PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleTop News
Home›Locale›VIDEO. Focuri de armă la Carei. Polițiștii au prins migranți și călăuze după o acțiune ca-n filme

VIDEO. Focuri de armă la Carei. Polițiștii au prins migranți și călăuze după o acțiune ca-n filme

By PresaSM
februarie 24, 2024
1163
0

Doi cetățeni ucrainei au fost arestați preventiv pentru călăuzirea a 13 cetățeni turci. Concret, poliţiştii de frontieră sătmăreni au depistat 13 cetăţeni din Turcia care au încercat să treacă ilegal frontiera din România în Ungaria, pentru a ajunge în Germania, cu sprijinul a doi cetățeni ucraineni. Cei doi cetățeni ucraineni cu rol de călăuze, cercetați pentru trafic de migranți, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile.

În cursul zilei de 22 februarie a.c., polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Carei, județul Satu Mare, au declanșat o amplă acțiune specifică pe linia prevenirii și combaterii migrației ilegale în zona de responsabilitate. Astfel, în jurul orei 17.40, polițiștii de frontieră au observat pe direcția localității de frontieră Horea, județul Satu Mare, lângă un microbuz aflat în staționare, un grup de persoane. La apropierea polițiștilor de frontieră, grupul s-a dispersat, îndreptându-se spre frontiera cu Ungaria.

Polițiștii de frontieră au somat persoanele, au executat șase focuri de avertisment în plan vertical, cu respectarea tuturor prevederilor legale în vigoare și au reținut persoanele. Grupul era format din 13 persoane (8 bărbați și 5 femei). În urma investigațiilor efectuate, polițiștii de frontieră au stabilit că cei 13 cetățeni cu vârste cuprinse între 10 și 51 de ani sunt din Turcia, trei dintre membrii grupului fiind minori.

Pe timpul verificărilor, polițiștii de frontieră au mai reținut doi cetățeni ucraineni, care aveau rolul de a călăuzi migranții pentru a trece ilegal frontiera în Ungaria, cu scopul de a ajunge în Germania.

În cauză, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Satu Mare, se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat pentru 11 cetățeni străini (doi dintre minori nu răspund penal) și de trafic de migranți pentru cei doi cetățeni ucraineni. La finalizarea cercetărilor, cei 13 cetățeni turci au fost conduși și predați lucrătorilor din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări, de către un echipaj din cadrul STPF Satu Mare.

Totodată, cei doi cetățeni ucraineni au fost prezentați în cursul zilei de ieri judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Satu Mare, care a admis propunerea procurorului de caz, iar cele două călăuze au fost arestate preventiv pentru 30 de zile.









TagsInspectoratul de Poliție JudețeanPoliția de Frontieră
Previous Article

Dragobete: Care sunt tradițiile și ce semnificație ...

Next Article

Tragedia de la frontieră. Ucraineni morți pe ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    Un sătmărean fără permis și beat a intrat cu mașina în stâlp. A fugit, lăsând pasagerul în dubă

    decembrie 11, 2024
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Miracol în România. Pompierii au salvat un tânăr îngropat de viu la 8 metri, după 8 ore

    decembrie 17, 2023
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Amenzi pentru șoferii agresivi, cei care fac șicane și drifturi. Sancțiuni și pentru cei cu parbrizele murdare

    martie 2, 2022
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    ANIMAȚIE GRAFICĂ: Cum s-a petrecut accidentul mortal din Negreşti Oaş. Sergiu a murit, Daniela e în comă

    ianuarie 21, 2022
    By PresaSM
  • Top NewsAncheteLocale

    FOTO/VIDEO. Spray lacrimogen, SMURD și Poliția Satu Mare. Scandal monstru la ridicarea unei mașini

    ianuarie 21, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Polițistul monstru din Satu Mare și-a violat fiica de cel puțin 30 de ori. Trimis astăzi în judecată

    martie 11, 2024
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO. Dragostea nu are vârstă: Doi seniori (81/86 ani) din Satu Mare s-au căsătorit de Ziua Îndrăgostiților!

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Un cățel, victimă a incendiului din Micro 15. A murit asfixiat

  • Locale

    Pedeapsă ușoară pentru un criminal din județ: 6 ani pentru omor și incendiere

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații