PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO. Grup de peste 170 de copii din Ucraina, preluați de la Vama Halmeu. Salvați din război

FOTO. Grup de peste 170 de copii din Ucraina, preluați de la Vama Halmeu. Salvați din război

By PresaSM
martie 30, 2022
1198
0

Un grup format din 176 de copii din Ucraina și însoțitorii acestora au fost preluați, în noaptea de marți spre miercuri, de specialiști din cadrul DGASPC Maramureș la punctul de trecere a frontierei de la Dyakovo – Halmeu.

Demersurile au fost inițiate urmare a solicitării de sprijin adresată Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului de către Ambasada Ucrainei la București.

Din echipa DGASPC au făcut parte inclusiv psihologi și vorbitori de limbă ucraineană.

Grupul care a intrat în România la punctul de trecere a frontierei Halmeu este format din 176 persoane, copii din instituțiile de protecție specială din regiunea Dnipetrovsk și însoțitorii acestora. Formalitățile de intrare în România s-au derulat pe parcursul nopții de 29 spre 30 martie 2022.

Cu sprijinul Consiliului Județean Maramureș și al Centrului Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, copiii ucraineni și însoțitorii acestora au fost transportați de la Vama Halmeu, iar în această dimineață au ajuns în siguranță în trei locații identificate de autorități în municipiul Baia Mare, unde sunt cazați temporar până la momentul plecării spre țara de destinație.

Copiii ucraineni și însoțitorii lor vor rămâne în România până în dimineața zilei de 31 martie 2022, când urmează să-și continue călătoria spre Turcia, cu o cursă a companiei aeriene Hisky, care va decola de pe Aeroportul Internațional Maramureș.









TagsDGASPCHiSkyMaramureșrăzboirăzboi Ucrainarefugiațirefugiați UcrainaUcrainavama Halmeu
Previous Article

Sălile de jocuri Bellagio își răsplătesc clienții! ...

Next Article

Eliberat din Penitenciarul Satu Mare, un medic ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Solidaritate cu refugiații din Ucraina. Ajutoare împărțite la vama Petea. Aglomerația continuă

    februarie 26, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Focuri de armă în Țara Oașului. Polițiștii de frontieră au scos armele

    iulie 22, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Ucrainean tras pe dreapta de polițiști în județul Satu Mare. Dus direct la anchetă

    octombrie 13, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Se vrea un nou punct de trecere spre Ucraina, la Tarna Mare. Un milion de euro, investiția

    august 29, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Zborul Frankfurt-Satu Mare, inaugurat sâmbătă. A doua destinație internațională a HiSky la Satu Mare

    iunie 17, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Protest împotriva discriminării la Prefectura Satu Mare. Urmașii refugiaților au ieșit în stradă

    ianuarie 10, 2022
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleNationale

    Rafila: Va începe distribuţia pastilelor de iodură de potasiu către populaţia eligibilă

  • LifeLocaleNationale

    VIDEO. Campanie inedită de promovare a vaccinării: „Aici se află cel mai mare cimitir din Europa. Aici îs destule locuri“

  • Locale

    FOTO. Sătmărean reținut în flagrant pentru că vindea droguri. Cu cântarul, ca la piață

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații