PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Marea Asfaltare a Sătmarului, la un PAS de realizare. Războiul ”ASFALTATORILOR” s-a încheiat

Marea Asfaltare a Sătmarului, la un PAS de realizare. Războiul ”ASFALTATORILOR” s-a încheiat

By PresaSM
octombrie 7, 2016
709
0

Lupta dintre firmele Tehnic Asist din Botoşani şi Diferit din Cluj pentru contractul de 32 de milioane de euro – privind reabilitarea şi întreţinerea drumurilor din municipiul Satu Mare – pare să se apropie de sfârșit. Asta dacă ar fi să mergem pe mâna funcționarilor din Primăria Satu Mare, care s-au exprimat în acest sens.

Conform acelorași surse, judecătorii Curții de Apel au făcut deja lumină în această situație, la fel și Consiliul Național pentru Soluțiomnarea Contestațiilor.

Astfel, se pare că în joc a mai rămas doar firma Diferit SRL, iar membrii Comisiei de atribuire a lucrărilor trebuie să analizeze în aceste zile oferta firmei clujene. Decizia judecătorilor de la Curtea de Apel a fost deja adusă la cunoștința comisiei, care urmează să delibereze.

Reamintim că cele două firme au contestat aproape tot ce se poate contesta, astfel încât licitaţia privind încredinţarea lucrărilor de întreţinere a drumurilor a fost blocată peste un an.

De altfel, primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, a spus în luna iulie a acestui an că în momentul în care va avea o decizie definitivă, procedurile de atribuire se vor relua.

”Când o să avem o sentinţă definitivă o să ne putem apuca de o nouă licitaţie. Nu ştiu dacă acordul cadru este cea mai bună soluţie. Pentru că aşa am observat că suma mare, care este aferentă acordului cadru, a stârnit foarte mari interese. Întradevăr este vorba despre 32 de milioane de euro şi nu întâmplător nu se lasă nicio firmă”, a spus Kereskenyi.









Tagsasfaltareinfrastructură rutieră
Previous Article

RECUNOȘTINȚĂ. Comuna din județul Satu Mare, MODEL ...

Next Article

CALCULELE celor de la NEPI: Mai PUȚINI ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    VIDEO. Drum care se sparge cu o botă, în județul Satu Mare! Localnicii ies la protest

    august 19, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Unde sunt MILIOANELE din drumurile județului?! Vestul județului, ca după război (FOTO&VIDEO)

    octombrie 14, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Reacția incredibilă a unui bărbat care își vede, în sfârșit, strada asfaltată

    septembrie 15, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Plombări pe ger la Satu Mare! Totul grație tehnologiei cu infraroșu

    ianuarie 26, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    Noi lucrări de toată JENA?! Crăpături în trotuarul ”ASFALTAT” de pe Podul Decebal (FOTO)

    noiembrie 5, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Proaspăt REABILITAT, recent DEGRADAT. O porțiune din Drumul Careiului a cedat (FOTOGALERIE)

    septembrie 22, 2016
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: 17 cazuri noi, în ultimele 24 de ore

  • Locale

    RAZIE în GHETOUL din Stâna, cel mai PERICULOS loc din județ! Ce au găsit polițiștii

  • LocaleTop News

    Supărat că nu și-a primit salariul, un sătmărean a început să distrugă bunuri într-o pizzerie



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații