PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›SCANDAL la Aeroport! Firmele care au MODERNIZAT Aeroportul își cer BANII

SCANDAL la Aeroport! Firmele care au MODERNIZAT Aeroportul își cer BANII

By PresaSM
august 22, 2016
901
0

Războiul subcontractorilor la Aeroportul Satu Mare. Reprezentanții mai multor firme care au executat lucrări de reabilitare a Aeroportului Satu Mare susțin că nu și-ar fi primit banii de mai bine de trei luni. Este vorba despre trei firme care au subcontractat lucrări tot la o firmă subcontractoare din Cluj.

”Au fost mai mulți subcontractanți. Ba, mai mult, noi la a treia mână am pus gresia și faianța aici, în Aeroport. Suntem neplătiți, ni s-a dat doar un mic avans și ni s-a promis că la terminarea fiecărei lucrări și la finalizarea recepției primim fiecare bănuții. Avem întârziere de trei-patru luni de zile. Ei spun că au de primit 9 miliarde și ceva de la domnii, domnii spun că au achitat”, a declarat Ioan Codrea, unul dintre patronii care își așteaptă banii.

Gheorghe Bodnar, un reprezentant al altei firme neplătite, susține că ar fi plimbați zi de zi.

”Contractorul este o firmă de la Cluj și ei ne-au subcontractat pe noi. Din păcate, tot nu primim banii. Ei spun că nici ei nu au primit banii. Noi suntem plimbați. Noi avem o restanță de 19.000 de lei. Alții au de patru ori mai mult”, a spus Gheorghe Bodnar.

Directorul Aeroportului Satu Mare, Nicolae Fechete, susține că toate facturile înaintate de firma contractantă au fost achitate.

”Toate facturile care s-au predat sunt plătite. Suntem la zi”, a spus directorul Aeroportului Satu Mare, Nicolae Fechete.

Reprezentantul firmei subcontractoare din Cluj – de la care celelalte trei firme așteaptă banii – nu a dorit să facă niciun comentariu.

În schimb, dirigintele de șantier Ioan Vlăsceanu a spus că 95% din facturi au fost achitate, dar 5% nu s-au achitat pentru că anumite lucrări ar trebui refăcute.

”Am avut un subcontractor care și-a luat subcontractori din zonă, de aici, pentru forța de muncă. Lucrările au mers într-un ritm destul de accelerat. Poate pe alocuri calitatea a mai avut de suferit. Cert este că în urma recepției avem observații făcute de Comisia de recepție privind calitatea unor lcurări. Printre care și cele de gresie faianță. Noi am plătit către subcontractorul Feur 95% din toată cantitate. Nu mai putem plăti diferența pentru că trebuie refăcute aceste lucrări și trebuie alocate fonduri pentru aceste lucrări. Așteptăm să rezolvăm problema cu subcontractorii. Este normal să îlși primească banii pentru ce au lucrat”, a spus dirigintele de șantier Ioan Vlăsceanu.









Tagsaeroport Satu Mare
Previous Article

Săptămâna MORȚII. PATRU persoane au murit săptămâna ...

Next Article

Un taximetrist a ACCIDENTAT un pieton în ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Aeroportul Satu Mare negociază cu alte două companii aeriene. Posibil noi curse

    octombrie 11, 2017
    By PresaSM
  • Locale

    Aeroportul Satu Mare: Creștere spectaculoasă a traficului. Care sunt motivele

    noiembrie 12, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    Posibilă CURSĂ AERIANĂ spre Germania de la Satu Mare. Ambasadorul Germaniei se IMPLICĂ!

    octombrie 28, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Curse AERIENE spre MILANO și BARCELONA! Sătmărenii din Italia și Spania pot ajunge mai ușor acasă

    septembrie 20, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    TOP. Satu Mare are cele mai mici prețuri la parcare dintre toate aeroporturile din România

    aprilie 14, 2025
    By PresaSM
  • Locale

    După Londra, următoarea cursă ar fi spre Frankfurt de pe Aeroportul Satu Mare

    mai 3, 2019
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleLife

    Avion surprins survolând Sătmarul. Care este motivul

  • LifeLocale

    Prognoza meteo pentru Satu Mare. Cât timp mai durează vremea caldă de toamnă

  • LocaleNationale

    VIDEO. Răfuială sângeroasă pe străzile unui sat din țară. Un bărbat a murit, alți doi au fost grav răniți



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații