PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Spitalul Județean explică situația aparatelor de ventilație: ”Avem 42 acum în dotare”

Spitalul Județean explică situația aparatelor de ventilație: ”Avem 42 acum în dotare”

By PresaSM
martie 26, 2020
645
2

La solicitarea reporterilor PresaSM, președintele Consiliului de Administrație al Spitalului Județean Satu Mare, Nagy Szabolcs, a explicat că există în acest moment un număr de 42 de aparate de ventilație, atât fixe cât și portabile.

”Avem 21 de ventilatoare proprii, ale spitalului, pe Secția de Terapie Intensivă, respectiv două închiriate de la o firmă privată. Pe Blocul Operator mai avem 14 astfel de aparate, la UPU, lângă RMN, avem un aparat, la Unitatea de Primire Urgențe avem patru aparate, din care două staționare și două mobile”, a explicat Nagy Szabolcs la solicitarea PresaSM. 

Potrivit oficialului, urmează să se mai achiziționeze alte 15 aparate de către donatori privați sau Primăria și Consiliul Local Satu Mare.

”Cei de la Rotary ne-au promis un aparat, Baroul Avocaților ne mai donează un aparat, iar domnul Vasile Lucuț a promis zece. De asemenea, Primăria și Consiliul Local Satu Mare s-a angajat să ne cumpere alte trei aparate”, a spus Nagy Szabolcs. 

În ce privește achiziționarea de noi aparate de ventilație, președintele Consiliului de Administrație a explicat că este nevoie de ”multă atenție, calitatea și siguranța în continuitatea funcționării a acestor aparate noi este mai presus de numărul acestora”.

”Situația este dinamică, deocamdată avem aparate de ventilație. În ce privește achiziția, trebuie să fim foarte atenți. În primul rând, unii furnizori din China, spre exemplu, nu asigură linia de service. Degeaba cumpărăm ventilatoare dacă acestea se vor strica și nu vom avea service. Noi am putea să cumpărăm și o sută de asftel de aparate, fonduri există, dar trebuie să fim și responsabili, să avem siguranța că aparatele cumpărate vor și salva vieți. O altă problemă este cu tubulatura, mulți nu asigură aceste consumabile, care sunt de unică folosință. Mai apoi, cele achiziționate din China sau alte țări din afara Uniunii Europene nu au certificate europene de calitate. Asigurăm populația că suntem pregătiți, analizăm întreaga piață pentru achiziții următoare”, a precizat Nagy Szabolcs. 









TagscoronavirusSpitalul Județean Satu Mare
Previous Article

Declarația pe propria răspundere, simplificată. IATĂ noile ...

Next Article

Primăria Satu Mare, credit bancar de 32 ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Elevii din Satu Mare produc viziere pentru medici și asistente, în lupta cu COVID19

    aprilie 1, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: Crește bilanțul deceselor înregistrate în județ

    decembrie 16, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: Un singur caz nou, în ultimele 24 de ore

    iunie 25, 2021
    By PresaSM
  • LocalePolitica

    VIDEO. Soluție pentru cele trei zile fără restricții. Premierul va declara astăzi starea de alertă

    mai 14, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: 97 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore

    octombrie 29, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: 24 de cazuri noi, în ultimele 24 ore

    decembrie 25, 2020
    By PresaSM

2 comments

  1. Cetatean 26 martie, 2020 at 20:59

    Szabolcs?? Poi dacă o să credem vreodată în ce spune ăsta înseamnă că chiar a venit sfârșitul lumii!

    View Comment
  2. olimpiu 26 martie, 2020 at 21:09

    Felicitari Spitalului,si madiri drastice celor care nu redpecta legea,ptr a nu ajunge in stuatia Spaniei,Italiei,etc

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO. TIR-uri cu zeci de mii de kg de deșeuri periculoase, oprite în Vama Petea!

  • Locale

    FOTO. ”Sămânțar” trezit din somn și pus să facă curățenie în municipiul Satu Mare

  • LocalePolitica

    Adrian Albu, despre românii din străinătate: „Trebuie să știe că cineva se gândește la ei”



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații