PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Cel mai mare angajator din Carei își mută o parte din proiecte în Ungaria

Cel mai mare angajator din Carei își mută o parte din proiecte în Ungaria

By PresaSM
decembrie 14, 2018
1070
2

O parte din producția fabricii Continental se mută în Ungaria. Nu sunt motive de îngrijorare, spune conducerea firmei, și asta pentru că în 2019 este așteptată o creștere a producției. 

Primarul municipiului Carei, Eugen Kovacs, a avut o întâlnire cu noua conducere a fabricii Continental din Carei. În cadrul întâlnirii, directorul general Franziska Jung, numit recent în funcție, a prezentat situația economică actuală reală a fabricii Cotinental din Carei, precum și perspectivele de viitor ale acesteia.

”Nu există niciun plan de a închide această fabrică, strategică pentru Continental. Nu vom închide nici una din cele trei hale de producție. Parțial unele proiecte au fost relocate în Ungaria, din motive legate de afaceri, iar numărul de comenzi a scăzut spre finalul acestui an, ceea ce este, de altfel, un comportament normal în industria automotive. Acesta este motivul pentru care am schimbat stilul de lucru, în luna octombrie, de la activități desfășurate în 4 schimburi la 3 schimburi și am adaptat numărul de poziții a angajaților din leasing în funcție de nevoile clienților noștri”, a declarat directorul general Franziska Jung.

În cadrul aceleiași întâlniri, au fost prezentate și perspectivele de viitor ale fabricii Continental din Carei.

”Pentru 2019 estimăm o creștere a comenzilor și a proiectelor noi în fabrica din Carei. Așadar, nu sunt motive de ingrijorare cu privire la locurile de muncă ale operatorilor din fabrica noastră din Carei. Putem și vom oferi stabilitate și o abordare sustenabilă!”, a adăugat directorul general Franziska Jung.







Tagsmunicipiul Carei
Previous Article

FOTOGALERIE. Accident pe Drumul Careiului. Un BMW ...

Next Article

Aglomerație la vamă. Poliția de Frontieră anunță ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Putoarea a cuprins din nou Careiul. Autoritățile, incapabile să remedieze situația

    august 31, 2019
    By PresaSM
  • LifeLocale

    FOTOGALERIE. Centrul recreativ din Carei, tot mai aproape de finalizare. Cum arată bazinul de înot

    octombrie 7, 2024
    By Spanciu Silvia
  • LocaleTop News

    Elevă însărcinată (clasa a 10-a), preluată cu ambulanța de la un liceu din Carei

    noiembrie 8, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Mașină în flăcări într-un cartier din Carei. Au intervenit pompierii

    martie 11, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    CRIMINALUL care a UCIS în bătaie un careian, TRIMIS în judecată

    octombrie 18, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Căutat de francezi pentru proxenetism, prins de polițiștii din Carei

    august 9, 2021
    By PresaSM

2 comments

  1. Anonim 14 decembrie, 2018 at 19:46

    Oricum nu se vorbea românește în fabrică..

    View Comment
  2. Taxamonium 14 decembrie, 2018 at 21:36

    In timp ce politicienii romani se cearta , cei din Ungaria sunt consecventi si fac stimulente pt investitori : cel mai ieftin curent electric ,cheltuieli cu angajatii , birocratie mai putina , etc

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    FOTOGALERIE. Liber la comerț oriunde în municipiul Satu Mare?! În piețe mai vând doar ”naivii”

  • Locale

    Avertizare de inundații în județul Satu Mare. Iar ploile vor continua

  • Locale

    Salubrizarea Sătmarului, în aer! Ave Bihor contestă licitația câștigată de Florisal



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații