PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LifeLocale
Home›Life›FOTO. Mașinile sătmărenilor, acoperite de praful de Sahara. Ce spun meteorologii

FOTO. Mașinile sătmărenilor, acoperite de praful de Sahara. Ce spun meteorologii

By PresaSM
aprilie 24, 2019
782
0

Mai mulți sătmăreni s-au trezit în această dimineață cu mașinile acoperite de o peliculă subțire de praf de culoare roșiatică. Meteorologii au avertizat că până la final de săptămână, în special în zona de vest a țării, se va afla sub influența unei mase de aer încărcate cu particule de praf de origine sahariană. Grație precipitațiilor, au mai spus meteorologii, particulele se vor depune rapid, iar concentrația va fi una redusă.

Mașini și pervazuri acoperite de o subțire peliculă formată din particule de culoare roșiatică. Atât au putut observa sătmărenii din extinsul val de praf saharian. Grație precipitațiilor, concentrația de particule nu a fost una ridicată, dar meteorologii avertizează că particulele se vor depune pe toată durata săptămânii. Abia pe sâmbătă, valul de praf saharian va dispărea de pe teritoriul țării.

„În perioada 23 – 28 aprilie, circulația aerului, preponderent din sector sudic, va favoriza avansul dinspre nordul Africii a unei mase de aer încărcate cu particule de praf de origine sahariană, înspre sudul, centrul și estul Europei. În această perioadă, va ploua temporar în regiunile de la sud și vest de țara noastră, iar ploile vor determina depunerea prafului, astfel încât concentrația particulelor de praf care urmează a ajunge deasupra României va fi redusă. Depunerile din țara noastră vor putea fi observate în zonele și intervalele cu ploaie, cel mai probabil în cursul zilei de 23 aprilie și în noaptea de 23/24 aprilie în regiunile vestice, nord-vestice și la munte, iar spre finalul săptămânii mai ales în jumătatea de vest a țării,” spun cei de la ANM.

Valul va ajunge până în Suedia, spun meteorologii europeni

Meteorologii europeni spun că astfel de valuri de praf sunt fenomene obișnuite, dar cel care traversează acum Europa este impresionant prin intensitate și extindere. Imagini surprinse în țările din sudul continentului au fost postate pe rețelele de socializare și au arătat subliniat cantitatea mare de particule de praf.

du Sable du #Sahara ailleurs que sur nos plages de #Vendée ! pic.twitter.com/5gvZelzfC8

— thomas roullon (@thomasroullon) April 24, 2019

Acolo unde particulele, în lipsa precipitațiilor, au rămas suspendate în aer, fotografii s-au întrecut în realizarea de instantanee „colorate” de praful roșiatic.

https://twitter.com/LukeJudge/status/1120742970427363328

În ceea ce privește extinderea, serviciul european de meteorologie spune că se așteaptă ca valul de praf să ajungă până în Danemarca, țările baltice și chiar sudul Peninsulei Scandinave.









Tagsmeteopraf
Previous Article

FOTO. Cum își caută dragostea un bărbat ...

Next Article

PROGRAMARE. Consultații medicale de specialitate la Cabinetele ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    Prognoză specială pentru nord-vestul țării. La munte, vin ninsorile

    noiembrie 22, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Prognoza meteo. Ploi în loc de ninsoare. Vremea la Satu Mare în următoarele săptămâni

    decembrie 2, 2020
    By PresaSM
  • LocaleLife

    Noi localități din județ, aflate sub avertizare. Codul galben de grindină și furtună, extins și prelungit

    august 10, 2020
    By PresaSM
  • LifeLocale

    Urmează zile caniculare, avertizează meteorologii. Maxime ridicate, dar și posibile furtuni și vijelii la Satu Mare

    august 16, 2023
    By PresaSM
  • LifeLocale

    Cum va fi vremea în weekend. Ce vești au meteorologii pentru sătmăreni. Temperaturi la limita înghețului

    noiembrie 10, 2022
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Cod galben la Satu Mare. Când expiră avertizarea meteo

    ianuarie 2, 2022
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Se blochează roțile la Kaufland, în Satu Mare. Poliția: este ilegal!

  • Locale

    PROGRAM. Tășnadul estival! Super concerte și multă distracție în acest weekend

  • Locale

    SATU MARE. Un șofer beat pulbere a ”virat” în mașina unei șoferițe



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații