PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleTop News
Home›Locale›”Vicepremierul României”, săltat la Satu Mare! Cerea bani pentru o ”urgenţă şi o situaţie specială”

”Vicepremierul României”, săltat la Satu Mare! Cerea bani pentru o ”urgenţă şi o situaţie specială”

By PresaSM
iunie 5, 2025
6204
1

Un bărbat cu antecedente penale a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce s-a dat drept vicepremier al României și a încercat să obțină bani sub pretextul unei „urgențe și situații speciale”. Informația a fost transmisă joi, 5 iunie 2025, de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare, prin Biroul de informare publică și relații cu presa.

Potrivit anchetatorilor, individul este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune, precum și pentru tentativă la înșelăciune. În cadrul dosarului penal, polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Satu Mare, sub coordonarea unui procuror, au efectuat două percheziții domiciliare în județul Bacău în cursul zilei de 4 iunie. Totodată, a fost emis un mandat de aducere pe numele suspectului.

Anchetatorii susțin că acesta a contactat două persoane, pretinzând în mod fals că este vicepremier al României, și le-a solicitat sume de bani. Una dintre victime a fost prejudiciată cu 7.000 de lei.

La data de 5 iunie 2025, procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva inculpatului, care a fost prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Satu Mare cu propunere de arestare preventivă. Propunerea a fost admisă, astfel că bărbatul a fost arestat pentru 30 de zile, până la data de 4 iulie 2025.

Redăm mai jos comunicatul Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare: În cadrul dosarului, poliţişti din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale Satu Mare sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare au efectuat în cursul zilei de 04.06.2025, un număr de două percheziţii domiciliare în judeţul Bacău fiind emis şi un mandat de aducere.

În fapt, persoană fizică de sex masculin cu antecedente penale, atribuindu-şi în fals calitatea de vicepremier al României, a pretins sume de bani justificate de o „urgenţă şi o situaţie specială” de la două persoane vătămate, acţiune in urma căreia una dintre persoanele vătămate a fost prejudiciată cu suma de 7000 lei.

Prin ordonanţa din data de 05.06.2025 a procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale. Inculpatul a fost prezentat la judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Satu Mare, cu propunere de arestare preventivă.

Urmare a propunerii Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpat, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Satu Mare a dispus la data de 05.06.2025 arestarea preventivă a acestuia pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 05.06.2025 şi până la data de 04.07.2025.

Totodată, impotriva măsurii preventive dispuse s-a formulat contestaţie de către avocatul inculpatului, care urmează a fi soluţionată de Tribunalul Satu Mare. Urmărirea penală a fost efectuată de lucrătorii de poliţie judiciară din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale Satu Mare din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Satu Mare, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare”.









TagsInspectoratul de Poliție Județean
Previous Article

Greva de la Florisal s-a încheiat: salariații ...

Next Article

FOTO. Percheziții la Satu Mare. Vizați evazioniștii ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Accident cinic pe Drumul Careiului. Vinovatul a scăpat, nevinovatul e păgubit

    martie 11, 2023
    By PresaSM
  • AncheteLocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Crima de la Cehal. După ce a comis o crimă, a fost la un pas să mai ucidă un ...

    ianuarie 10, 2025
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTOGALERIE. Sentință în cazul accidentului mortal dintre Satu Mare și Botiz

    noiembrie 1, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Ana F., una dintre victimele criminalului, va fi înmormântată astăzi. Condoleanțe familiei!

    decembrie 13, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Scandal cu pumni și cu taxe de protecție între două clanuri din Satu Mare

    decembrie 31, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Firmele de pază din municipiul Satu Mare, controlate la sânge. Zeci de amenzi

    februarie 11, 2019
    By PresaSM

1 comment

  1. Aspi Rina 5 iunie, 2025 at 16:36

    ”Vicepremierul” trebuia dus la Socola nicidecum în arest !

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocalePoliticaTop News

    ARTILERIA GREA. Printr-un comunicat-rechizitoriu, Adrian Cozma îi cere demisia lui Pataki Csaba

  • LocaleTop News

    FOTO. Accident teribil în județul Satu Mare. Persoană încarcerată, coliziune între un TIR și o mașină

  • Locale

    Radarul militar din Satu Mare îi deranjează pe unii afaceriști. Se cere mutarea instalației

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

servicii curășenie



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb