea din nou Poliție Ecologică. Depozitele ILEGALE de deșeuri ar dispărea?!

    mai 4, 2016
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    Sătmăreanul a distrus ușa casei, apoi a năvălit înăuntru. A sperat că reușește să facă bani din furturi

  • LocaleTop News

    Grevă la CFR. Trenurile au oprit în câmp la Satu Mare, cu orele

  • Locale

    FOTO. Eleganță și stil prin ArkaSteel. Mobilierul de gradină la care ai visat poate fi acum al tău (P)

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații