PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Accident MORTAL! Un BICICLIST a fost CĂLCAT și SPULBERAT de un MICROBUZ

Accident MORTAL! Un BICICLIST a fost CĂLCAT și SPULBERAT de un MICROBUZ

By PresaSM
iulie 27, 2016
816
1

Un accident TERIBIL de circulație a avut loc ieri seară, 26.07.2016, în jurul orei 22.30, între localitățile Doba și Decebal. Un microbuz a acroșat un biciclist, în vârstă de circa 60 de ani. Șoferul autoutilitarei este în vârstă de aproximativ 50 de ani.

Lucru și mai grav, victima a fost efectiv prinsă sub mașină și târâtă câțiva zeci de metri. Practic, capul victimei a fost prins sub mașină, fiind efectiv spulberat.

Echipajele Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență au fost nevoite să folosească elementele de descarcerare pentru a scoate victima de sub mașină.

accident-noaptea

Din păcate, medicul de pe unitatea de Terapie Intensivă Mobilă a SMURD nu a putut face altceva decât să constate decesul la fața locului. Specialiștii Inspectoratului Județean de Poliție fac eforturi pentru a identifica persoana decedată, fața fiind efectiv desfigurată. Martorii susțin că biciclistul nu avea elemente reflectorizante, astfel încât șoferul nu l-a putut vedea în timp real! Scena de la fața locului este de-a dreptul șocantă! Există o dâră mare de sânge pe o distanță de zeci de metri!

Ce spune Poliția: ”În jurul orelor 22,23, pe DN 19 la intersectie cu DJ 195 B, în localitatea Doba. Astfel, S. C., de 41 ani, din Satu Mare, conducand autoturismul marca Ford Tranzit, pe fondul nepăstrării distanţei corespunzatoare faţă de vehiculul din faţă, a accidentat mortal un bărbat, în vârstă de 67 ani, din Baia Mare,  care circula cu bicicleta, în aceiaşi directie de mers, fără a fi echipat cu elemente fluorescent reflectorizante. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, sau recoltat probe biologice de sânge. Cercetările continuă”.

Ce spun POMPIERII: ”În cursul nopţii trecute, în jurul orei 22:27, I.S.U. ,,SOMES” Satu Mare a fost anunţat despre producerea unui accident rutier, pe drumul ce leagă localităţile Doba de Decebal. La faţa locului, au fost dislocate forţe din cadrul Detaşamentului de Pompieri Satu Mare cu o autospecială cu modul de descarcerare şi o ambulanţă tip SMURD. Personalul sosit la faţa locului, după efectuarea recunoaşterii, a constatat că, un microbuz a acroşat un biciclist, victima fiind prinsă sub vehicul. Pentru extragerea bărbatului, pompierii militari au acţionat prin ridicarea microbuzului cu ajutorul pernelor pneumatice din dotarea autospecialei de descarcerare, însă datorită leziunilor incompatibile cu viaţa, medicul SMURD a fost nevoit să declare decesul acestuia”.

accident6









Previous Article

Satu Mare, pe ULTIMUL loc din țară ...

Next Article

Accident foarte GRAV. Bătrân pe un MOPED, ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Alegeri locale la Satu Mare 2024
    LocaleTop News

    Alegeri locale la Satu Mare 2024. Recensământ pe degeaba! Cum sunt făcuți din ”pix” zeci de consilieri în plus

    aprilie 9, 2024
    By Spanciu Silvia
  • Locale

    FOTO. Bărbați reținuți în județul Satu Mare. Detaliul care i-a dat de gol în fața polițiștilor

    ianuarie 8, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    FOTOGALERIE. Cum se vandalizează parcurile din Satu Mare, în plin zi

    septembrie 3, 2018
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Accident în lanț în municipiul Satu Mare. Șofer băut, fetiță de 3 ani rănită

    iunie 9, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    PROIECT. WiFi gratuit în zeci de localități din județul Satu Mare. Lista completă

    aprilie 6, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    Focar de COVID la Judecătoria Satu Mare. Măsuri urgente, programul se reduce drastic

    octombrie 11, 2020
    By PresaSM

1 comment

  1. Unu' 27 iulie, 2016 at 07:38

    Un alt accident care putea fi evitat, dacă autoritățile își făceau treaba! NE TREBUIESC URGENT PISTE DE BICICLETE!!!! Atât în localități cât și în afara acestora!!!!!

    În altă ordine de idei, miliția ce face? De ce nu-i amendează drastic pe TOȚI bicicliștii și căruțașii care nu sunt echipați cu elemente reflectorizante, conform legii!!!!

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    Tamponare și parlamentări în centrul municipiului Satu Mare (FOTO&VIDEO)

  • Locale

    FOTO. Accident mortal în județul vecin. Vârstnic lovit de o mașină

  • Locale

    FOTO. Poveste extraordinară de dragoste. O oșeancă și un moț s-au cunoscut pe patul de spital



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații