PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO/VIDEO. Curățenie generală în Spitalul Județean. Specialiști englezi dau o mână de ajutor

FOTO/VIDEO. Curățenie generală în Spitalul Județean. Specialiști englezi dau o mână de ajutor

By PresaSM
mai 3, 2018
919
0

Spitalul Județean de Urgență Satu Mare (SJUSM) organizează în perioada 04 – 18 mai 2018 o serie de activități cu scopul de a îmbunătăți igiena mâinilor în cadrul îngrijirilor pentru sănătate, făcând astfel din siguranța pacienților PRIORITATEA Nr. 1.

Adrian Marc, manager Spitalul Județean Satu Mare: ”Este o acțiune care se încadrează într-o campanie la nivel mondial, promovata de Organizația Mondiala a Sănătății. Noi vrem să transpunem acest eveniment la nivelul Spitalului Județean de Urgență Satu Mare, pe o temă de mare actualitate: mâinile curate. Igiena mâinilor este foarte importantă în ceea ce înseamnă act spitalicesc. Desfășurăm această acțiune alături de alte trei spitale din România și are un mesaj focusat: importanța igienei mainilor în spital.”

Raluca Tarba, director de îngrijiri Spitalul Județean de Urgenta Satu Mare: ”Mâine debutează la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare campania – Salvează vieți, igiena mâinilor. Aceasta are ca și scop conștientizarea importanței igienei mâinilor în prevenirea infecțiilor. În cazul personalului medical este important să se respecte tehnica corectă de igienă a mâinilor, pentru prevenire transmiterii germenilor în spital, iar pentru aparținători și vizitatori este important să conștientizeze că atat la intrarea cat și ieșirea din secție să isi dezinfecteze mainile, pentru a nu aduce în spital sau a nu duce acasă germeni”

Perioada de derulare a campaniei în Spitalul Județean de Urgență Satu Mare este 04 – 18 mai 2018. În această perioadă vor avea loc mai multe activități legate de îmbunătățirea igienei mâinilor:

• 04 Mai 2018 – desfășurarea unei acțiuni de instruire privind tehnica corectă de igienă a mâinilor pentru personalul medical, pacienți și aparținători, utilizarea metodelor moderne de verificare a respectării tehnicii ( UV Black Box). Distribuirea de flyere cu informații despre prevenirea sepsisului către personalul medical și pacienți. Susținerea Campaniei mondiale „SALVEAZĂ VIEȚI: Igiena Mâinilor” prin postarea pe site-ul OMS #sepsis #handhygiene a cât mai multor fotografii alături de îndemnul de anul acesta “Stă în mâinile tale prevenirea sepsisul în unitățile sanitare”.

• 14-18 Mai 2018 – va avea loc vizita unei echipe de specialiști în prevenirea infecțiilor din Marea Britanie care vor susține cursuri privind: igiena mâinilor; curățenia mediului de spital; tehnica aseptică; prevenirea infecțiilor de plagă chirurgicală și comunicare profesională.

Campania de conștientizare a importanței igienei măinilor în prevenirea infecțiilor va continua prin organizarea în spital a unui concurs de postere cu tema campaniei și acordarea unor premii campionilor în prevenirea infecțiilor.









TagsSpitalul Județean Satu Mare
Previous Article

Focul, stins cu ”găleata”. Unele primării din ...

Next Article

V-ați săturat de cerșetorii de la supermarket-uri?! ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    FOTO. Sătmărencele, încurajate să nască la Spitalul Județean. Mesajul medicilor din Satu Mare

    iunie 15, 2024
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    ACUZAȚII. Sătmăreancă decedată la scurt timp după externare. Fiul: ”S-a spus că e vindecată, dar a murit”

    iunie 22, 2023
    By PresaSM
  • AncheteLocale

    Anchetă penală la Spitalul Județean Satu Mare. Un medic a povestit totul

    iulie 18, 2017
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    CONTROALE la SPITALELE din Satu Mare, Carei şi Tăşnad. Echipă desemnată de Ministerul Sănătăţii

    martie 16, 2016
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    VIDEO. Sătmăreancă preluată cu elicopterul SMURD de la Spitalul Județean. Eforturi pentru a o salva

    mai 29, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    ALERTĂ. Satu Mare, campion la infectarea cu virusul care a făcut zeci de morți în România!

    aprilie 28, 2020
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Accident grav pe DN 19, în Moftinu Mic: biciclist lovit de un TIR, victima este inconștientă

  • LifeLocale

    Care este „cea mai fericită ţară din lume”. Pe ce loc se află România

  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: Bilanțul ultimelor 24 de ore la noi în județ



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații