PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Cu complicitatea unei funcţionare de la bancă, doi interlopi au golit contul unui mort: 1,3 milioane lei

Cu complicitatea unei funcţionare de la bancă, doi interlopi au golit contul unui mort: 1,3 milioane lei

By PresaSM
iulie 4, 2021
1208
0

Două persoane au fost reţinute în urma unei operaţiuni desfăşurate de poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din Bihor, într-un dosar care vizează o escrocherie de zile mari: cu complicitatea unei funcţionare de la o bancă orădeană, doi indivizi au golit contul bancar al unui mort, prejudiciul fiind de peste 1,3 milioane lei, informează ebihoreanul.ro

Cei doi bărbați, ambii din Oradea, sunt acuzaţi că, în martie 2020, au măsluit diverse documente, prin care se atesta în mod nereal că primul este împuternicit pe contul bancar al unei persoane decedate. Cu procura falsă şi cu complicitatea unei angajate a băncii, cercetate în același dosar, Paşc a efectuat apoi mai multe operațiuni financiare din contul decedatului, provocând un prejudiciu total de 1.373.300 lei.

Banii au fost viraţi în mai multe conturi bancare care i-au fost puse la dispoziţie de unul dintre indivizi, cunoscut recuperator orădean, implicat în ultimii ani în mai multe scandaluri, bătăi şi chiar furturi.

Escrocheria a ajuns în atenţia poliţiştilor ca urmare a unei sesizări făcute de bancă, iar joi, pentru a proba faptele, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor, alături de cei ai Serviciului de Investigații Criminale, de la Serviciul Criminalistic, Poliția Municipiului Oradea și împreună cu luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale au desfăşurat în total 6 percheziţii domiciliare în județele Bihor și Arad, inclusiv în locuinţa funcţionarei de bancă.

În urma scotocirilor, poliţiştii au ridicat diverse înscrisuri, medii de stocare, laptopuri, telefoane mobile, dar şi 55.000 lei, precum și 657 de cartușe cu glonț, de diferite calibre.

Suspecții au fost ridicaţi de poliţiştii SICE Bihor şi reţinuţi pentru 24 de ore, fiind inculpaţi, după caz, pentru înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals, fals în declarații, participație improprie la fals intelectual, acces ilegal la un sistem informatic, efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos, spălarea banilor, respectiv complicitate la spălarea banilor.

SURSA: ebihoreanul.ro









TagsInspectoratul de Poliție Județean
Previous Article

FOTO. Torlódások a határátkelőknél

Next Article

FOTO. Accident cumplit în țară. Cinci persoane ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    OFICIAL. Poliția Satu Mare explică cazul celor 3 polițiști agresați în mod mafiot

    iunie 10, 2022
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Pericol public în Satu Mare. Sălăjenii vânători de fier vechi își fac de cap

    aprilie 21, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Copilaș de 3 anișori decedat la grădiniță. Poliția Satu Mare prezintă informații din anchetă

    aprilie 26, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Două femei și un copil, morți. Sătmăreanul vinovat a luat pedeapsa maximă pentru ucidere din culpă

    februarie 15, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Agresiune în stil mafiot în județ! Tânăr bătut cu bestialitate pe stradă. Agresorii au fugit apoi cu un BMW

    mai 9, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Polițiștii nu mai au voie pe Facebook și WhatsApp la serviciu

    octombrie 9, 2019
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    O sătmăreancă a sunat la 112, fiindu-i frică pentru viața sa. A intervenit Poliția

  • Locale

    Sătmărean dat dispărut după ce nu s-a mai întors acasă. Polițiștii vă cer ajutorul

  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Poliția a intervenit de urgență la o bancă din Satu Mare. S-a apăsat butonul de panică

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații