PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial


Locale
Home›Locale›FOTO. Donație ultramodernă către Spitalul Județean. O șansă pentru mii de pacienți

FOTO. Donație ultramodernă către Spitalul Județean. O șansă pentru mii de pacienți

By PresaSM
octombrie 11, 2019
415
1

Spitalul Județean mai primește un aparat din partea Primăriei. De această dată, autoritățile locale vin în sprijinul sătmărenilor care au neovie de afecțiuni urologice.  

Primăria și Consiliul Local Satu Mare continuă să susțină sistemul medical sătmărean, venind în sprijinul Spitalului Județean de Urgență Satu Mare și a Secției de Urologie cu un aparat Laser Holmium, care ajută la rezolvarea afecțiunilor urologice prin mijloace minim invazive. Investiția are o valoare de 300.000 lei și este asigurată intergral din bugetul local.

Primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor a precizat în cadrul conferinței de presă că sprijinul acordat prin achiziționarea acestui aparat este deosebit de important pentru pacienții care erau nevoiți să plece în alte orașe sau să aștepte o lună pentru a avea acces la aparatul adus de la Oradea.

“Când vorbim despre sănătate, înțelegem de fapt servicii medicale. Prin urmare, sănătatea trebuie să e o prioritate și pentru autoritățile publice, nu doar pentru medici și specialiști medicali. Achiziționarea unui aparat de litotriție lasser este un pas important în cadrul eforturilor de dotare a oricărei Secții de Urologie, dar și pentru dezvoltarea abordării prin mijloace minim invazive.  Utilizarea acestuia este necesară pentru aproximativ 300-400 de pacienți pe an care erau nevoiți să aștepte sau să solicite astfel de servicii la unitățile medicale din orașele vecine. Vom continua să sprijinim sistemul sătmărean de sănătate, activitatea medicilor și bineînțeles vom continua să facem eforturi pentru a veni în sprijinul sătmărenilor”, a declarat primarul municipiului, Kereskényi Gábor.

Este cea de-a doua donație făcută de Primăria Satu Mare și Consiliul Local în acest an. În luna martie, Secția de Cardiologie a primi un ecograf care permite diagnosticarea și monitorizarea pacienților cu afecțiuni cardiovasculare. Investiția de atunci s-a ridicat la 370.000 de lei.




TagsKereskenyi GaborPrimăria Satu MareSpitalul Județean Satu Mare
Previous Article

Sătmăreanul prins băut și fără permis, 30 ...

Next Article

Prognoza meteo: Vreme deosebit de caldă pentru ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Top NewsLocale

    Bătrânică paralizată la pat, obligată să meargă la ”Comisie”: “Și morții sunt deplasabili”

    septembrie 24, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Greva de la Transurban s-a încheiat. Autobuzele, din nou pe străzile Sătmarului

    septembrie 24, 2019
    By PresaSM
  • Pământul suspendat
    LocaleTop News

    VIDEO. Premieră: Pământul suspendat ajunge mâine în centrul municipiului Satu Mare

    aprilie 29, 2021
    By PresaSM
  • LifeLocale

    VIDEO. Cel mai mare parc din Satu Mare începe să prindă contur

    august 9, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    DEZVĂLUIRI. Avem dovada! Cum se fac numirile POLITICE la Spitalul Județean

    iunie 28, 2017
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Cel mai nou parc al municipiului Satu Mare prinde contur

    decembrie 2, 2021
    By PresaSM

1 comment

  1. mitica 13 octombrie, 2019 at 20:00

    pacat pt ca pacientii ajung tarziu iar uniimor inainte sa le vina randul.unde ai vazut asa ceva esti bolnav acum si esti programat la medic peste o luna? cea mai mare porcarie posibila ,hal de medicina romaneasca.de rasul lumii.urat.

    View Comment

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

Citește și:

  • Klaus Iohannis, declaratii de presa
    LocaleTop News

    România iese din starea de alertă în 4 zile. Se vor elimina majoritatea restricțiilor

  • Locale

    FOTO. Accident mortal! Șase copii au fost spulberați de o mașină pe trecerea de pietoni. Șoferul consumase alcool

  • Locale

    VIDEO. Protest fără precedent al elevilor de la Colegiul ”Eminescu”! Directorului i s-a cerut ”demisia”



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb