PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleLife
Home›Locale›Avertizare pentru utilizatorii WhatsApp: Mare atenție la așa-zisele concursuri sau promoții!

Avertizare pentru utilizatorii WhatsApp: Mare atenție la așa-zisele concursuri sau promoții!

By PresaSM
ianuarie 21, 2019
765
0

O nouă tentativă de înșelăciune circulă în aceste zile pe aplicația de mesagerie WhatsApp. Cei de la CERT-RO îi avertizează pe utilizatori să fie foarte atenți atunci când le sunt solicitate date personale.

Un nou tip de înșelătorie circulă în aceste zile pe aplicația de mesagerie WhatsApp, avertizează cei de la CERT-RO. Este vorba despre un anunț care îi îndeamnă pe utilizatori să ofere date private și să distribuie mesajul unor prieteni, toate pentru a câștiga bilete gratuite la concertul Ed Sheeran care va avea loc la București.

„Mare atenție la așa-zisele concursuri sau promoții de bilete la concertul Ed Sheeran 2019 în România! Pe aplicația de mesagerie WhatsApp circulă în aceste zile o tentativă de #scam care promite bilete gratis în schimbul unor date și cu condiția de a distribui mai departe acel link către 15 prieteni,” este anunțul celor de la CERT-RO.

Atunci când utilizatorii accesează link-ul, practic își expun dispozitivele mobile la viruși.

sursa: CERT-RO/Facebook

Într-un interviu acordat celor de la Digi24, experții în securitate cibernetică au precizat că cei care au accesat adresele virtuale s-au trezit că nu mai pot închide reclamele deocheate care au împânzit ecranele. Utilizatorii au fost îndemnați și să completeze o adresă personală la care să fie transmise biletele câștigate. Potrivit CERT-RO, înșelătoria este una de tip ad fraud.

„Este un atac de tip fishing în mare parte, dar scopul nu este neapărat să ne ia datele, ci să ne redirecţioneze către anumite reclame, provocând ceea ce se cheamă ad fraude. Noi primim apoi reclame abuzive,” a declarat Gabriel Cîrlig, cercetător de securitate cibernetică, pentru cei de la Digi24.

Escrocii se folosesc de brand-uri celebre

Astfel de atacuri de tip fishing nu sunt deloc rare. Anunțuri similare, care implicau numele unor mari companii au fost distribuite și pe rețelele de socializare. Așa s-a întâmplat și anul trecut când mai mulți sătmăreni au distrubuit o postare care pretindea că Lidl oferă vouchere cadou. Compania a reacționat prompt și s-a delimitat de mesajul virusat, dar acesta a ajuns de pe WhatsApp și pe paginile de Facebook. Și alte companii, precum WizzAir, au fost utilizate de escroci pentru a obține datele personale ale utilizatorilor de internet.


Citește și:

FOTO. Țeapă în numele Lidl. Ofertele false, virale pe internet

FOTO. ATENȚIE! Țeapă cu bilete Wizz Air pe grupurile de Facebook din Satu Mare


Experții în securitate cibernetică au avertizat și asupra faptului că unele înșelătorii reapar pe paginile de socializare chiar și după ce au fost identificate deoarece sunt redistribuite.









TagsînșelăciuneWhatsApp
Previous Article

Controale drastice pentru decongestionarea traficului rutier în ...

Next Article

FOTO. Sătmăreni amendați pentru ”jigniri” adresate Poliției ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    O femeie din Carei, țeapă de zile mari. Poveste cu colonei americani și servicii secrete

    mai 9, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Fără suflet! Un individ a furat și înșelat o bătrânică (83 ani) din județul Satu Mare

    mai 4, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    ATENȚIE. Sătmăreni păgubiți cu mii de lei de falși angajați ai unei firme de cablu

    martie 31, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Sătmăreni trași în piept pe rețelele de socializare. Au rămas fără câteva mii de lei

    ianuarie 19, 2024
    By PresaSM
  • LifeLocale

    FOTO. Atenție la promoțiile online! Țeapă cu „iPhone X Max”, în plin sezon de cumpărături

    decembrie 17, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Avalanșă de mesaje infectate. „Tu eşti în acest video?” Un link care nu trebuie deschis niciodată

    ianuarie 27, 2022
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    VIDEO. A vrut să lovească un polițist și a fost încătușat în Micro 17. După ce s-a bătut cu alții pe o terasă din Satu Mare

  • Locale

    Scandal monstru în PSD Satu Mare. Fedorca își dă demisia, Govor ar putea fi noul șef

  • Locale

    House of Dentistry – clinica unde îți redescoperi plăcerea de a zâmbi! (P) 



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații