PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO/VIDEO. Peste 2.000 de morți la București. Sute de pompieri din Satu Mare în Capitală (SIMULARE)

FOTO/VIDEO. Peste 2.000 de morți la București. Sute de pompieri din Satu Mare în Capitală (SIMULARE)

By PresaSM
octombrie 14, 2018
858
0

Ultimul bilanţ al exerciţiului Seism 2018 vorbeşte despre 2.098 persoane decedate, 3.912 răniţi, 7.250 persoane dispărute, 30.000 persoane sinistrate şi 130.000 de persoane afectate. Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a precizat despre desfăşurarea exerciţiului naţional “Seism 2018” că nu au fost întârzieri de reacţii.

”De asemenea, 30.000 de consumatori sunt nealimentaţi cu energie electrică şi 25.000 de persoane nu au acces la reţeaua de alimentare cu apă. Au fost distruse 250 de case şi avariate alte 900”, au precizat organizatorii simulării.

Şeful DSU, Raed Arafat, a explicat că operaţiunile de căutare-salvare se continuă, la fel continuă sosirea în România a echipejul internaţionale.

În urma apelului internaţional pe care România l-a lansat ca urmare a cutremurului, au ajuns în ţară şi 7 ambulanţe din Austria, 4 ambulanţe din Italia, o ambulanţă din Ungaria, două camioane pentru posuri medicale avansate nivel I, din Italia, şi trei camioane din Austria.

În cursul acestei zile vor ajunge echipa de căutare- salvare din Bulgaria şi paramedici cu ambulanţă din Republica Moldova. În această după-amiază, un avion civil pus la dispoziţie de Institutul National de Cercetare Aerospatiala va aduce de la Timişoara 4 medici şi asistenţi medicali pentru suplimentare.

Pentru asigurarea intervenției în caz de cutremur, din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Satu Mare s-au deplasat la București nu mai puțin de 100 de pompieri sătmăreni, cu 15 autospeciale:

două autospeciale de primă intervenție și comandă (Duster)
o autospecială de descarcerare grea
5 ambulanțe SMURD
2 camioane de intervenție
1 camion + container multirisc
2 autospeciale de lucru cu apă și spumă
1 microbuz și un autobuz pentru transport cadre
1 echipaj de căutare canină
100 de pompieri









Tagsdecedatpompieri
Previous Article

Criză majoră de muncitori în Satu Mare! ...

Next Article

MACABRU. Un angajat al Poliției de Frontieră ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Eroii de la Moftin s-au reîntâlnit în Satu Mare. Pompierii, felicitați pentru dăruire

    ianuarie 29, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Incendieri repetate în Cartierul Micro 16. Pompierii trag un semnal de alarmă

    mai 29, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Femeie lovită de mașină, ajutată de un pompier, aflat în timpul liber, în Satu Mare

    iunie 15, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Incendiu într-o zonă de agrement din municipiul Satu Mare. Cabană distrusă de foc

    decembrie 2, 2022
    By PresaSM
  • LocaleNationale

    FOTO/VIDEO. Codul roșu a făcut prăpăd în țară. Oamenii, disperați să își salveze agoniseala și animalele

    iunie 12, 2023
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Explozie urmată de incendiu în județul Satu Mare. Cel puțin o victimă

    ianuarie 16, 2023
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO. Accident teribil în județul Satu Mare. Șofer rămas încarcerat sub mașină

  • Accident Terebești
    Locale

    FOTO. Victimele accidentului de la Terebești, în stare gravă! Doi soți la Urgențe

  • Locale

    ABSURD. Plângere penală pentru citate din Eminescu pe numele deputatului sătmărean Radu Cristescu



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații