COVID-19 Satu Mare: 135 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore


În ultimele 24 de ore, în județul Satu Mare au fost confirmate un număr de 135 cazuri noi. La nivel național, numărul cazurilor noi, confirmate în ultimele 24 de ore, este de 9.460.

Potrivit datelor comunicate către Institutul Național de Sănătate Publică, la nivelul județului Satu Mare în ultimele 24 de ore au fost confirmate 135 cazuri noi.

Bilanțul, de la începutul epidemiei și până în prezent, a ajuns la 3554.

Incidența, la nivelul județului Satu Mare, este de 3,98.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 41 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Distribuția cazurilor pe județe

Până astăzi, 14 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 353.185 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

239.051 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.460 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba76452385,98
2.Arad83962435,6
3.Argeș95652343,18
4.Bacău104231822,35
5.Bihor105223735,95
6.Bistrița-Năsăud43931694,21
7.Botoșani4643842,76
8.Brașov139324155,71
9.Brăila43142002,4
10.Buzău51941032,26
11.Caraș-Severin3659872,8
12.Călărași2749732,27
13.Cluj154686017,66
14.Constanța101503134,76
15.Covasna3216963,47
16.Dâmbovița87361903,37
17.Dolj96012783,71
18.Galați78081122,00
19.Giurgiu28021012,27
20.Gorj3707641,92
21.Harghita4000512,8
22.Hunedoara64311373,2
23.Ialomița3207782,78
24.Iași147823732,92
25.Ilfov99944204,98
26.Maramureș66741083,8
27.Mehedinți2908692,37
28.Mureș88083515,28
29.Neamț7846522,49
30.Olt53711731,89
31.Prahova143923363,87
32.Satu Mare35541353,98
33.Sălaj4532955,97
34.Sibiu99614268,17
35.Suceava112931992,2
36.Teleorman43531192,84
37.Timiș145913976,63
38.Tulcea2155932,15
39.Vaslui6208821,88
40.Vâlcea66031063,15
41.Vrancea4336851,61
42.Mun. București4905612745,18
43.Cazuri noi nealocate pe județe5207145 
 TOTAL353.1859.460 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.434 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA37
2ARAD47
3ARGEŞ32
4BACĂU23
5BIHOR27
6BISTRIŢA-NĂSĂUD24
7BOTOŞANI21
8BRĂILA44
9BRAŞOV47
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI18
12CARAŞ-SEVERIN27
13CLUJ47
14CONSTANŢA73
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DIN STRAINATATE2
18DOLJ17
19GALAŢI15
20GIURGIU3
21GORJ25
22HARGHITA8
23HUNEDOARA89
24IALOMIŢA18
25IAŞI80
26ILFOV35
27MARAMUREŞ17
28MEHEDINŢI13
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI203
30MUREŞ30
31NEAMŢ28
32OLT48
33PRAHOVA28
34SĂLAJ13
35SATU MARE41
36SIBIU61
37SUCEAVA28
38TELEORMAN18
39TIMIŞ65
40TULCEA7
41VÂLCEA14
42VASLUI21
43VRANCEA12
 Total1434

Până astăzi, 8.813 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.11.2020 (10:00) – 14.11.2020 (10:00) au fost raportate  129 de decese (73 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dolj, Gorj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Teleorman, Vâlcea și Vaslui.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

120 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.919. Dintre acestea, 1.172 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.667.896 de teste. Dintre acestea, 37.040 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.204  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.836 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.129 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.207  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.532 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.



1 Comment on "COVID-19 Satu Mare: 135 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

  1. În spitalele din Satu Mare nu mai sunt internați bolnavii de covid. Degeaba îi duce salvarea că nici măcar nu sunt consultați! Pur și sumplu sunt lăsați să moară! La infecțioase bolnavă de covid adusă cu salvarea de la Tășnad nu a fost consultată, i s-a spus că nu sunt locuri și să meargă înapoi la Tășnad cu ce poate. La urgență bolnav de covid cu febră 39 nu a fost consultat, trimis acasă după ce face tratament de 11 zile acasă! Ce fac autoritățile în afară că transmit cifre? Au văzut că în Italia chiar dacă nu pot fi internați bolnavii sunt cel puțin consultați? Stau în mașinile lor și medicii și asistentele merg la fiecare bolnav, duc oxigen, perfuzii, medicamente. La Satu Mare chiar nimeni nu știe să organizeze cum să fie ajutați cei ce nu pot fi internați? Domnilor care ne cereți voturile, care aveți funcții mari, când veți face ceva de folos și pentru cetățeni?

    View Comment

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID Satu Mare: Mai multe decese la spitalele din Carei, Satu Mare și Negrești-Oaș

Închide