Șefi noi la Inspectoratul Județean de Poliție Satu Mare. CV-uri impresionante!

Virgiliu Pintea și Cătălin Lungu sunt noi adjuncți ai șefului Inspectoratului Județean de Poliție Satu Mare. Aceștia au o activitatea impresionantă, fiind calificați în mai multe domenii, cu rezultate pe măsură.

Virgiliu Pintea

Virgiliu Pintea este născut la data de 13 ianuarie 1979, Ardud.

Educație și formare

2003-2005 Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” Arad, Facultatea de Drept: master în Drept Comunitar și Administrarea Justiției Antidrog

1998-2002 Universitatea Creștină „Dimitrie Cantemir” Cluj-Napoca, Facultatea de Drept: licențiat în drept
Experință profesională

iulie 2017 – prezent: adjunct al șefului Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare

octombrie 2013 – iunie 2017: Atașat de afaceri interne la Ambasada României din Republica Polonă

februarie 2012 – octombrie 2013: ofițer de poliție judiciară la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Oradea, Serviciul Teritorial Satu Mare

februarie 2011 –februarie 2012: ofițer specialist detașat în cadrul Misiunii Internaționale EULEX Kosovo

iulie 2007 – februrie 2011: ofițer de poliție judiciară la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Oradea, Serviciul Teritorial Satu Mare

decembrie 2005 – iunie 2007: ofițer de poliție judiciară la Poliția orașului Șomcuta Mare, Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș

Distincţii

Recompensat cu certificat de merit în serviciul militar acordat în 2004;

În anul 2011 medaliat cu “Medalia pentru Politica de Securitate și Apărare Comună ” de către Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe și Politica de Securitate;

În anul 2015 recompensat cu mulțumiri scrise, de către ministrul afacerilor interne, pentru aportul decisiv în recuperarea din Polonia și repatrierea unor piese din patrimoniul cultural român;

În 2016 medaliat de către Poliția de Frontieră din Polonia cu „Medalia de Merit a Unității Nadwislanska a Poliției de Frontieră”.

Certificări

Posesor al unui certificat de competență ca instructor în poligonul de tragere, eliberat de Inspectoratul de Poliție al Județului Satu Mare.

 

 

Cătălin Lungu

Cătălin Lungu este născut la data de 21 mai 1977, Cluj Napoca, România

Educaţie şi formare

2015 Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul” București, curs postuniversitar “Managementul Organizațiilor”

2011-2013 Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” București, masterat “Combaterea Criminalității Organizate”

2002-2003 Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” București, curs postuniversitar “Științe Penale”

1996-2000 Absolvent al Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” București, Facultatea de Drept,

Experință profesională

august 2017 – prezent: adjunct al șefului Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare

noiembrie 2016-august 2017: la dispoziția Ministerului Afacerilor Interne din funcția de șef la Serviciul de Informații și Protecție Internă Satu Mare, ca urmare a desființării Departamentului de Informații și Protecție Internă

decembrie 2013 – noiembrie 2016: șef Serviciu de Informații și Protecție Internă Satu Mare, din cadrul Departamentului de Informații și Protecție Internă

iunie 2012 – decembrie 2013: ofițer specialist principal în cadrul Departamentului de Informații și Protecție Internă, Structura Centrală

aprilie 2011 – 2012: ofițer specialist principal în cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, Oficiul Național pentru Protecția Martorilor

decembrie 2009 – aprilie 2011: ofițer de poliție judiciară la Inspectoratului General al Poliției Române, Direcția Generală de Combatere a Criminalității Organizate, Structura Centrală

ianuarie 2009 – decembrie 2009: împuternicit șef Serviciu Teritorial de Combatere a Criminalității Organizate Ilfov

mai 2008 – ianuarie 2009: ofițer de poliție judiciară la Inspectoratului General al Poliției Române, Direcția Generală de Combatere a Criminalității Organizate, Structura Centrală

iunie 2006 – mai 2008: ofițer de poliție judiciară la Inspectoratului General al Poliției Române, Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca

decembrie 2004 – mai 2008: ofițer specialist principal la Inspectoratul Județean de Poliție Cluj, Serviciul de Investigații Criminale

august 2000 – decembrie 2004: ofițer de poliție la Inspectoratul Județean de Poliție Cluj, Poliția Municipiului Cluj –Napoca, Biroul de Investigații Criminale

Certificări

Posesor al unui certificat al permisului european de conducere a computerului ECDL, eliberat de Institutul Național de Administrație..



Fii primul care comentează! despre "Șefi noi la Inspectoratul Județean de Poliție Satu Mare. CV-uri impresionante!"

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre Inspectoratul de Poliție Județean
CRIZĂ. Zeci de polițiști intră în pensie în județul Satu Mare. Șefii sunt primii!

Închide