COVID-19 Satu Mare: 30 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore

sursa: DSU

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, județul Satu Mare au fost raportate 30 cazuri de COVID-19.

Incidența cumulată la nivelul județului Satu Mare este de 1,66.

Numărul total de cazuri de COVID-19, înregistrate la nivelul județului Satu Mare a ajuns la 8098.

Alte trei decese au fost raportate de autoritățile sătmărene.

Situația la nivel național

Până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 712.561 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

654.875 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.551 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13532341,56
2.Arad15431181,35
3.Argeș20016200,83
4.Bacău18332371,35
5.Bihor19695361,58
6.Bistrița-Năsăud8089101,08
7.Botoșani9512351,53
8.Brașov28064412,2
9.Brăila919761,31
10.Buzău8874240,54
11.Caraș-Severin7505221,82
12.Călărași7002210,85
13.Cluj347102343,07
14.Constanța294091251,86
15.Covasna546470,78
16.Dâmbovița16256421,15
17.Dolj17054201,29
18.Galați18410441,54
19.Giurgiu717631,17
20.Gorj558390,75
21.Harghita5712190,62
22.Hunedoara13173171,45
23.Ialomița7497160,9
24.Iași30642580,71
25.Ilfov279381502,85
26.Maramureș12916712,47
27.Mehedinți5475180,81
28.Mureș16377231,04
29.Neamț12380371,26
30.Olt10391150,56
31.Prahova25651440,92
32.Satu Mare8098301,66
33.Sălaj6982111,85
34.Sibiu18266531,14
35.Suceava18203221,88
36.Teleorman8731161,21
37.Timiș312121263,48
38.Tulcea5991171,02
39.Vaslui11759381,2
40.Vâlcea10850161,18
41.Vrancea764090,61
42.Mun. București1159324002,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe1434*-443 
 TOTAL712.5611.551 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 413 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD8
3ARGEŞ7
4BACĂU11
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI12
8BRĂILA2
9BRAŞOV3
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ12
14CONSTANŢA55
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ3
18GALAŢI10
19GIURGIU 
20GORJ7
21HARGHITA4
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI8
25ILFOV7
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI108
29MUREŞ14
30NEAMŢ4
31OLT5
32PRAHOVA16
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU5
36SUCEAVA10
37TELEORMAN3
38TIMIŞ19
39TULCEA6
40VÂLCEA7
41VASLUI5
42VRANCEA6
 TOTAL413

Până astăzi, 17.841 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2021 (10:00) – 25.01.2021 (10:00) au fost raportate 65 de decese (38 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.



Fii primul care comentează! despre "COVID-19 Satu Mare: 30 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID Satu Mare. Crește bilanțul deceselor în județ, anunță Prefectura

Închide