PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Controale la fructe și legume. Zeci de tone, sub sechestru. Ce spun autoritățile sătmărene

Controale la fructe și legume. Zeci de tone, sub sechestru. Ce spun autoritățile sătmărene

By PresaSM
aprilie 19, 2019
765
0

Peste 26 de tone de fructe și legume au fost puse sub sechestru în urma operațiunilor de verificare declanșate de autoritățile sătmărene. Administratorii și transportatorii s-au ales cu amenzi substanțiale. 

În urma controalelor anunțate la fructe și legume, autoritățile sătmărene au pus sub sechestu peste 26 de tone de produse. Verificările s-au făcut pe linia combaterii comerțului ilicit, împreună cu cei de la ANAF.

„Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Inspectoratul de Poliție Județean Satu – Mare, Inspectoratul de Jandarmi Județean, Poliția de Frontieră Română, a continuat programul de verificare, în traficul rutier și în această săptămână. Continuă verificările, împreună cu serviciul Antifraudă din cadrul ANAF, pentru depistarea transporturilor și comerțului ilicit cu legume și fructe, provenite din comerțul intracomunitar și din țări terțe ,în urma verificărilor fiind pusă sub sechestru/ reținere oficială, cantitatea de 26.416 kg legume și fructe,” se arată într-un comunicat al DSVSA.

Iar administratorii și transportatorii s-au ales și cu amenzi.

„Ca urmare a neregulilor constatate în timpul verificărilor, inspectorii de specialitate au aplicat, 7 sancțiuni contravenționale din care, 5 amenzi contravenționale în valoare de 40.800 lei, –  5  administratori / transportatori legume fructe – 2 Satu Mare, 1 Turț, 1 Stâna, 1 Amați –  pentru încălcarea normelor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor privind demonstrarea trasabilității legumelor și fructelor și 2 avertismente – 2 – producători particulari din piețele agroalimentare, din localitățile : – 1 Nisipeni – 1 Satu Mare –  pentru comercializare directă către consumatorul final, a legumelor, fructelor și a altor produse, fără respectarea condițiilor de igienă,” mai spun autoritățile sătmărene.

Oficialii anunță că verficările vor continua și în săptămânile care urmează.









TagsamenziANAFDSVSAfructelegume
Previous Article

La un pas de ”revoltă”. Sporurile medicilor ...

Next Article

Ioana Roman, eleva de 10 a Sătmarului, ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LifeLocaleNationale

    Noutate în Codul Rutier. În ce condiții vor putea polițiștii amenda șoferii pe baza filmărilor cu camerele de bord

    iulie 5, 2024
    By PresaSM
  • Locale

    Zeci de kilograme de alimente și sute de ouă, retrase de la vânzare după controale, la Satu Mare

    aprilie 30, 2024
    By PresaSM
  • Locale

    AVIZ amatorilor de fast-food. MAJORITATEA localurilor controlate din Satu Mare ÎNCALCĂ legea

    martie 29, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Amenzi pentru suporteri la meciul Olimpia – Poli Timișoara. Doi microbiști au crezut că parcul e toaletă

    iunie 2, 2025
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. MACABRU. Cal mort pe malul Someșului, în zona centrală a municipiului Satu Mare

    aprilie 7, 2018
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Prima amendă pentru FUMATUL în locuri PUBLICE la Satu Mare. Poliția locală a spart gheața

    martie 28, 2016
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleAnchete

    ANCHETĂ. Minori germani, traficați prin PTF Petea. Abuzați la câțiva zeci de km de județul Satu Mare

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Descinderi ale polițiștilor în piețele sătmărene

  • Locale

    Traficant trimis la muncă la primărie sau la școală. Vindea ”marfă” pe străzile din Satu Mare



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații