PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTOGALERIE. Grădinița la care se plantează, se culeg struguri și se face must

FOTOGALERIE. Grădinița la care se plantează, se culeg struguri și se face must

By PresaSM
octombrie 11, 2019
1115
0

Din nou toamnă, din nou motiv de bucurie la Gradinița cu Program Prelungit Nr. 9 din Satu Mare. De cum au apărut primele raze de soare, copilașii au ieșit entuziasmați și echipați cu șorțulețe, coșulețe, toți mândri dar mai ales, dornici de munca și voie bună, căci azi s-au cules strugurii din curtea grădiniței.

Această activitate este o tradiție în grădiniță, căci este cea de a VII – ediție. Activitatea îmbină latura educativă cu munca, dar și cu plăcutul, deoarece copiii observă vița de vie, strugurele, cât și modul de procesare și transformare a acestuia în must.

În partea a doua a zilei sunt invitați la o sărbătoare a recoltelor de toamnă și familiile copiilor, pentru a degusta mustul, strugurii dar și pentru a petrece o frumoasă după masă de toamnă împreună, cu diferite jocuri.

Educatoarele au pregătit ateliere de creație, unde s-au realizat diferite decorațiuni de toamnă din materiale din natură, copiii observând culorile și frumusețile acestui anotimp. S-au putut delecta cu jocuri de mișcare în traseele motrice printre butuci, rostogolind dovleci, au pescuit din apă cu linguri boabe de struguri, nuci, roșii. Au jucat golf cu nuci în dovleac scobit.

S-au mai desfășurat jocuri senzoriale, copiii căutând fructe și legume în grămezile de frunze, s-au asuns în căsuțe din bălii, dar și au călcat desculți în lădițe cu diferite materiale din natură. Copiii s-au bucurat foarte mult și de atelierul de literație unde s-au realizat antrenamente grafice cu materiale din natură și s-au relaxat la zona GradiBiblioteca din natură, unde mama, tata, bunica sau frățiorul/surioara au citit copilașilor din cărțile expuse.

O altă activitate deosebtiă a fost plantatul celor șase pomișori fructiferi în curtea grădiniței, pe care copilașii acum i-au „adoptat” și le-au promis să îi ocrotească zi de zi.

Au fost și surprize delicioase pentru copilași, fructe și, bineînțeles, must proaspăt!









Tagsgrădiniță
Previous Article

Prognoza meteo: Vreme deosebit de caldă pentru ...

Next Article

S-a oprit să alimenteze, dar șoferul a ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LifeLocale

    COMUNICAT DE PRESĂ. Modernizare infrastructură educațională Grădinița Nr. 7

    noiembrie 22, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Copilaș (4 ani) singur pe stradă. Părinții îl știau la grădiniță, în Satu Mare

    septembrie 13, 2019
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    FOTO. Grădiniță nouă la Beltiug! Adrian Cozma: ”Doar așa satul românesc poate renaște”

    septembrie 14, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Acuzații grave. O fetiță (5 ani) ar fi fost umilită la grădiniță: ”Eu nu sunt țigancă, eu sunt o ...

    septembrie 22, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    FOTOGALERIE. Deschidere de an școlar la cea mai moderna grădinița din județul Satu Mare

    septembrie 5, 2022
    By Spanciu Silvia
  • Locale

    Grădinița nr.7 se modernizează total, din fonduri europene. Condiții moderne pentru elevi

    iunie 20, 2020
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    FOTO. Amendă record pentru un român în Ungaria. Scoate din buzunar mii de euro

  • Locale

    FOTOGALERIE. Buluc la vaccinare. Se așteaptă cu orele în fața unor centre din Satu Mare

  • Locale

    FOTO. A încercat să fugă din țară cu excavatorul furat. L-au prins polițiștii de la Petea



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații