PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial


LocaleNationale
Home›Locale›Austria a intrat oficial în lockdown. Care sunt condițiile de intrare în țară

Austria a intrat oficial în lockdown. Care sunt condițiile de intrare în țară

By PresaSM
noiembrie 22, 2021
786
0

Austria a intrat luni în lockdown pentru trei săptămâni, măsură luată în vederea limitării răspândirii coronavirusului. Ministerul român de Externe a anunțat care sunt noile reglementări pentru intarea și șederea în Austria.

Oamenii îşi vor putea părăsi locuinţele doar pentru a merge la locul de muncă, pentru cumpărături de strictă necesitate şi pentru activităţi sportive în spaţii deschise. Majoritatea restaurantelor pot vinde produse doar pentru consum acasă, iar evenimentele culturale şi cele sportive de amploare se vor desfăşura fără spectatori, titrează Digi24.

Totuşi, şcolile sunt deschise, iar părinţii decid dacă îşi trimit copiii la cursuri sau optează pentru lecţii online.

Carantina pentru persoanele vaccinate şi pentru cele trecute prin boală se va încheia pe 13 decembrie, iar în cazul persoanelor nevaccinate nu este prevăzut un termen.

Noi condiții de călătorie și ședere în Austria

Pentru a intra în Austria, românii au nevoie de un test PCR negativ (nu mai vechi de 72 de ore), de certificat de vaccinare cu un ser autorizat sau de dovada trecerii prin boală.

  • imunizarea cu cea de-a doua doză de vaccin să nu fi avut loc cu mai mult de 270 de zile în urmă, cu condiția ca între administrarea primei și celei de a 2-a doze să fi trecut cel puțin 14 zile;
  • în cazul imunizării cu un vaccin administrat într-o singură doză, aceasta să nu fi fost efectuată cu mai puțin de 21 de zile în urmă, dar nu mai mult de 270 de zile;
  • dacă vaccinarea a avut loc după cel puţin 21 de zile de la emiterea unui rezultat al unui test biologic-molecular pozitiv pentru SARS-CoV-2, cu condiția ca vaccinul să nu fi fost administrat cu mai mult de  270 de zile în urmă;
  • imunizarea cu o doză nouă (administrată persoanelor imunizate cu schemă completă), de la care să nu fi trecut mai mult de  270 de zile, iar între momentul imunizării complete și administrarea noii doze să fi trecut cel puțin 120 de zile, sau, în cazul unui vaccin administrat într-o singură doză, de la data administrării dozei unice să fi trecut cel puțin 14 zile

În situația în care nu poate fi îndeplinită niciuna dintre condițiile de mai sus, trebuie efectuată înregistrarea anterioară a călătoriei (cu cel mult 72 de ore în avans) pe platforma Pre Travel Clearance (PTC) și, în cel puțin 24 de ore de la intrarea în Austria, să fie efectuat un test biologic molecular (PCR) pentru virusul SARS-CoV-2 costurile fiind suportate din bugetul personal.

Odată ajunși în Austria, românii trebuie să se supună acelorași condiții privind lockdown-ul ca și austriecii.

Principalele măsuri de lockdown:

  • Locuința proprie poate fi părăsită doar pentru a merge la locul de muncă, dacă acest lucru este necesar, pentru a cumpăra alimente sau medicamente, pentru a intra în contact cu partener de viață/rude apropiate/personal de îngrijire, pentru vaccinare sau pentru plimbări în aer liber, motive imprevizibile care nu suportă amânare (de ex. prezentare în fața autorităților judecătorești, tratamente medicale, pentru a răspunde unei îndatoriri juridice sau administrative obligatorii etc.), motive religioase, pentru evitarea unui pericol, acordare de îngrijire și ajutor pentru persoanele care au nevoie de sprijin, precum și exercitarea drepturilor și îndeplinirea îndatoririlor familiale, îngrijirea animalelor, participarea la alegerile prevăzute de lege, participarea la anumite întruniri, cum ar fi înmormântări sau demonstrații.
  • Comerțul, toate tipurile de servicii, instituțiile de cultură, sport și agrement, sunt închise. Rămân deschise magazinele alimentare (supermarketurile), magazinele de ziare și tutungeriile, farmaciile, băncile, poșta, benzinăriile, atelierele auto/biciclete, serviciile medicale și veterinare, serviciile de urgență, serviciile de transport public;
  • Târgurile de Crăciun sunt închise.
  • Unitățile de cazare sunt închise, excepție fiind cazul persoanelor care se află deja cazate la momentul intrării în vigoare a acestei prevederi, pentru scopul îngrijirii și acordării de asistență persoanelor care au nevoie de sprijin, motive profesionale care nu pot fi amânate, pentru a satisface o nevoie urgentă de locuință;
  • Restaurantele sunt închise, fiind permise serviciile de catering și livrare;
  • La locurile de muncă se aplică Regula 3G și purtarea obligatorie a măștii de protecție. In cazul serviciilor de îngrijire a persoanelor se aplică regula 2G și numai în cazuri de excepție se aplică 2,5G
  • Școlile rămân deschise; purtarea măștilor devine obligatorie, inclusiv la cursuri;
  • Se păstrează o distanțare de siguranță de 2m;
  • In instituții medicale se aplică regula 2G (vaccinat sau insănătoșit) plus rezultatul negativ al unui test PCR;
  • Purtarea măștilor FFP2 obligatorie, pentru toate persoanele cu vârsta de peste 6 ani, in toate spațiile interioare (cu excepția caselor particulare), la locul de muncă (cu excepția cazului în care există paravane despărțitoare), în transportul public și în autoturisme (dacă sunt transportate persoane din mai multe gospodării), inclusiv pe peroane, platforme, stații, gări. Minorii cu vârsta cuprinsă între 6 și 14 ani, precum și femeile însărcinate, au permisiunea de a purta măști medicale.

Poliția este autorizată să efectueze controale și să aplice amenzi (în funcție de gravitatea abaterii, cuantumul amenzilor se poate situa între 1450 si 5000 de Euro), atât persoanelor fizice, cât și persoanelor juridice.

Suplimentar prevederilor adoptate la nivel național, în unele landuri sunt în vigoare măsuri de protecție și de restricționare a traficului.









TagsAustria
Previous Article

DIGI24: PSD a votat intrarea la guvernare ...

Next Article

Rețeaua de vaccinare la chiuvetă de la ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Un autocar, cu 49 de români la bord, a luat foc pe autostradă, lângă Viena

    iunie 1, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Accident mortal în Austria. Mașina în care se afla familia de români a intrat pe contrasens

    februarie 2, 2019
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Sătmărean (39 ani) decedat în Austria. A căzut de la mare înălțime

    octombrie 12, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    Curse de pe Aeroportul Satu Mare spre Viena sau Munchen. Deja avem spre Paris și Frankfurt

    aprilie 12, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Sătmărean vitezoman prins de radar în Austria. Urmărit până în România să plătească amenda

    decembrie 7, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. TIR din Satu Mare, făcut scrum pe autostradă! Șoferul, la un pas de moarte

    iulie 18, 2019
    By PresaSM

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

Citește și:

  • LocalePolitica

    Un deputat sătmărean cere arestarea lui Iohannis și Cîțu. Îi acuză de genocid

  • Locale

    Firma Draxlmaier, nevoită să aducă muncitori de la ZECI de kilometri distanță

  • Locale

    SUCCES. CUM au ajuns ”costumele de Satu Mare” cele mai CĂUTATE în Transilvania

autoclass satu mare

Construim pentru tine!

locuri de muncă

HMCA Satu Mare

Colectare fier vechi – Satu Mare

Restaurant Capricci Satu Mare

servicii de curățenie

foto/video profesional

Cabinete medicale dr. coica

PresaSM pe Facebook



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb