PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleAnchete
Home›Locale›FOTO/VIDEO. Război total! DIICOT a arestat mai mulți suspecți din Satu Mare. Rețea destructurată

FOTO/VIDEO. Război total! DIICOT a arestat mai mulți suspecți din Satu Mare. Rețea destructurată

By PresaSM
octombrie 9, 2018
992
1

Reporterii PresaSM au intrat în posesia unor informații potrivit cărora în cursul zilei de luni au fost reținute mai multe persoane din municipiul Satu Mare, suspectate că ar face parte dintr-o rețea amplă de trafic cu substanțe stupefiante.

Potrivit informațiilor PresaSM, au fost vizate mai multe persoane, iar patru au fost deja reținute în urma unei ample acțiuni ale procurorilor de la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism Satu Mare (DIICOT), ale luptătorilor de la Serviciului de Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Satu Mare și ale luptătorilor de la Inspectoratul Județean de Jandarmi.

După ce au fost filați cu sprijinul unei unități din cadrul Direcției de Operațiuni Speciale, primii suspecți au fost săltați în trafic în zona străzii Păulești, iar ceilalți suspecți au fost interceptați în trafic în zona Cartierului Solidarității din municipiul Satu Mare, de către procurori, polițiști și jandarmi.

Mai exact, o autospecială a Direcției de Operațiuni Speciale a blocat în trafic mașina suspecților, iar mascații i-au imobilizat și reținut.

Aceștia au fost duși imediat la sediul DIICOT Satu Mare, unde au fost audiați și li s-a adus la cunoștință acuzațiile.

Reamintim că în municipiul Satu Mare au fost prezentate în ultima vreme mai multe cazuri de persoane care vindeau sau se drogau în plină zi. Polițiștii și procurorii au reușit să elimine o întreagă rețea.

Ce spun procurorii DIICOT

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Satu Mare au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și reţinerea pentru o perioadă de 24 de ore a inculpaților V. Alexandru, M. Csaba, Bogdan W. şi F. Marin Cristian, pentru săvârșirea infracțiunilor de introducerea în țară de droguri de risc, fără drept; oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deținerea ori alte operațiuni privind circulația drogurilor de mare risc risc, fără drept, și efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse știind că acestea sunt susceptibile de a avea efecte psihoactive.

În cauză, există suspiciunea rezonabilă că, în perioada iunie 2018 și până în prezent, inculpații au introdus în țară, au achiziționat și au comercializat pe raza județului Satu Mare, preponderent în municipiile Satu Mare, Carei și orașul Tășnad, fără drept droguri de mare risc și au distribuit substanțe cu efecte psihoactive.

La data de 08.10.2018, procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Satu Mare împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Satu Mare și Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea, au organizat de o acțiune de amploare vizând mai multe persoane specializate în introducerea în țară de droguri de mare risc, respectiv cocaină, tablete de MDMA (Ecstasy), amfetamină (Speed) și cristal de MDMA, desfășurându-se un număr de 3 acțiuni de prindere în flagrant pe raza municipiilor Satu Mare și Carei, în momentul în care inculpații voiau sa comercializeze droguri de risc și mare risc.

Pe parcursul cercetărilor, au fost găsite și ridicate un număr de 103 pastile Ecstasy, 10 grame de cannabis, 15 grame de cocaină, 6 grame de Speed, 4 grame cristal MDMA, 9 telefoane mobile. Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operațiuni Speciale.

Perchezițiile domiciliare s-au realizat şi cu sprijinul lucrătorilor de poliție judiciară din cadrul Poliției Municipiului Carei și a Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare, precum și a jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Județean de Jandarmi „GL. BG. IONITĂ BORȘAN” Satu Mare.

În cursul zilei de 09.10.2018 inculpații urmează a fi prezentați Tribunalului Satu Mare cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 zile.

”Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal, suspecţii şi inculpaţii beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum şi de prezumţia de nevinovăţie”, susțin procurorii DIICOT.









TagsDIICOT
Previous Article

FOTOGALERIE. Decizie istorică! S-a închis gheto-ul de ...

Next Article

Filtre masive ale polițiștilor și RAR în ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    Oamenii DIICOT-ului cumpărau ”marfă” de la traficanți. Indivizii se aprovizionau din județul Satu Mare

    noiembrie 14, 2024
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    VIDEO. Sătmărean judecat pentru că a folosit un tânăr cu handicap pe post de sclav

    ianuarie 27, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Minore „vândute” pentru 200 de lei. Totul s-a întâmplat în județul vecin. DIICOT a intrat pe fir

    noiembrie 23, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    Mega țeapă luată de sătmăreanul Florin Gardoș în schema NORDIS. Suma pierdută de fostul fotbalist

    februarie 4, 2025
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Canabis cumpărat din Satu Mare și vândut în Bihor. Traficantul, obligat să stea un an în închisoare. Acum e căutat ...

    ianuarie 19, 2025
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Treizeci de zile de arest preventiv pentru sătmăreanul prins de DIICOT

    mai 20, 2020
    By PresaSM

1 comment

  1. Ardelean 9 octombrie, 2018 at 20:18

    Sa mearga sa vorbeasca cu Tarrul, ala face ceva de sus pe diicot si pe toti din mascatii Satmarului. Ca doara procurorii dansau ceardasu dupa cum.le fluiera el din buza plicului. Deci sa stea linistiti dealerii, asta e oraf in ochii prostimii, de maine toate revin la normal.

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    Smardoi la 19 ani, dar cu persoanele neajutorate. Polițiștii i-au pus o brățară specială

  • LocaleTop News

    FOTO. Accident în lanț, cu victime. O familie din Satu Mare nu a mai ajuns în concediu

  • LocaleLife

    FOTO/VIDEO. Sute de oi vii prinse pe vaporul scufundat. Autoritățile române, acuzate de indolență



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații