PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Sprijin pentru tinerii din județ care vor să devină profesioniști în agricultură

Sprijin pentru tinerii din județ care vor să devină profesioniști în agricultură

By PresaSM
martie 11, 2021
1208
0

Asociația pentru Dezvoltarea Rurală (ADRS / Produs Sătmărean) alături de Fundația Hans Lindner vin în sprijinul tinerilor care vor deveni profesioniști în domeniul agro-alimentar!

Astfel, din 11 martie, tinerii sunt invitați să participe la programul ,,Next Farmer” și să se alăture profesioniștilor care obțin produse de calitate și sunt plătiți corect pentru munca lor.

Programul își propune să fie o punte de legătură între tineri-mediul școlar-mediul privat, și pune accent pe specializările pentru care există o cerere reală pe piața muncii.

,,Prin acest program vom aduce plus valoare în domeniul industriei alimentare. Vom forma un grup de tineri care vor învăța practic ce înseamnă munca la cele mai înalte standard de calitate. Pe perioada instruirii elevii vor pune în practică tot ceea ce învață. În același timp, vom oferi antreprenorilor din domeniul agricol și alimentar suficiente informații pentru a găsi oameni calificați și profesioniști pe care să îi anagajeze pentru salarii corecte pentru specializările lor”, spune deputatul și inițiatorul programului, Lóránd Magyar.

Programul începe cu pregătirea practică pentru specializările: mecanic agricol, lucrător în agricultură ecologică, tehnician în industria alimentară. Cei care doresc să se înscrie în program sau doresc alte informații o pot face AICI

Programul „Next farmer”, uşor accesibil pe internet, oferă spaţiu şi prilej atât pentru promovarea meseriilor din domeniul agro-alimentar, cât şi pentru a fi alături cu informaţii reale şi actuale, a da o mână de ajutor elevilor şi părinţilor atunci, când un elev urmează să aleagă o profesie, doreşte să aibă o carieră de succes. Elevii din actuala promoţie a claselor a VIII-a din Judetul Satu Mare sunt invitaţi să viziteze pagina WEB, să vizioneze filmul de promovare a acestor meserii, şi să se folosească de sprijinul oferit, ca ei să opteze pentru o instruire specifică domeniului agro-alimentar, oferită de reţeaua şcolară profesională din judeţul nostru. Iniţiatorii programului pun mare accent pe importanța efectuării stagiilor de practică la agentii economici locali, facilitează întălnirea dintre elevi şi operatori, cu speranţa ca din actualii practicanţi să devină angajaţii de nădejde a ofertanţilor de practică.

Parteneri: Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Satu Mare, Asociația pentru Dezvoltarea Rurală și Agricolă Partium, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „George Emil Palade” Satu Mare , Liceul Tehnologic „Simion Bărnuțiu” Carei, , Liceul Tehnologic „Iuliu Maniu” Carei, Liceul Tehnologic Ardud, Liceul Tehnologic Tarna Mare.







Tagsdeputat Magyar Lorand
Previous Article

COVID. Multiple decese la Spitalul Județean Satu ...

Next Article

Sătmarul minunilor! ”Dorel” a tăiat un cablu. ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Deputatul Magyar Lorand le urează tuturor femeilor un călduros ”La mulți ani”

    martie 8, 2019
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Magyar Lorand: ”Peste 47 de milioane de euro solicitate de fermieri pentru înființarea sau modernizarea plantațiilor pomicole”

    noiembrie 18, 2022
    By PresaSM
  • SZATMARI HIREK

    Fiatal és tehetséges

    octombrie 27, 2021
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Mangalianul, un calvar pentru sătmărenii care vor să călătorească spre Marea Neagră

    mai 26, 2022
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Deputat Magyar Lorand: Fermierii pot depune cereri pentru subvenție de depozitare: termenul limită este 11 mai

    aprilie 27, 2023
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    Deputatul Magyar Lóránd: în sfârșit nu se mai pune problema limitării creșterii porcilor din gospodării

    august 2, 2021
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    Proprietarii de câini de vânătoare din Satu Mare, verificați. Controalele s-au lăsat cu amenzi de peste 10.000 de lei

  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Protestatarii, mesaj către conducerea CJ Satu Mare: „Intrăm peste ei”

  • PoliticaLocale

    Aurelia Fedorca către PNL Satu Mare: De ce nu le spuneți sătmărenilor că vreți să le tăiați salariul minim?



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații