PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Șapte persoane au ieșit din izolare și au mers la chef! Săltați de Poliție, la Călinești Oaș

Șapte persoane au ieșit din izolare și au mers la chef! Săltați de Poliție, la Călinești Oaș

By PresaSM
martie 31, 2020
1106
1

Șapte persoane care ar fi trebuit să se afle în izolare la domiciliu au decis să meargă la un chef, alături de alte persoane. Potrivit obiectiv-sm.ro, în cursul zilei de duminică, acestea au organizat o petrecere, la care au participat mai multe persoane. Polițiștii din localitate au sesizat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică cu privire la acest caz.

Potrivit ordonanțelor militare, nerespectarea izolării este sinonimă cu introducerea în carantină. Doar că din cauza lipsei locurilor libere la acea dată, autoritățile au căutat alte locații, informează obiectiv-sm.ro, iar salvarea a venit de la primarul localității, Dinu Birtoc, care a cerut ca internatul din localitate sa fie transformat în centru de carantină, astfel încât cele șapte persoane sa poată fi izolate de restul familiilor lor.

Primarul Dinu Birtoc le cere localnicilor să sesizeze mult mai rapid astfel de fapte și să nu aștepte ca ele să se consume.

”Fiți responsabili, acesta este mesajul meu disperat pe care îl transmit. Se pare ca o parte din cei izolați nu înțeleg! Dar ce mă surprinde este faptul că sunați după 10 ore să îmi spuneți: O, stiti domn primar, noaptea trecută vecinii mei care sunt la izolare au făcut chef. Ce pot să va spun acum, că sunteți iresponsabili, prin simplu fapt ca ați tăcut. Puteți îmbolnăvi zeci de oameni, dacă unul din cei izolați sunt purtători de coronavirus. Îmi cer scuze dacă am fost prea dur, dar regulile trebuie respectate de toți cetățenii nu doar de unii! Dacă mai observați astfel de cazuri apelați nr. de urgență 112”, a spus primarul Dinu Birtoc pe pagina sa de Facebook. 









TagscoronavirusCOVID19Inspectoratul de Poliție Județean
Previous Article

FOTO. Satu Mare, oficial centru de testare ...

Next Article

FOTO. Milionar sătmărean donează mii de kit-uri ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Biciclist lovit de o mașină, în județul Satu Mare. Șoferul avea alte preocupări

    mai 13, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Minoră dată dispărută în Satu Mare! În fapt, a fugit cu iubitul la McDonald`s

    iunie 12, 2023
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Sătmărean bătut în fața unui bar și lăsat în stop cardiac, pe stradă

    mai 29, 2023
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Potop de amenințări după ce un sătmărean a pierdut un BMW de 70.000 euro pentru o datorie de 20.000 euro

    iunie 12, 2024
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Accident în lanț în municipiul Satu Mare. Poliția a refuzat să meargă la fața locului

    mai 6, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Criminalul din Oaș, trimis în judecată. Mărturia mamei: ” A mai avut probleme cu vecinul său”

    august 24, 2023
    By PresaSM

1 comment

  1. Lulu 31 martie, 2020 at 10:23

    Nu ma mira faptul, ostenii au impresia ca sunt Dumnezei! Și în comuna Batarci, oamenii stau la bere în centrul localității, la magazin. Asa ca mu avem ce aștepta de la diasporei!

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    INCREDIBIL! Șofer prins în pragul COMEI alcoolice, în municipiul Satu Mare

  • LocaleTop News

    Părinții mai multor elevi de la Școala Grigore Moisil sunt îngrijorați de atitudinea unui cadru didactic

  • LifeLocale

    Traduceri autorizate mai rapide, cu ajutorul inteligenței artificiale, în Satu Mare



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații