PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
LocaleNationale
Home›Locale›Relaxările propuse de Rafila: Fără mască în aer liber. Acces în restaurante și mall-uri fără certificat, petreceri private

Relaxările propuse de Rafila: Fără mască în aer liber. Acces în restaurante și mall-uri fără certificat, petreceri private

By PresaSM
martie 1, 2022
1283
0

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, propune ca masca să nu mai fie obligatorie în spațiile deschise, iar oamenii să poată merge la restaurant sau la mall fără certificat COVID. De asemenea, vor putea fi organizate din nou evenimente private, titrează Digi24.

Propunerile de relaxare vin după ce ce gradul de ocupare a paturilor COVID a scăzut sub 50%.

„Remarcaţi scăderea constantă la nivelul tuturor indicatorilor. Evoluţia ratei de pozitivitate este în jur de 15% din totalul testelor care se efectuează zilnic, un trend descendent al numărului de decese. Există o anumită întârziere faţă de scăderea numărului de cazuri ale persoanelor internate la ATI. Totuşi, trendul acesta descrescător”, a spus Rafila.

Ministerul Sănătății a propus eliminarea mai multor restricții.

„Este vorba despre accesul fără certificat electronic COVID în centrele comerciale, instituțiile publice, hoteluri, pensiuni și restaurante. De asemenea, creșterea limitei de la 30 la 50% din capacitatea maximă a spațiului, fără restricții de interval orar – ăsta cred că e un lucru așteptat de multă lume – pentru competiții sportive, activitățile din cadrul cinematografelor, instituțiilor de spectacole, concertele în aer liber, conferințe, workshopuri, săli de sport și piscine”, a spus Rafila.

El a propus de asemenea posibilitatea organizării de evenimente private cu participarea a maxim 200 de persoane.

„Masca în mod evident nu se va mai utiliza în mediul exterior, însă purtarea măștii rămâne obligatorie în spațiile publice închise și este recomandată în spațiile deschise aglomerate”, a adăugat ministrul.




TagscoronavirusCOVID19relaxărirestricții
Previous Article

FOTO/VIDEO. Prefectura își bate joc de refugiați! ...

Next Article

Alin Seserman a fost numit secretar de ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Al doilea deces la un pacient cu COVID19 în România! Avea o boală cronică preexistentă

    martie 22, 2020
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    COVID-19 Satu Mare: Prefectul județului Satu Mare, în autoizolare. Va lucra de acasă

    octombrie 27, 2020
    By PresaSM
  • LifeLocaleNationale

    Jurma, despre deciziile guvernanților: „Nici dacă plănuiau un experiment de infectare în masă nu puteau alege mai bine”

    ianuarie 3, 2022
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Propunere CNSU: doar persoane vaccinate în baruri, cluburi, discoteci, de la 1 august

    iulie 27, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: 7 cazuri noi, în ultimele 24 de ore

    mai 18, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: 61 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore

    martie 6, 2021
    By PresaSM

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

SIGUR TE-AR PUTEA INTERESA

  • Locale

    FOTOGALERIE. Imagini dezolante cu hotelul Dacia. Se vinde!

  • Locale

    Spargeri în serie în Carei. Polițiștii au reușit să îl rețină pe autor

  • Locale

    Sătmărean fără permis a vrut să conducă. A furat o mașină și a mers în „excursie”

Universitatea Vasile Goldis

AutoClass Satu Mare

Restaurant Capricci Satu Mare

PaintBall Satu Mare

Colectare fier vechi – Satu Mare

Cabinete medicale dr. coica

Asistență juridică

PresaSM pe Facebook



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb