PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleTop News
Home›Locale›Carantina, fentată la Vama Petea de cei care vin în țară. Dosare penale pe bandă rulantă

Carantina, fentată la Vama Petea de cei care vin în țară. Dosare penale pe bandă rulantă

By PresaSM
aprilie 26, 2021
1264
0

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Petea au depistat zece persoane care la intrarea în ţară au încercat să se sustragă de la efectuarea controlul de frontieră, pentru a evita perioada obligatorie de carantinare, dispusă de către autorităţile competente, conform reglementări în vigoare. Acum sunt cercetate pentru trecere frauduloasă a frontierei de stat.

La sfârşitul săptămânii trecute, când valorile de trafic în Punctul de Trecere a Frontierei Petea au crescut o dată cu apropierea Sărbătorilor Pascale, mai mulţi cetăţeni români care se întorceau din străinătate au încercat să eludeze controlul de frontieră.

Polițiștii de frontieră aflaţi la supraveghere în zona perimetrală a punctului de trecere au identificat, la intervale diferite de timp, în total, zece persoane care se deplasau pe jos, trecând de pe sensul de intrare în țară, pe cel de ieșire, încercând să ocolească tonetele de control şi să evite formaliţăţile de frontieră.

„Persoanele au fost oprite de către colegii noştri. Din verificări au stabilit faptul că încercarea cetăţenilor români de a eluda controlul de frontieră era motivată de dorinţa de a evita perioada obligatorie de carantinare dispusă, conform reglementărilor în vigoare, de către reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Satu Mare aflaţi în punctul de frontieră. Unul dintre cetăţeni venea din Belgia, doi din Franţa, iar şapte se întorceau din Germania”, explică cei de la Poliția de Frontieră.

Ca urmare a celor constatate, cei zece cetăţeni români sunt cercetaţi pentru săvârșirea infracțiunii de trecere ilegală a frontierei de stat, iar autorităţile competente au dispus măsura de a sta în carantină, conform legislaţiei în vigoare.

„Recomandăm cetăţenilor care revin în România în această perioadă să se informeze cu privire la condiţiile de călătorie şi menţionăm că încercarea de a intra în ţară fără a  efectua  controlul de frontieră  reprezintă  infracţiunea de “intrare în ţară prin trecerea ilegală a frontierei de stat a Românie”  şi se pedepseşte conform Codului Penal”, spun oamenii legii.

Polițiștii de frontieră precizează că, în actualul context pandemic, după realizarea controlului specific de frontieră efectuat de  către polițiștii de frontieră (verificarea documentelor de călătorie sau alte acte care demonstrează că sunt îndeplinite condițiile de trecere a frontierei), pe sensul de intrare în țară, în punctele de trecere a frontierei, participanții la trafic sunt preluați de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică aflați în punct pentru efectuarea triajului epidemiologic şi dispunerea măsurilor prevăzute de lege.









TagscoronavirusCOVID19Poliția de FrontierăPTF Peteavama Petea
Previous Article

Ungaria vrea un nou punct de trecere ...

Next Article

VIDEO. PREMIERĂ: Instalația Gaia ajunge și la ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    VIDEO. Cei 3.500 de români blocați la vamă nu vor intra prin PTF Petea

    martie 17, 2020
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO/VIDEO. Paranghelie în pandemie, cu zeci de persoane într-un bar din județul Satu Mare

    noiembrie 9, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    Un nou caz de coronavirus confirmat de autorități. Bilanțul a ajuns la opt îmbolnăviri

    martie 6, 2020
    By PresaSM
  • LocaleLife

    Prefectul unui județ din nord-vestul țării, diagnosticat cu COVID-19. Soția și bebelușul de 9 luni, pozitivi

    iulie 5, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    Exod prin PTF PETEA. Număr uriaș de români care au ieșit din țară

    august 25, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    Sorin a vrut să revină în țară. A ajuns din Petea direct în arest

    august 9, 2018
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    FOTOGALERIE. ALERTĂ. Crapă conductele de apă în tot municipiul Satu Mare

  • Locale

    Ce puncte vor rămâne deschise la granița cu Ungaria după 1 septembrie

  • Locale

    VIDEOREPORTAJ. Directorul APM pleacă din funcție cu capul sus. Se pensionează

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații