PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleNationale
Home›Locale›Rafila vorbește despre „stare de alertă epidemică”. Se recomandă purtarea măștii, evitarea aglomerațiilor și triajul

Rafila vorbește despre „stare de alertă epidemică”. Se recomandă purtarea măștii, evitarea aglomerațiilor și triajul

By PresaSM
ianuarie 5, 2023
929
0

Ministrul Sănătății Alexandru Rafila a anunțat, joi, într-o conferință de presă, că nu va declara epidemie de gripă în România pentru că asta ar însemna impunerea unor restricții. În schimb, va emite o instrucțiune privind „starea de alertă epidemică”, titrează Digi24.

Pot să adopt o instrucțiune în care există o stare de alertă epidemică, pentru că declararea epidemiei pe baza unui ordin de ministru, e o lege din timpul pandemiei care generează automat anumite restricții. Nu este o situație dramatică. E o situație fără precedent în această perioadă.  Aţi văzut că în alte perioade, de exemplu, în urmă cu 5 ani sau 10 ani, în luna februarie, aveam mai multe cazuri de viroze respiratorii. Am ajuns şi la 170.000 de cazuri de viroze respiratorii pe săptămână. Ea este mai devreme decât în alte perioade”, a declarat Rafila.

Alexandru Rafila a spus că preferă recomandări în locul restricțiilor. „Eu sunt un om echilibrat și încerc să găsesc cele mai bune soluții pentru sănătatea publică, dar nu vreau să ajungem la discuții legate de carantină și izolare”, a declarat acesta. Printre recomandările ministrului Sănătății se numără portul măștrii, evitarea aglomerației și triaj în școli și grădinițe.

„Avem câteva seturi de măsuri. Unele sunt pentru populația generală, sunt măsuri recomandate, nu sunt diferite de cele din pandemie: evitarea aglomerației, purtarea măștii în spațiile închise aglomerate, igiena adecvată, consultarea medicului de familie la apariția simptomelor, consultarea centrelor de evaluare sau a centrelor de permanență și continuarea vaccinării antigripale.

În școli și grădinițe: triajul zilinic, utilizarea măștii de către cadrele didactice și eventual de către copii, asigurarea materialelor de dezinfecție.

Am discutat ca spitalele să asigure stocurile de antivirale și să refacă stocurile de echipamente de protecție”, a spus Rafila. Pentru angajatori se recomandă evitarea aglomerărilor în spațiile de lucru, purtarea măștii și triaj epidemiologic.

Ministrul Sănătății a mai declarat că în 2-3 săptămâni vom asista la o scădere privind numărul de cazuri de gripă.









TagsDr Alexandru RafilagripăMinisterul Sănătățiiviroze
Previous Article

VIDEO. O școală din țară, „vedetă” pe ...

Next Article

Ce filme noi vedem la Cineplexx Satu ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    ALARMANT! Încă un sătmărean a murit de gripă la Spitalul Județean

    martie 16, 2018
    By PresaSM
  • LifeLocale

    Școlile, obligate să facă triaj la începutul orelor de curs. Ministrul recomandă purtarea măștilor

    ianuarie 6, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Eroi, dar fără bani! Medicii nu au primit stimulentul de 2.500 lei pentru lupta COVID19

    mai 13, 2020
    By PresaSM
  • LocaleNationale

    Alexandru Rafila: Îi îndemn pe românii de până la 40 de ani să ridice „cât mai repede” pastilele de iodură ...

    august 8, 2022
    By PresaSM
  • SZATMARI HIREK

    Rafila: Növekedni fognak a napi esetszámok, de nincs ok pánikra

    ianuarie 26, 2022
    By PresaSM
  • Life

    Cele mai eficiente metode de prevenire și tratare a gripei

    februarie 6, 2024
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Unde s-a ajuns! Contrabandist de țigări, prins cu grenade și muniție letală asupra lui

  • Locale

    FOTO. S-a deschis un nou traseu turistic montan în județul Satu Mare: „Măgura Bătarciului, pe valuri de lavă”

  • Locale

    FOTO. Computer Tomograf de ultimă generație la Spitalul Județean Satu Mare. E în funcțiune!

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații