PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleNationale
Home›Locale›VIDEO. E oficial. Crește salariul minim. Majorările din construcții și agricultură, amânate

VIDEO. E oficial. Crește salariul minim. Majorările din construcții și agricultură, amânate

By PresaSM
septembrie 28, 2023
930
0

Guvernul va aproba în şedinţa de joi, prin hotărâre, majorarea la 3.300 de lei a salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, reprezentând o creştere de 10% faţă de luna septembrie 2023, titrează Digi24. Ordonanța care vizează angajații din construcții și agricultură, amânată.

În deschiderea ședinței de Guvern, premierul Marcel Ciolacu a spus că salariul minim va fi majorat cu 10%, de la 3.000 de lei la 3.300 de lei brut pe lună, dar că ordonanța privind creșterea salariului minim în construcţii, agricultură şi industria alimentară a fost scoasă de pe ordinea de zi, pentru că, din calculele prezentate în această dimineaţă de Ministrul Finanţelor, acestea ar fi scăzut de fapt, în urma introducerii plății asigurărilor de sănătate pentru toţi angajaţii.

„Calculele prezentate în această dimineaţă de Ministrul Finanţelor arată că, în urma introducerii asigurărilor de sănătate pentru toţi angajaţii, indiferent de activitate, salariul minim net al angajaţilor din construcţii, agricultură şi industria alimentară ar fi putut scădea. Eu nu sunt de acord cu acest lucru”, a explicat Ciolacu. „Niciun salariu minim net nu trebuie să scadă! Drept urmare, am decis să scoatem de pe ordinea de zi această ordonanţă care vizează aceste categorii. Ministerele de resort vor reanaliza textul. Până atunci, toate salariile din construcţii, agricultură şi industria alimentară vor rămâne la fel”, a precizat el.

La un salariu în construcții și agricultură de 4.000 lei pentru care nu se plătesc contribuții de sănătate, salariul net este de 3.150 lei. Dacă salariul brut crește la 4.500 lei, dar se plătesc contribuții la sănătate, netul scade la 3.094 lei. „Prin prezentul act normativ se propune ca salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată să fie majorat la 3.300 lei lunar începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri de guvern, ceea ce reprezintă o creştere de 10%, faţă de luna septembrie 2023. În luna septembrie din anul 2023 tariful orar este de 18,145 lei/oră pentru un program complet de lucru 165,333 ore pe lună, iar din luna octombrie 2023 tariful orar va fi de 19,960 lei/oră pentru un program complet de lucru de 165,333 ore/lună”, se arată în nota de fundamentare a proiectului









TagsMarcel Ciolacusalariu minim
Previous Article

FOTO. Școlile din Satu Mare au fost ...

Next Article

Se întâmplă în România. O glumă exagerată ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Se DUBLEAZĂ soldele și salariile pentru militari și polițiști

    ianuarie 11, 2023
    By PresaSM
  • Ce este shrinkflația
    LifeLocale

    Ce este shrinkflația. Ciolacu vrea măsuri după ce producătorii au scăzut gramajul dar au menținut prețul

    mai 9, 2024
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Ciolacu dă asigurări și îi liniștește pe pensionarii speciali

    noiembrie 9, 2022
    By PresaSM
  • LocaleNationale

    Mâine încep controalele la toate stațiile GPL: „Unde găsim elemente care duc la pericol, închidem pe loc”

    august 27, 2023
    By PresaSM
  • LocaleNationale

    Închiderea supermarket-urilor în weekend, propunere controversată, discutată la Guvern

    martie 19, 2024
    By PresaSM
  • LocaleNationaleTop News

    Marcel Ciolacu pleacă! PSD iese de la guvernare. Urmează guvern interimar

    mai 5, 2025
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    Ziua Eroilor, SĂRBĂTORITĂ la Satu Mare. Viitorul primar Kereskenyi Gabor a participat în PREMIERĂ

  • Locale

    COVID Satu Mare. Peste o mie de sătmăreni s-au vaccinat, unii au acuzat reacții adverse

  • Locale

    VIDEO. Un italian se declară șocat de condițiile dintr-un spital din județul Satu Mare

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații