PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Se închide parcul din Centrul Vechi al Sătmarului. Încep lucrările de reabilitare

Se închide parcul din Centrul Vechi al Sătmarului. Încep lucrările de reabilitare

By PresaSM
iulie 1, 2022
3025
1

Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, a precizat astăzi că luna aceasta (aproximativ în două săptămâni) se va închide parcul din Piața Libertății, în centrul vechi al municipiului Satu Mare.

Într-o primă fază se va închide doar parcul, acesta urmând să intre în reabilitare totală. Se preconizează ca începând de anul viitor să se închidă total și circulația în sensul giratoriu, iar zona să devină una pietonală. Cu mici excepții pentru transportul în comun și serviciile de urgență, precum Poliție, Ambulanță sau Pompieri.

➡️Modernizarea Centrului Vechi va consta în extinderea zonei accesibile pietonilor şi bicicliştilor prin amenajarea unor arii pietonale modernizate precum şi crearea unei piste pentru biciclete;

➡️Crearea unei benzi dedicate pentru mijloacele de transport public de călători, inclusiv reabilitarea părţii carosabile a infrastructurii rutiere;

➡️Modernizarea zonei centrale P-ţa Libertăţii ca spaţiu public urban prin reconfigurarea aleilor pietonale existente, prin crearea unor trasee pietonale, precum şi dotarea zonei cu mobilier urban adecvat şi reamenajarea zonelor verzi.

Edilul șef sătmărean a precizat în trecut că 82% dintre sătmărenii care au răspuns la un sondaj al administrației locale și au salutat ideea pietonizării și asigurarea pistelor pentru biciclete în această zonă.

Astfel, prin intermediul proiectelor, care urmează să fie implementate, se urmărește reducerea emisiilor de carbon în zona centrală a municipiului prin creearea unei infrastructuri velo și pietonizare a zonei, revitalizarea zonei prin reamenajarea spațiilor verzi, modernizarea fântânilor arteziene, cât și a trotuarelor și aleilor.

Extinderea și modernizarea spațiilor pietonale constituie una dintre strategiile esențiale stabilite în cadrul realizării Planului de Mobilitate Urbană a municipiului. Astfel, după implementarea proiectelor și creearea unei infrastructuri velo, cât și reamenajarea Parcului Central, Piața Libertății va deveni un punct de interes major al municipiului, atât pentru cetățeni, cât și pentru turiști.

Proiectul propune 4 zone de interes în jurul Parcului Central:
a. Zona pietonală
b. Zonă pentru terase și diverse activități comerciale
c. Pista de biciclete
d. Partea carosabilă (circulația va fi permisă autovehiculelor pentru transportul public în comun, aprovizarea, ambulanță, etc. )

Circulațuia rutieră va fi permisă doar în zona sudică a Parcului Central dinspre str. Decebal spre str. Alexandru Ioan Cuza.

De asemenea, în cadrul aceluiași proiect se propune revitalizare completă a Parcului Central prin mai multe lucrări de intervenție precum: lucrări de infrastructură, modernizarea fântânii arteziene, diversificarea zonelor de spațiu verde, amplasarea de mobilier urban, iluminat ornamental, refacerea sistemului de canalizare, canalizații subterane pentru instalațiile noi cât și pentru rețelele de telefonie, cablu existente, amenajarea zonelor de ședere, etc.









TagsCentrul VechiKereskenyi Gabormunicipiul Satu Mare
Previous Article

GHINION. Un elev din Satu Mare a ...

Next Article

Tânărul din Satu Mare care și-a bătut ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Sătmăreanul ”Bogdan”, pus la punct în Cluj. I-au ridicat mașina pentru tupeu

    februarie 25, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Intervenție pentru salvarea unei sătmărence. Femeia, transportată la UPU

    august 26, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    Sătmărean cu spirit civic! A găsit un portofel plin cu bani și carduri la Piața de Vechituri. L-a predat polițiștilor

    mai 3, 2023
    By Spanciu Silvia
  • LocaleLife

    Întreruperi în alimentarea cu energie electrică la Satu Mare, în zona centrală

    iulie 27, 2020
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Sătmăreanca care s-a aruncat de la etajul 4 a scăpat miraculos! Detaliul care i-a salvat viața

    ianuarie 3, 2024
    By PresaSM
  • Locale

    Replica lui Kereskenyi pentru Cherecheș: ”Nu e nevoie să fie parașutați niște oameni”

    aprilie 27, 2017
    By PresaSM

1 comment

  1. òsanul. 2 iulie, 2022 at 07:38

    dar cu ciorile ce faceti ,banci cacate de gainat de pasari..

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LifeLocale

    Sătmărenii, invitați să admire zeci de bijuterii pe patru roți. INTRARE LIBERĂ!

  • Locale

    Sătmăreanul a dat foc grinzii casei vecinului de 80 de ani. Acum are de dat explicații în fața polițiștilor

  • Locale

    FOTO/VIDEO. O nouă cursă de ASTĂZI, de pe Aeroportul Satu Mare! Spre Constanța!

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații